Mihin sitä oikein lähtiskään..

Jaaha, ja rähinäpalstalle kysymään ihmisten mielipiteitä.. MIHIN päin Suomea kannattaisi lähteä jos työn perään haluaisi mennä? Missä kaupungeissa tai sen liepeillä olisi tarjolla vakituista työtä? Tai edes täysiaikaista, se on tärkeää. Helsingin suunta ei kiinnosta. Entä ko paikkakunnan asuntotilanne, onko niitä, missä hintaluokissa.. Asun nyt Etelä-Suomessa, jäänyt taas työttömäksi eikä mitään toivoa tunnu olevan täällä enää. Vittu että harmittaa kun oma elämä junnaa paikoillaan eikä tämä työttömyyskään yhtään sitä paranna. Joten, lyhyesti ja ytimekkäästi jonkunlaisia näkökantoja?
397
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

"Missä kaupungeissa tai sen liepeillä olisi tarjolla vakituista työtä? "

Helsinki, Espoo, Vantaa, ns.pääkaupunkiseutu.

"Entä ko paikkakunnan asuntotilanne, onko niitä, missä hintaluokissa."

Asuntoja on, mutta ne ovat joko kalliita tai oikein kalliita;)

Kohtuuhintaisia vuokra-asuntojakin on, mutta niissä asuu työtä tehokkaasti vältteleviä sossupummeja.

Elikkä, kannattaisi varmaan katsella Turkuun päin, lähempänä ja asunnot edes hieman halvempia.

Äänestä

Näkökantani on, että muuta helsinkiin. Itsekkin täältä turusta kuun lopussa muutan. Ei olisi alun pitäen edes tänne tulla. Nyt kun on molia selaillut kuukauden päivät ahkerasti niin helsingissä on yli puolet suomen työpaikoista. Oma suunitelmani on muuttaa aluksi solu asuntoon ja työsoppari kourassa sitten hakemaan kaupungilta vuokra yksiö tai kaksio.. Huom helsingin kaupunki ei ota asuntohakemuksia vastaan niiden saapumis järjestyksessä vaan kiirellisyys järjestyksessä. Erittäin kiirellisten joukkoon menee henkilö, joka on ulkopaikkakunnalta muuttanut ja on saanut työn. Eli siirrät kirjat poste restanteen ja asut soluasunnossa. Täten näytät asunnottomalta, mikä entisestään lisää asunnon tarpeen kiireellisyyttä. Tietysti töissä ollessasi voit sitten säästeliäästi eläen saada kokoon yksityisten vaatimat huikeat takuuvuokrat, mikäli kaupungilla on muitakin kiiretapauksia paljon.

Helsingin nettisivuilla oli myös selitys miksi jotkut joutuu jonottamaan asuntoa kohtuuttomia aikoja: he hakevat niitä ilman töitä asenteella "antakaa asunto niin alan katsella töitä". Nuo tapaukset eivät sitä koskaan saa.

Kaikkialla muilla paikkakunnilla tulet törmäämään samaan ongelmaan ja siten olet muuttanut turhaan.

Äänestä
  • Kyllä lakukepit menee kaikkien edelle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Goodbye Salo kirjoitti:

Jaaha, ja rähinäpalstalle kysymään ihmisten mielipiteitä.. MIHIN päin Suomea kannattaisi lähteä jos työn perään haluaisi mennä? Missä kaupungeissa tai sen liepeillä olisi tarjolla vakituista työtä? Tai edes täysiaikaista, se on tärkeää. Helsingin suunta ei kiinnosta. Entä ko paikkakunnan asuntotilanne, onko niitä, missä hintaluokissa.. Asun nyt Etelä-Suomessa, jäänyt taas työttömäksi eikä mitään toivoa tunnu olevan täällä enää. Vittu että harmittaa kun oma elämä junnaa paikoillaan eikä tämä työttömyyskään yhtään sitä paranna. Joten, lyhyesti ja ytimekkäästi jonkunlaisia näkökantoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu