Pomo ei päästäisi sairaslomalle

Mitä tehdä?

Olen töissä hoitoalalla ja työni on rankkaa työtä jossa ollaan jalkojen päällä 8h. Nilkkani tulehtui muutama viikko sitten eli se kipeytyy juuri rasituksesta ja töissä pystyn juuri ja juuri olemaan, mutta töiden jälkeen en voi liikkua mihinkään. Lääkäri ehdottomasti käskee sairaslomalle lepuuttamaa jalkaa ettei vaiva pahene, mutta pomo ei halua minua sairaslomalle sillä sijaista on vaikea saada. Vaivaani vähätellään sillä pystyn kävelemään töissä kivuista huolimatta ja pelkään, että pomo alkaa vihaamaan minua/ottaa minut silmätikukseen jos jään saikulle joten en tiedä mitä pitäisi tehdä. Elokuussa vasta pääsen tutkimuksiin... Ei ole kiva olla tuskissaan särkylääkkeen voimalla töissä, mutta en haluaisi joutua silmätikuksi.

8

480

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • terv.siistijä

      lääkäri määrää sairasloman ei työnantaja,et ole ainut varmaan työntekijä joka on sairaslomalla miksi joutuisit silmätikuksi,onko työnantajasi terve kuin pukki joka ei koskaan sairasta

    • Pomotin

      Lääkäri ei määrää yhtään sairaslomaa! Ei yhtään.
      Lääkäri toteaa työkyvyttömyyden johonkin työhön. Työnantajalla on oikeus osoittaa toista työtä, jossa työkyvyttömyyden aihe ei haittaa.
      Esimerkki: Kuorma-autonkuljettajan vasen käsi murtuu ja lastoitetaan. Ei pysty ajamaan autoa. Hänelle voidaan osoittaa vaikkapa ajoneuvovaa' an hoito, jos siinä pärjää yhdellä kädellä.
      Työnantaja voi näin tehdä. Mutta - työnantaja ottaa samalla itselleen vastuun siitä, ettei työ haittaa käden paranemista.

      • 15+13

        Korvaavaa työtä ei noin vain määrätä, siitä pitää ennen sen käyttöönottoa neuvotella ja sopia säännöt miten ja missä tilanteessa sitä voidaan käyttää.


      • Pomotin
        15+13 kirjoitti:

        Korvaavaa työtä ei noin vain määrätä, siitä pitää ennen sen käyttöönottoa neuvotella ja sopia säännöt miten ja missä tilanteessa sitä voidaan käyttää.

        No totta kai asia pitää hoitaa kuntoon. Mutta asian ydin olikin siinä, että lääkäri ei todellakaan määrää sairaslomaa, vaan toteaa työkyvyttömyyden johonkin työhön.


      • 8+6
        Pomotin kirjoitti:

        No totta kai asia pitää hoitaa kuntoon. Mutta asian ydin olikin siinä, että lääkäri ei todellakaan määrää sairaslomaa, vaan toteaa työkyvyttömyyden johonkin työhön.

        Mutta saa olla aikalailla tollo pomo, js ei päästä työntekijää sairauslomalla, jos/kun lääkäri on työkyvyttömyyden todennut. Pahimmillaan vaiva vaan pahenee, joka taasen pidentää sitä sairausaikaa ja poissaoloa työmaalta.


      • Pomotin
        8+6 kirjoitti:

        Mutta saa olla aikalailla tollo pomo, js ei päästä työntekijää sairauslomalla, jos/kun lääkäri on työkyvyttömyyden todennut. Pahimmillaan vaiva vaan pahenee, joka taasen pidentää sitä sairausaikaa ja poissaoloa työmaalta.

        On kyllä aika lailla tollo työntekijä, jos kuvittelee, että a) lääkäri määrää sairausloman ja b) se on absoluuttisesti vapautus työstä.
        Totta kai työkyvyttömyyden syy ratkaisee. Esim. angiina hoitamattomana saataa aiheuttaa sydänpussin tulehduksen, joka on periaatteessa fataali.

        Korostan edelleenkin sitä mitä edellä kirjoitin. Sairasloma EI OLE suoraan vapautus työnteosta. Ja toisaalta, ei joka vaivasta edes tarvitse kirjoittaa sairaslomaa. Vaikkapa kylkiluunmurtuma; Toimistotyössä ei haittaa, mutta esim. muuraustyö ei onnistu.


    • tiina roista

      olet työvoimapula alalla. jää sairaslomalle. jos sinut irtisanotaan. liitton yhteys ja korvauksia. uusi työpaikka kiikariin, hoitotyöhön tarvitaan kokoajan porukkaa, jokapuolelle suomea. et voi kuin voittaa...

      ja loppuun, tiedän kieliopin, capslock yms ei vaan toimi.

    • Ihme käsityksiä

      Yhtään ainutta saikkulappua ei ole pakko ottaa vastaan, vaikka lekuri sellaista ehottaakin.... Mistä ihmeestä tulee käsitys, että lääkärit "määrää" saikkua?!?! Ei ne määrää yhtikäs mitään, vaan kirjoittaa sairauslomatodistuksen, JOS potilas sitä tarvii, tai haluaa. Jos ei tarvi, tai halua, niin sitten ei kirjoita.... ja toisekseen, sitä saikkulappua ei ole mikään pakko viedä työntantajalle, pistää vaikka sytykkeiksi jos ei muuta keksi ja painelee töihin muina miehinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      262
      4606
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2797
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1761
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1624
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1360
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      94
      1253
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1138
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1129
    Aihe