Olen nyt todistanut useampaa liittoa, joka on saanut alkunsa kun henkilö on alkanut seurustelemaan varatun henkilön kanssa.
Kas kummaa, tämä varattuna seurustelun aloittanut on tuntemissani tapauksissa poikkeuksetta jatkanut toimintaansa alkuhuuman laannuttua. Tosin kiinnijäämiseen on saattanut mennä vuosia tai vuosikymmenkin.
Ihmiset rakentaa pilvilinnoja ja kuvittelee olevansa se oikea... mutta sellainen realistinen ymmärrys puuttuu kokonaan.
Kyllä se on sitten harvinaislaatuinen poikkeus, jos pettäjä juuri sinun kohdallasi muuttuisi uskolliseksi. Eli se tuskin on sitä vaikka se nyt tuntuukin siltä ja hän on viennyt jalat altasi.
Turha sitä on sitten itkeä, jos toinen pettää kun on ensin pettänyt hänen kanssaan hänen edellistä puolisoaan. Se on sitä, että saa ansionsa mukaan ;)
Kas kummaa, tämä varattuna seurustelun aloittanut on tuntemissani tapauksissa poikkeuksetta jatkanut toimintaansa alkuhuuman laannuttua. Tosin kiinnijäämiseen on saattanut mennä vuosia tai vuosikymmenkin.
Ihmiset rakentaa pilvilinnoja ja kuvittelee olevansa se oikea... mutta sellainen realistinen ymmärrys puuttuu kokonaan.
Kyllä se on sitten harvinaislaatuinen poikkeus, jos pettäjä juuri sinun kohdallasi muuttuisi uskolliseksi. Eli se tuskin on sitä vaikka se nyt tuntuukin siltä ja hän on viennyt jalat altasi.
Turha sitä on sitten itkeä, jos toinen pettää kun on ensin pettänyt hänen kanssaan hänen edellistä puolisoaan. Se on sitä, että saa ansionsa mukaan ;)
Vastaukset 63
Vanhimmat
Olen kauhusta kankea kun vain ajatelenkin heidän joutuvan kokemaan saman mitä itse minulle aiheuttivat. En toivo samaa edes heille.
Minäkään en toivo kakkosille pahaa. Mutta entinen puoliskoni saa puolestani painua sinne, minne aurinko ei niin sanotusti paista! Sarjapettäjä kun tuntuu olevan!
Minä puolestani toivon sydämestäni mieheni kakkoselle juuri sen saman mitä olen itsekin saanut osakseni. Toivon hänenkin osakseen mustia epäilyksen kuukausia. Toivon, että hän katsoo miestään sydän epäilyksestä raskaana ja mustana varmana siitä, että mies pettää, mutta ei tunnusta mitään.
Toivon, että hän katsoo harrastuksiinsa lähtevän miehen perään tietäen varmasti, että mies menee toisen naisen luo. Toivon, että hän katsoo poikien illan jälkeen miestään varmana siitä, että ilta on mennyt sen naisen luona. Toivon, että hän itkee aamulla, kun unettoman yön jälkeen herää. Toivon, että hän itse päivisin töissä. Toivon, että hän itkee itsensä kuukausitolkulla uneen.
Toivon että hänkin kokee sen hetken, kun totuus paljastuu, juuri sen jolloin sydän hakkaa itseään rinnasta irti etkä kuule muuta kuin veren kohinan korvissasi. Toivon, että hän sinä päivänä muistelee muka onnellisia päiviä yhdessä miehensä kanssa ja tietää, että niinäkin päivinä mies on nainut toista naista.
Toivon, että hän tuntee sen tunteen, ettei hänellä ole ketään eikä häntä kukaan rakasta. Toivon hänelle epätoivoisia pimeitä öitä, jolloin uni ei tule ja toivoo vain painajaisen loppuvan tietäen, että se ei lopu. Toivon, että hänelle valehdellaan yhtän paljon kuin minulle niin ettei hän enää tiedä mikä on totta ja mikä kuvitelmaa.
Ole hyvä, sydämestäni tätä sinulle toivon. Sinulle joka niin halusit mieheni sinun elämääsi.
Ymmärrän kyllä sinunkin näkökantasi. Mutta toisaalta, minä en törmännytkään kakkoseen, joka iloisin mielin ja tietentahtoen rikkoi meidän välimme. Rakastunut hän näytti olevan ja kärsivän kamalasta syyllisyydestä. Mikä on hyvä, tuskin tekee enää tulevaisuudessa tällaista. Mies oli ollut aktiivinen osapuoli heidän suhteessaan. Ja olisinko halunnut sellaisen miehen, joka oli valmis jättämään kaiken yhdessäkokemamme? En. Sika mikä sika!
Sanoisin, että oli minun voittoni, kun pääsin miehestä eroon. Toivon, että muut naiset olisivat niitä jättäviä osapuolia tulevaisuudessa, oppisi hänkin ehkä arvostamaan ihmisiä!
