Kuuluuko miehellä olla ajokortti?

Mitä mieltä naiset olette, kuuluuko miehellä olla ajokortti ja auto?
4107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Auto olkoon niillä, jotka sellaisen tarvitsevat tai haluavat.

Ajokortti pitäisikin sitten olla kaikilla aikuisilla. Ne, joilla ei korttia ole, ovat pärjäävinään ihan kivasti ilman, mutta päätyvät vääjämättä käyttämään autollisia tuttaviaan hyväkseen. Sitä hyväksikäyttöä sitten jatkuu koko loppuikä, kun ensin on saatu se kursailuvaihe käydyksi ja tuttavien kuljetuspalvelu käynyt itsestäänselvyydeksi. Varsinkin ne, jotka "eivät tarvitse ajokorttia koska asuvat kaupungissa", ovat aika hankalia tuttavina.

Äänestä
  • "Ajokortti pitäisikin sitten olla kaikilla aikuisilla. Ne, joilla ei korttia ole, ovat pärjäävinään ihan kivasti ilman, mutta päätyvät vääjämättä käyttämään autollisia tuttaviaan hyväkseen."

    -Ei ole ainakaan meikäläisellä ajokorttia ja vallan mainiosti olen pärjännyt sekä Suomessa, että ulkomailla asuessani.
    Enkä ole kenenkään kyytien varassa. Eli tämä olettamus meni metsään kolisten.. ;)

    Äänestä

  • abdul.mahdi kirjoitti:

    "Ajokortti pitäisikin sitten olla kaikilla aikuisilla. Ne, joilla ei korttia ole, ovat pärjäävinään ihan kivasti ilman, mutta päätyvät vääjämättä käyttämään autollisia tuttaviaan hyväkseen."

    -Ei ole ainakaan meikäläisellä ajokorttia ja vallan mainiosti olen pärjännyt sekä Suomessa, että ulkomailla asuessani.
    Enkä ole kenenkään kyytien varassa. Eli tämä olettamus meni metsään kolisten.. ;)

    Ehkä sinä et ole muiden kyytien varassa, mutta minä olen tavannut 30-vuotisen ajokokemukseni aikana aivan hirveän määrän ihmisiä, jotka ovat. Moni pääsisi toki määränpäähänsä muillakin keinoin, "mutta kun sulla on se auto".

    Vaikka iso oletkin, et käy autottomien enemmistöstä yksinäsi. ;)

    Äänestä

Ei tarvitse olla. Ajokortista voi tietysti olla ajoittain hyötyä, mutta ei se mitenkään pakollinen ole. Ainakin meillä kuljetaan kävellen, pyörällä ja julkisilla oikein sujuvasti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nääs. kirjoitti:

Mitä mieltä naiset olette, kuuluuko miehellä olla ajokortti ja auto?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu