Työsuojeluviranomainen suojelee pelkästään

työnantajaa.

Tapauksessani työsuojeluviranomainen suojeli vain työnantajaa eikä suostunut lainkaan ottamaan asiaani kantaa. Laittoin vain työnanatjan perustelut ja puhui ohi asiasta.

Asia työpaikallani siihen ei päättynyt. Sen jälkeen minulta yritettiin jääräpäisesti kieltää TES:In mukainen palkka, vaikkapa kaheden liiton juristit olivat sitä mieltä, että TES:in mukainen palkka kuuluu maksaa. Kun työnantajani on iso monopoliasemassa oleva Oyj, sitten sillä ei kuulemma ole varaa maksaa ulkomaalaisille palkkaa ja työntekijöiden täytyy säästää yhtiön hyväksi sekä luopua TES:in mukaisista palkoista.

Lisäksi sain häiriöviestin, joka oli lähetetty työpaikkamme ylempien toimihenkilöiden luottamusmiehen nimessä, jossa ilmoitettiin, että minulle on tullut viesti ja pyydettiin Skillpage -linkin kautta se avaamaan. Minulle se Skillpage oli tuntematon, samoin yliopiston atk -avustajalle, jonka avulla me yritettiin sitä avata. Nyt sitten minulla netissä lukee, että minulla on Skillpages tili ja saan häiriöpostia heiltä. Olen pyytänyt lopettamaan tilin ja häiriöpostin, mutta he eivät reagoi siihen.

Tämä luottamusmies ei ollut sen alkuperäisen häiriöviestin lähettäjä. Täytyi olla todennäköisesti sama esimies, joka esitteli minusta valheitam, koska vain pari esimiestä tiesi, että olen ylempien toimihenkilöiden luottamusmiehen kanssa ollut yhteyksissä ja todella odotinkin häneltä vastausta tietystä asiasta.

Sama häriönaisesimies on muillekin talomme työntekijöille aiheuttanut harmia, kun hän työnaikana surffailee vaan netissä ja etsii mielenkiintoista työntekijöistä. Hän on melkein kaikille facebookiin lähettänyt ystävyyspyynnöt ja työntekijät ovat ihmeissään, että minkä takia hän yrittää urkkia heidän asioissaan.

Nimellän nettiin on kirjoitettu myös kaikenlaisia muita tyhmiä kommentteja, jotka aiheuttavat minulle hankaluuksia. Nimeni on harvinainen ja sitä ei ole kenelläkään toisella. Joistakin kommenteista suoraan näkee, että se on yhdistetty minuun niin kuin minä olisin niitä kirjoittanut.

Sääli, että rehellisyys puuttuu... Vaikkapa puhutaan kauneita sanoja ,että työpaikkahäirintä täytyy tutkia, mutta jos sen aiheuttajana on työnantaja, sitten ei kukaan muista enää tuollaista...

1

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • r.p1

      Voit kannella asianomaisesta työsuojeluviranomaisesta eduskunnan oikeusasiamiehelle. Liitä mukaan TS-viranomaiselta saamasi päätöksistä kopiot (dnro xxx...) ja asian tausta. Katso mikä hänen laintulkintansa asiasta on. Jos taas kuulut liittoon ja työnantajasi noudattaa tessiä, sinun kannattaa viedä esimiehesi toiminta ammattiyhdistysliikeen ratkaistavaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      46
      5005
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      22
      3695
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3473
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2828
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      89
      2713
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2660
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      18
      1811
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1636
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      202
      1478
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      152
      1331
    Aihe