Minäpäs olinkin niin fiksu vaimo, että en piinannut itseäni ja katsellut miehen valehtelua kuukausitolkulla. Heitin miehen heti ulos, kun vaistoni niin sanoi. Ja suhdehan hänellä oli. Ilmeisesti useampikin. En ymmärrä, miksi te naiset katselette miehiä, jotka aiheuttavat edes epävarmuutta. Johon ette luota. Selviäisitte paljon vahvempina eteenpäin tässä maailmassa. Kyllä tuolla kunnollisiakin miehiä riittää!
Kun toinen mies ei välitä, toinen kyllä välittää! Nokka pystyyn vain! Tsemppiä naiset!
Toivotaan yhdessä tuota...saat sympatiani.
Toivon, että se mies saa vielä pahemman kohtalon.
Miehelle minä toivoisin tuota kaikkea, mitä "Se vaimo" kirjoittaa... Koska mieshän on ollut se, joka päästi vieraan ihmisen parisuhteemme "tukkeeksi" - joten hänelle soisin samat v-mäiset tuskailut kuin mitä itse koin aikoinaan. Toivoisin, että nykyinen vaimo - entinen kakkonen - veisi häntä kuin suoliämpäriä!
Samoin saat sympatiani, toivotaan jokaiselle uudelle suhteelle ihan tuo sama kestettäväksi, ehkä silloin jollekin valkenee, että ei lähde varatun mukaan, vaikka tämä kuinka liehittelisi. Naisten täytyy puhaltaa yhteiseen hiileen, jotta nämä eroot saadaan elämään yksinäistä elämää lopun elämäänsä.
Ei tarjouduta toisen kanssa pettämään ja tavallaan surmaamaan tuota tietämätöntä vaimoa.
Hyvä:solidaarisuutta pettämisen estämiseksi!Täytyy kunnioittaa toisen aviovaloja ja yksityiselmää!Itseään arvostava ihminen ei alennu kakkoseksi,vaan nauraa idealle!
Joo mutta jos toinen ei ole rehellinen? Entä sitten? Aika vaaleanpunaisten lasien läpi tarkastelet maailmaa jos oletat naisien olevan solidaarisia toisilleen. Itse inhoan miestäni kun ei ollut rehellinen.
Just näin. Jossei mies itse kunnioita vaimoaan ja omaa parisuhdettaan, miten joku toinen voisi tehdä sen hänen puolestaan...???
Muutenkin ihmettelen sitä, miten paljon tässäkin ketjussa halutaan kaataa p-askaa kakkosen niskaan - vaikka se todellinen pettäjä onkin epärehellinen ukkomies. Miksi näin? Onko helpompi syyttää vierasta ihmistä kaikesta kokemastaan pahasta kuin joutua myöntämään, että on aikoinaan tehnyt virhearvioinnin sitoutuessaan epärehelliseksi osoittautuneeseen mieheen?
No en minäkään kovin ruusuisia ajatuksia ajattele exäni uudesta vaimosta - naisesta, jonka kanssa minua petti, mutta kyllä ex ihan itse on vastuussa siitä, että petti minua, ei tämä toinen nainen. Mies osasi olla aloitteellinen minun suuntaani aikoinaan, joten miksi kuvittelisin, että toinen nainen on hänet väkisin manipuloinnut matkaansa?!
No kerropa sinä sitten, kun siitä niin kovasti varoittelet, että mitenkä sen varatun miehen tunnistaa, jos hänellä ei ole sormusta nimettömässä? Minähän voin ihan hyvin päästää varatun miehen muhinoimaan kanssani. Muutenkin tämä samaan hiileen puhaltaminen on täyttä soopaa, jokainen nainen käyttää tilaisuutensa omaksi hyväkseen, jos toinen nainen ei sitä itse ymmärrä käyttää. Ei solidaarisuutta tunneta miesten kohdalla, hehän ovat tarpeellisia "käyttövälineitä", olivat sitten varattuja tai eivät. Jos kerran miehen oma nainen on niin kyvytön pitämään miehestään kiinni, niin se on hänen oma ongelmansa, minä ainakin sieppaan maukaan saaliin. Onhan sanontakin; "nainen on naiselle susi".
9upjktguy olet oikeassa ja olen samaa mieltä. Ihmisten on vaikea käsittää että oma rakas mies on paha Pettäjä. Tiedän erään tapauksen jossa mies kävi vieraissa. Käryn käytyä sai aina anteeksi. Missä on itsekunnioitus näillä? Itse pistin poikki heti kun valkeni totuus. Kukaan hyvän itsekunnioituksen omaava nainen ei ota tälläistä miestä eron jälkeen.
Pistejanan kanssa olen samaa mieltä. Olen itsekkin ihmetellyt samaa kun ei ole yhteistä tuttavapiiriä. Eikä niin kuin eräällä palkata yksityisetsivää. Niin vielä kerran mistä sen tietää??? Tuskin mies sitä kertoo Vapaaehtoisesti.
