Määräaikasuus ja sairastaminen

saikku2

Määräaikasuutta takana 5v (laillisuutta tietysti voi ihmetellä), nyt sitten niin huono tuuri, että sairaslomaa takana 5vkoa ja näillä näkymin jatkuisi. Työsopimus voimassa vielä pari kuukautta. Kysymykseen sitten, olisiko järkevää yrittää sinnitellä töissä kuitenkin nykyinen soppari loppuun vai uskaltaako oikeasta syystä sairastaa? Mikäli sairasloma jatkuu esim. kuukauden ja työsopimusta sen jälkeen kuukausi - onko kenenkään kokemuksen mukaan todennäköistä, ettei työt enää jatku? Joudun pähkäilemään nyt oman terveyden ja toimeentulon välillä, otanko riskiä vai ei?

1

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Omat arvot

      Tuohon ei varmasti ole yhtä oikeaa vastausta. Mieti itse, kumpi sulle merkkaa enemmän: raha, vai terveys.

      Jos olet pätkäsopparilla, soppari loppumaisillaan ja tiedossa pitkä saikku - on enemmän kuin todennäköistä, ettei soppariin tule jatkoa.

      Saikkua muuten ei ole mikään pakko vastaanottaa, eikä toimittaa työnantajalle/kelalle. Olen itse kieltäytynyt monta kertaa vastaanottamasta mitään saikkulappuja, tuumannut vaan lekurille, että "saikulle ei ole tarvetta".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      275
      3445
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      110
      1770
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      248
      1466
    4. 74
      1356
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      66
      1245
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1107
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1099
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1001
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      937
    10. IS viikonloppu 16.-17.5.2026

      Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.
      Sanaristikot
      35
      883
    Aihe