Kyllä se kakkosellekin selviää jossain vaiheessa...naimisissa, ette ole vielä vieneet erohakemusta?
Ja sitten rakkaus "korjaa" kaiken, koska onhan tämä elämää suurempaa...ja ne "sankarin" puheet ovat niin...
Kakkonen joutuu maksumieheksi lähes poikkeuksetta ja kyllä se on 100% oma vika.
Vaikka se "sankari" olisikin alussa valehdellut kaiken (joka jo itsessään pitäisi herättää), niin kyllä kakkonen jossain vaiheessa saa tietää ykkösestä.
Ja vaikka kuinka olisi vaaleanpunaiset lasit päässä, niin kyllä jokainen ihminen sydämessään tietää kun toimii väärin.
Jos jatkaa leikkiä tämän tietoiseksi tulemisen jälkeen, eikä ilmoita sen olevan sitä myöten selvä, niin...kyllä on ansainnut kohtalonsa.
Ei ole olemassa mitään hyväksyttävää syytä olla varatun ihmisen kanssa!
Oli sitten alussa valehdeltu sitten mitä vain!
No kakkoset joutuvatkin maksamaan teoistaan ja aika usein korkojen kanssa...
Ja saa sitä olla sille kakkoselle vihainen ja katkera vaikka se onkin kahdesta siasta se pienempi sika.
Monestakin asiasta, mutta viimeistään siinä vaiheessa kun mies kertoo siitä!
Tiedät tarinan... "olemme eroamassa", "kaikki tunteet on kuolleet", "hän petti minua" , "eropaperit on jo täytetty" ja ne kaikki muut yleiset jakeet, mitä tuossa puhutaan.
A. Hän kertoo olevansa avioliitossa toisen kanssa (valheilla höystettynä tietysti)
B. Olette kenties olleet yhdessä pitkäänkin ja sinulle selviää hänen olleen seurustelunne aikana vielä naimisissa. (nyt valheita harkinta ajasta)
Siitä sen tietää!
Viiimeistään siinä vaiheessa kun harkinta aika alkaa ja eroprosessi lähtee liikkeelle, niin viimeistään silloin se tulee päivänvaloon. Jokainen järkevä ja OIKEIN toimiva ihminen päättäisi suhteen siihen.
Mutta silloin kun minä lisää miehiä etsin, niin en mä edes ala juttelee miehille siitä, että alettaisiin parisuhteeseen vai onko hän parisuhteessa. Ei se ole minua kiinnostanut, ainoa mitä mä olen heidän kanssaan halunnut, on aktiivinen seksisuhde. Niinpä ei miehillä ole ollut tarvista selitellä minulle oman parisuhteensa ongelmista ja syitä omaan uskottomuuteensa. Eivätkä miehet sitä ala eniksi mainostamaankaan, jos siitä ei puhuta. Olen minäkin varattu. Onhan minulle kyllä joskus selvinnyt ajan kanssa, että joku mies, jolta minä olen saanut lisää seksiä, on varattu. Mutta minusta se on ollut ihan ok, jos mies on ollut muuten hyvä ja kestävä sängyssä ja seksuaalisesti hänen kanssaan oleminen on ollut tyydyttävää. Tietysti jos mies on alkanut ehdottelee minulle kimppaan menemista, vaikka mä en sitä halua, niin minä olen laittanut hänet "jäähylle". Ja jos hän ei ole siitä oppinut niin olen vaihtanut hänet toiseen.
Pakko sanoa, että komppaan. Kakkonenhan siinä valehtelee itselleen, tietää mitä tilaa. Mies muka suojelee kakkostaan kauhealta vaimolta, vai mitä lie selittänyt, kun jäivät kaksin kulkiessaan kiinni. Sai tietää vaimon mielipiteen, mutta siitä huolimatta jatkoi sikapeliään vielä liki vuoden tuon jälkeen. Sairas ihminen, joka yrittää rikkoa rikkomalla toisten liiton. Olisi ilmeisesti pitänyt nauhoittaa miehen kotipuheet ja lähettää kuunneltavaksi jo pari vuotta sitten, kun käytti hyväkseen toisen miestä oman eronsa laastarina. Vähemmän itkua ja raivareita olisi, jos kakkonen olisi omassa ex-suhteessaan käyttänyt vaitiolovelvollista ammattiapua, ei puolisoani ja sitten myös puolisoni olisi voinut ammattilaisen puoleen kääntyä, sen sijaan nämä kaksi saivat teoillaan järkytettyä joukon ihmismieliä. En tiedä, mitä muut oppivat, mutta itse opin, miten kaksinaamainen voi toinen olla ja vain tavoitellakseen omaa etuaan ja mielihyvää itselle. Mieluummin yläpää kuin alapää edellä, niin tulee vähemmin sotkua.
"Olisi ilmeisesti pitänyt nauhoittaa miehen kotipuheet ja lähettää kuunneltavaksi jo pari vuotta sitten, kun käytti hyväkseen toisen miestä oman eronsa laastarina."
Vai on sun miehesi pannut toista miestä, kuten sun viestistä hyvin käy selville!
Ei se niin mennyt vaan oli kertonut eronneen vähän aikaa sitten. Ei mitään olemme eroamassa.. vaan eli koko ajan niin ettei koko minua ollut edes olemassakaan.. eli todellisuudessa ei sitä mistään tiedä.
Kun itse pelaa avoimin kortein, niin eikö silloin voi odottaa sitä toiseltakin?
Kun minä sanon miehelle, että olen eronnut muutama vuosi sitten, se on fakta. Missään takavasemmalla ei ole odottamassa aviomiestä tms, vaan olen radalla vapaana ihmisenä. On se nyt hitto, että jokaiselta mukavalta, juttusille tulevalta mieheltä pitäisi alkaa "papintodistusta" kysymään !!!
Jossei mies itse tiedosta olevansa "toisen oma" (naurettava ilmaus...), niin minunko tehtäväni on alkaa selvittämään hänen parisuhdehistoriaansa ?!
En etsi itselleni elättäjää enkä lapsilleni uutta "iskää", joten en ole viemässä keneltäkään aviomiestä enkä isää, huutavat petetyt vaimot täällä mitä hyvänsä.
Puhukaa niiden kultaakin kalliimpien pettävien ukkojenne kanssa asioista, jos vähänkin epäilette miehen pelaavan vilunkipeliä !!! Vääntäkää rautalangasta pelisäännöt ; se, joka ei kestä pettämistä, sanokoon sen niin, että menee perille ja joka tuntee sietävänsä satunnaiset harharetket, voi senkin kertoa. On turhaa huudella jonkin "naisten välisen solidaarisuuden" perään - eipä sitä solidaarisuutta löydy vaimon puolelta silloinkaan, kun paljastuu, että se ihanainen aviomies, josta pitää verissä päin tapella, on valehdellut systemaattisesti toiselle naiselle "unohtaen", että hänellä on vaimo ja perhe jossain. Ehei, p-askat solidaarisuudesta: toinen nainen on AINA se katala viettelijä, joka on kaapannut tämän kultamussukan vaimon viereltä väen vängällä mukaansa ties mitä "erikoisseksiä" tarjoillen" Ja plaa plaa...
Millaista erikoisseksiä sait?
Onko nykyään kaikki eronneet titteliltään sinkkuja? Sama tapa käytössä niin miehillä kuin naisillakin? Jotenkin sitä vain ajattelee, että sinkku on se real sinkku, ei jonkun jo käyttämä.
... siis aiempi suivaantunut sinkku...
Korjataan sen verran, että olen "ihmisten edessä" eronnut nainen - nimimerkkini nyt vain oli sellainen kirjoittamishetkellä keksitty. Mutta kun nyt sinkuista on lähdetty keskustelemaan, niin entäpä sitten nimitys "sinkkuäiti"? Eikös se ole juurikin tuossa "käyttömerkityksessä" yliampuva? Tuskin ne sinkkuäitien lapsetkaan neitseellisen sikiämisen tuloksia ovat...?
Ja mitä tulee tuohon "erikoisseksiin" - se ei ole minun keksimäni termi, vaan sitä viljeltiin aiemmin tällä palstalla enemmänkin. Ko juttu ei ole minulle koskaan oikein avautunut, mutta liittynee siihen luuloon, että "viettelejättärillä" on jotain ihme kykyjä... En nyt ihan ymmärrä, mitä tuo minulle esitetty kysymys tarkoitaa, koska en ole sanonut saaneeni minkäänlaista seksiä...
Kyllä "sinkkuäiti" nimitys on ihan osuva eikä lainkaan "yliampuva", sillä ei lapsen saaminen edellytä vakiintunutta parisuhdetta lapsensaamisen hetkellä. Joten voi hyvin tulla äidiksi sinkkuna. Erikois-seksillä varmaan taas tarkoitetaan lähinnä valmiutta ainakin anaaliseksiin, sekä mahdollisesti myös kiinnostusta sadomasoon tai pissaleikkeihin.
Sinkku sanan varsinainen merkitys taitaa olla hukassa nykypäivänä. Sinkulla sanan varsinaisessa merkityksessä ei ole lapsia, hänellä on omat tulot ja hän asuu yksin. Sinkkuäiti nimitys on aivan kamala. Eihän nainen, joka asuu lastensa kanssa ole mikään sinkku. Yliampuva mun mielestä.
Mä itse olen eronnut vuosia sitten. Esittelen itseni ihan omalla nimellä ja jos joku kysyy, että oot sä sinkku, niin vastaan, ettei mulla ole miestä mutta kotona asuvia lapsia on. Siitä vetäkööt omat johtopäätöksensä.
Sinulla se nimike on hukassa, sillä sinkku tarkoittaa; naimatonta henkilö, joka ei ole avioliitossa tai muussa vakituisessa parisuhteessa. Sinkkuus ei tarkoita sitä, että ei olisi lapsia.
Edelleenkin sinkku -sanan varsinainen merkitys on että on naimaton, ei parisuhteessa, ei lapsia ja omat tulot. Eli kyllä vaan tarkoittaa, paitsi nykykielessä. Googleta vaikka.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sinkku
Katso itse äläkä vänkää.
Miksi vain toinen saa ansionsa mukaan? Tuo pettäjä ei ollenkaan?
Pettäjä se on joka suurimman "synnin" tekee. Hän mennä porskuttaa ilman että hänet edes syyllistetään koko asiasta.
No niin mutta kun... Se on aina se Toinen Nainen, Vieras Vosu, Munahaukka, joka vaanii ah niin kunnollista miestä. Pönkittää miehen egoa sulosanoillaan, tarjoilee seksiä kuin paraskin kurtisaani ja vierottaa näin vaimosta... Mies on kakkosen "loitsujen" jälkeen aivan pihalla ja vietävissä, nääs....
No mistä sen voi tietää, kuka on varattu.
Sen saa selville varsin hyvin, kun pitää omat pöksynsä jalassa eikä suostu sänkyhommiin ennenkuin on selvillä miehen oikea nimi kokonaisuudessaa, osoitetiedot, työpaikka, lähimmät sukulaise eli olet päässyt tapaamaan hänen läheisään. Siinä vaiheessa varmasti selviää kun vanhemmat tapaat, onko jo perhe entuudestaa,
Eli kyllähän koukkuun jää kuin huumeeseen jos ne pöksynsä riissu heti alkuun.
Ja muutoinkin otahan selvää, miten elämäänsä elää ilman sinua, sekin aika hyvä tieto tietää ajoissa
Miehethän elävät tätä päivää kerskaillen montako naista ovat kaataneet, opin ottavat seksiinsä pornolehdistä ja netin pornosivuilta, älä luulekaan että tieto on omaa ja kunnioitettavaa. Porsastelevat ja te naiset nolaatte itsenne kokonaan lähtiessänne jokaisen mukaan.
Uskottomuutta on muutakin kun fyysistä. Jos kumppanilla on sielunkumppani vieraassa ihmisessä jolle puhutaan henkilökohtaisia asioita ja jaetaan suruja niin se on uskottomuutta vaikkei housuja olisi riisuttukaan.
Juuri tuossa tutustumisvaiheessa kertoillaan näitä asioita. Mies paljastuu varatuksi.. onko tapahtunut uskottomuutta vaikkei housuja ole riisuttu?
Oma kumppani on se jolle mieltä vaivaavia asioita pitäisi kertoa eikä vieras nainen.
Niinä kertoina kun minä olen haeskellut uutta miestä mun tyydyttäjäkseni, niin en mä kyllä ala tekemään mitään isoa selvitystyötä miehen taustoista, sillä ei ne minua kiinnosta vaan ainoastaan häneltä saatava seksi. Enhän minä sitä miestä tarvitse alkamaan mun kanssa parisuhteeseen vaan jokaiselle miehelle, joiden kanssa mä olen alkanut olemaan, on hyväksynyt sen, että meidän suhde on vain seksisuhde eikä alkava parisuhde. Ja että mä en ole eroamassa mun omasta miehestäni hänen takiaan.
Ei minua kiinnosta se, jos ne miehet kerskailevat tosilleen kaadoillaan, ei niitä ole vähän minullakaan. Miehenhän saa vaikka nousemaan persus edellä puuhun, kun hänelle antaa parempaa seksiä kuin hänen naisseuralaisensa. Kyllähän miehet ovat sen jälkeen valmiita uhrauksiin, jotta saatavuus jatkuu.
Entä jos vanhemmat ovat jo kuolleet?? Muilta sukulaisilta saat sitten kuulla kyllä ne sen kanssa kävivät.. jne ei kaikki kuule ole niin yksinkertaista niinkuin sinä luulet olevan..
Kuulepa, minun miesystäväni eivät ole niin vanhoja, että luulisin kaikkien heidän vanhempiensa olevan kyllä elossa. En mä ole napsinut itselleni sellaisia keski-ikäisiä miehiä, heidät saa ottaa/pitää joku toinen. Toiseksi, vaikka minulla nyt sattuu olemaan joitakin varattuja miehiä minun miesystävinä, niin en minä tramppaa niiden miesten kanssa heidän sukulaisissa ja muiden kavereiden luona vaan me keskitytään "pöllyttämään patjaa". En siis todellakaan anna muille meistä sitä kuvaa, että me oltaisiin parisuhteessa.
Millähän vuosisadalla mahdat elää..?
"Lähimmäiset sukulaiset eli olet päässyt tapaamaan hänen läheisiään"...
Eli minun pitäisi pihdata polvet yhdessä, kunnes on kunnon "miniäkestit" pidetty? Miesystävä on TODISTETUSTI kotoisin paikkakunnalta X, jonne on matkaa 350 km ja jossa hän vierailee tyyliin Jouluna ja juhannuksena. Olen alkanut seurustella hänen kanssaan heinäkuussa, joten pitänee sitten odotella Jouluun saakka "siveästi" ennen kuin alkaa peiton heilutusta edes harkita...
Ka, siehä oot ku mie, ku pöllytät patjaa. Meil on vaa se ero, et mie teen sen oman miehe kans. Et uso kuin pöllyää, taijanpa lähtee pöllyttelee..............
Pistejana vaan oman moraalin mukaalle. eikä minua ainakaan häiritse mitä teet vaan aion ottaa mallia sinusta kun nyt olen vapaa
. Mielestäni olet rohkea nainen kun ensinnäkin olet rehellinen petikumppaneillesi ja itsellesi Nimittäin kaikki miehet eivät todellakaan sitä ole.
Parisuhdeongelmista on huomattavasti helpompaa puhua jollekin ULKOPUOLISELLE kuin sille ihmiselle, jonka kanssa elät. Se ulkopuolinenhan ymmärtää ja komppaa juuri sinua, eikä sitä pahaa vaimoa. Ja jos vielä vähän liioittelet tilannettasi siellä kotona, niin se ulkopuolinenhan voi vaikka vahingossa antaa sinulle.
Voi olla helpompi mutta parisuhteessa täytyy opetella puhumaan kumppanille niin ei tarvitse mennä vieraisiin sen takia. Ammattiapu on erikseen.
Se, että puhuu henkilökohtaisista asioistaan ei tarkoita automaattisesti, että ne ovat parisuhdeongelmiin liittyviä. On niitäkin, jotka eivät halua nimenomaan puhua noista ongelmista, vaan omista ajatuksistaan kaikkeen muuhun liittyen - koska kotona sitä kuuntelijaa ei ole. Ja näitä juttuja puhutaan vastavuoroisesti "ihminen ihmiselle"-tyyliin ilman, että "pildeä" sekoitetaan kuvioon.
Taas tässä ollaan siinä sinun oletuksessasi, että kotona kuuntelijaa ei ole. Kotona se sama ihminen voi olla täysin mykkä ja haluton puhumaan omista ajatuksistaan.
Haloo!
Jos käy kahvilla miehen/naisen kanssa, leffassa... niin SO?
Kyse on siitä miten toimii kun asia selviää!
Voiko joku muka rehellisesti sanoa, ettei tiennyt miehen/naisen olleen tapaamishetkellä naimisissa vielä siinäkään vaiheessa kun meni naimisiin tämän pettäjän kanssa?
Ei se ole mikään perustelu, että se oli silloin ja silloin en tiennyt, nyt on nyt.
Jatkamalla ottaa kontolleen sen pettämisen.
Ja kenenkään ei pitäisi tuntea sääliä näitä kakkosia kohtaan!
Se on oikeuden voitto kun saa rangaistuksen pahasta teostaan!
Mitä siihen suurempaan sikaan tulee (oli se sitten nainen tai mies), niin kyllä se tulee lopulta maksamaan sen kaikista kovimman hinnan vaikka se ei näytäkkään siltä siinä vaiheessa kun kolmas, neljäs savuava raunio jää tämän hirviön taakse.
Odottakaa vain, että olette vanhoja, niin huomaatte, ettei kukaan lopulta pääse tekojaan pakoon.
Minä en ainakaan lankea varattuihin se on selvä asia vaan maksan jollekkin että selviää varmasti onko mies varattu ennen kun rupeen mitään muuta puuhaileen. Sinun
Hkggbhjjf kannatta hakeutua jonnekkin juttelemaan kun ilmeisen katkera olet. Ennen kuin sanot mitään olen itse eronnut vaimo.
Minä taas olen se pettäjä.
Ette te mitään naisia ole, jotka olette vonkaamassa seksiä miehiltä, mielestäni olette jonkinlaisia transuja, jotka kävelevät naisten kuoressa, mutta miesten aivoilla.
Joten te ukkomiehet , jotka näiltä haette sekein täyttymistä, ovatkin todellisuudessa miehiä, homoilette.
Arvokas ja moraalistaan välittävä nainen seurustelee ilman seksisuhdetta kyllä kauan aikaa, eihän laske miestä pöksyhinsä helpolla ja siitä tiedäte varmasti, että silloin olette tavanneet kunnollisen suomalaisen naisen, joka osaa elää arkeakin, mutta hän ei myöskään halua petturia puolisokseen.
Nämä munahaukat, joita lentelee tuolla irtonaisina baareissa viiniä lipitelleen, maalattuina ja trimmattuina eivät ole todellisia naisia, heistä saatte kumppaneiksenne vain kuoren, he haluavat rahanne, senjälkeen olette tyhjää heille.
Näissä kakkosissa näitä on suurin osa.
Jos minua tarkoitat, niin johan mä olen monesti sanonut, etten minä etsi uusia seurustelu- tai parisuhteita. Minähän olen jo parisuhteessa, en tarvitse uutta sen tilalle. Seksiähän mä mun miesystäviltäni haluan ja saamaan sitä, mikä miehillä killuu hänen jalkojensa välissä ja siitä, mitä sen avulla saa aikaan.
Taidat sinä itse pelätä sitä, että sinun puolisosi jättää sinut, etkä sinä pääsekään enää hyötymään hänen rahoistaan? Eiköhän teissä ykkösissä ole samoin myös niitä, jotka mielellään ottavat vastaan toisen varallisuuden ja mielummin jatkavat uskottoman osapuolen kanssa suhteessa olemista kuin eroavat. Valveutunut on sellainen nainen ja mies, joista kumpainenkin vaativat ennen avioliittoaan avioehtosopimuksen, joka rajaa kummankin omaisuuden erilleen, niin ei tule pelkoa siitä, että toinen veisi toisen rahat yms. - ja eipä ykköset pääse kiristämään toista osapuolta omaisuuden puolituksella.
Itse olen niin monta kertaa petetyksi (fyysisesti) että usko ikuiseen rakkauteen on tällä hetkellä nolla. Ja tarvitsen minäkin seksiä ja läheisyyttä jota en ole saanut pitkään aikaan edes avioliitossa ollessani.
Kyllä sinun pitäisi tietää, miten sitä saa? Miehillä voi olla saaminen kortilla, mutta naiset saa aina.
Sen sijaan, että keuhkoat täällä (turhaan) meille kaiken maailman eronneille ja karanneille ja elämään pettyneille NAISILLE, voisit lähteä levittämään sanomaasi baaritiskeille näille ukkopoloisille, jotka eivät näe, mikä vaara heitä uhkaa vieraiden vosujen taholta...
(Uskotko edes itse kirjoitukseesi...?)
Eiköhän meissä ykkösissä ole myös niitä, joilla on sitä varallisuutta ihan itsellään. Ja koska avioehtosopimus on tehty, niin eipä pääse se mies kiristämään minua omaisuuden puolituksella. Taisi olla niin, että kolmas pyörä oli mieheni omaisuuden perässä, joka ei sitten ollutkaan mieheni omaisuutta.
Tässä nousee hymy huulilleni, sillä kun sanot " Taidat sinä itse pelätä sitä, että sinun puolisosi jättää sinut, etkä sinä pääsekään enää hyötymään hänen rahoistaan".
Sillä ei minun tarvitse kenenkään rahoista hyötyä, olen aina pitänyt huolen siitä, että rahani ovat omiani ja omaisuus on yhteistä, joten omani saan tilanteessa kuin tilanteessa. Ja tiedän myös mieheni rahallisen tilanteen, hänen tileillään en koskaan käy. Mutta siitäkin olen pitänyt huolen, että osuutensa perheen kuluista maksaa varmasti. Eipä ole tarvinnut koskaan näistä riidelläkään.
Jokaisen naisen pitäisi ymmärtää, että raha-asiat ja rakkaus eivät saa olla missään tekemisissä keskenään.
Itse baaritiskeille ole koskaan juoksennellut, elämäni on ollut mielekästä ilman ryypäämistä, enkä ole myöskään Alkossa laukannut edes viinipulloja hakemassa, ei ole olut tarvetta juopua älyttömäksi. Seksiä on elämässäni, kuten muutakin elämää ja olen halunnut sen ajan jonka perheeltäni voin muuten käyttää, käyttää itseni tuntemiseen, sivistämiseen, oppimiseen.
Tosin silloin kun lapseni olivat pieniä, en heitä koskaan jättänyt, ajattelin että tulee aika, että he eivät enää edes halua aina minua viereensä, se aika koitti ja olemme osanneet puolsion kanssa antaa myös vapautta toisillemme, kumpikin osallistuu paljon yhteiskunnallisiin asioihin, koulutamme edelleen itseämme, mutta olemme myös lapsien tavattavissa, kun he sitä haluavat.
Yksi asia on noussut ylitse muiden tässä vaiheessa ja se on terveyden vaaliminen.
Heh, olipa vuodatus! Ei me itsenäisesti ajattelevat naiset sentään transuja olla. Naisellinen voi olla vaikkei olisi ylikiltti ja tossukka. Ei se kodin puhtaaksi nuoleminen tee kenestäkään enemmän naista. Olen trimmattu ja pidän ulkonäöstäni huolta, siitäkös ukkomiehet tykkää. Aina kehuvat ja ihmettelevät kun omat vaimot kulkee jossain Marimekon raitapaidoissa tai Metsolan retrosäkeissä... :)
Eikös se ole enemmän transu sellainen emäntä jolla on lyhyeksi kynityt hiukset eikä meikkiä yhtään??
Kysyinkö sinulta, miten erinomaisesti ole omasta mielestäsi elämäsi elänyt?
En mielestäni, mutta kiitos vastauksestasi...
Kirjoitat, että terveyden vaaliminen on sinulle ykkösasia - ja samaan hengen vetoon ropotat tuolla alempana, kun joku mainitsee pitävänsä itseään timmissä kunnossa..? Ja minä kun luulin, että terveyden vaalimista on myös fyysisestä kunnosta huolehtiminen treenaamalla parhaaksi kokemallaan tavalla...
Jos rinnakkain laitatetaan timmissä kunnossa oleva, huoliteltu nainen ja rupsahtanut akka, ei kai ole epäselvää, kumman eduksi vaaka kallistuu...
Sorry vaan, mutta kirjoituksesi ontuu kuin se ennen vanhainen Eeriksonni, ontuu kauttaaltaan ja koko ajan...
Jos rinnakkain laitatetaan timmissä kunnossa oleva, huoliteltu vaimo ja rupsahtanut kakkonen, ei kai ole epäselvää, kumman eduksi vaaka kallistuu?
Nimimerkille "NYtrepesin!!!". Kyllä sun elämäsi enemmän transun laista on huollat kroppassi, ja kuljet pimaskun vaatteissa, meikkaeet räväkästi.
Juu kelpaat varmasti siiehn yhteen iltaan sutturaksi, mutta riittääkö se sinulle kun tuo ulkokuori alkaa pian rapistua, vaikka kuinka trimmaisit.
Minusta korin trimmatu vartalo ei ole kaunis, se on kuin ajokoiran kroppa. Sekin juoksee aina saaliin perässä, niin taidat sinäkin tehdä. Juoksuun tulee kuitenkin loppu, olethan vain tehnyt paljon pahaa jälkeä, mikä on tulevaisuutesi.
Vai oletko jollakin tapaa itseäsi tuhoamassa.
Jos sä kerran tykkäät olla lihava kuin pakettiauto, niin siitä vaan, mutta ei sitten kannata ihmetellä, miksi ukkosi häipyy välillä toisiin naisiin.
Sinä olet jo repsahtanut, mutta trimmattu kakkonen nauraa sulle ja sun ulkonäölle sun ukkosi kanssa kimpassa.
Kuka trimmaisi pahan/ moraalittoman sydämmen oikeamieliseksi? Moni kakku päältä kaunis,ulkokuori ei auta,SORRY,jos sisin on MÄTÄ!
Trimmatusta mulle tulee mieleen ennemminkin villakoira kuin ajokoira.
Nauravat vain aikansa, kyllä se päättyy jossakin vaiheessa nauru heiltäkin, sitäpaitsi en ole lihava enkä löllerö, mutta en tuollainen ajokoirakaan.
Huuhaa!
Se on sama vaikka toinen painasi yli sata kiloa... Ei sitä toista jätetä.
Jos teidän maailmassanne pettäminen on kiinni painosta, niin ehkä te elätte aika pinnallisissa suhteissa?
Kun vaimoni oli sopusuhtainen, nautin siitä.
Kun vaimoni oli lasten jälkeen yli satakiloinen nautin siitä. (siinäkin on paljon kivaa)
Kun hänelle tuli raskausarvet, niin minusta ne eivät voineet olla kauniimmat (ne oli minulle todiste rakkaudesta...vaikka ei ne sitä oikeasti olleetkaan)
Toisen piirteitä voi opetella rakastamaan, eikä se edes ole vaikeaa, jos oikeasti rakastat toista. Jos rinnat poistetaan kasvainten takia, niin mitä sitten... Jos tukka harmaantuu, niin mitä sitten...
Meillä oli rakkautta...mutta vain yhteen suuntaan...mutta sitä ei näe kun luulee sen toisen olevan samanlainen. Sitä ei näe, että antaminen ja panostaminen on yksipuolista. Rakkaus ja halu uskoa hyvää sokaisee.
Kun keski-ikä tuli ja ensimmäisen kasvaimen poisto, niin sen jälkeen hän alkoi metsästämään nuoruuttaan. Laihdutus, pissis vaatteet, yöjuoksut... Nyt hänellä on uusi itseään noin kymmenen vuotta nuorempi puoliso.
Olen vasta eron jälkeen ymmärtänyt kuinka suuri onni oli päästä hänestä eroon. Se oli puhtaasti minä otan, sinä annat suhde ja arvoni oli puhtaasti minusta saatava hyöty.
Minä taas luulin, että mitä enemmän annan ja revin selkänahastani, niin sitä enemmän hän rakastaa minua.
Jos puolisosi oikeasti rakastaa sinua, niin se on sama miltä näytät tai painat.
Jos sinä olet hyväksikäytettävänä, niin sinulle on tietyt kriteerit, mitkä sinun pitää täyttää ettei hyväksikäyttäjäsi etsi uutta hyväksikäytettävää (tai ehkä paremminkin...löydä).