Minä olen katkera. Miehen mukana meni apu kotona ja lasten kanssa ja ystävät, sosiaalinen elämä. Kukaan ei käy enää luonani. Eikä edes lapset kiinnosta. Minulle olisi riittänyt käytännössä se että kotona on isä lapsilla ja ystävät ympärillä, mies halusi jotain muuta jota en pystynyt antamaa. Minulla on oikeus vihata noita kahta niin paljon kuin haluan.
katkeruus
kaikki meni
4172
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Käy puhumassa ammattiauttajan kanssa tapahtuneista asioista.
"Ei edes lapset kiinnosta". Tuntuu kuin olisi todella masentunut.
Katkeran kakkosen kirjoitus...
Sulla on oikeus kaikenlaisiin tunteisiin. Rakkauden vastakohta ei kuitenkaan ole viha vaan välinpitämättömyys. Eli rakastat vielä miestäsi. Mies teki päätöksen lähteä liitosta aivan itse. Älä syytä siitä toista naista. Ei hän miestäsi väkisin vienyt.
Ystävät, jotka jättää toisen yksin kun on vaikeaa, eivät ole koskaan oikeita ystäviä olleetkaan.
Oletko sä niin riippuvainen miehestä ja ystävistäsi, että oikeasti olisit antanut miehesi kohdella sua huonosti jatkuvasti? Ihanko tosissasi olisit jatkanut tuollaisessa liitossa kunhan vaan lapsilla olisi ollut isä ja sulla ystäviä? Etkö tuntenut koskaan itseäsi loukatuksi?
Kyllä sä tosta vielä nouset. Entistä vahvempana. Ja oppineena ainakin sen, ettei toista voi väkisin liitossa pitää. Ja ettei kannata rakentaa omaa elämää ja onnellisuuttaan pelkästään toisen ja ystävien varaan. Mä uskon, että kun aikaa kuluu, niin mies tajuaa, mitä meinaa menettää ja alkaa pitämään lapsistaan huolta. Hänelläkin on uusi tilanne elämässä ja varmasti pää vähän pyörällä. Sitä virhettä älä vaan tee, että purat vihaasi ja katkeruuttasi lasten kuullen. Älä siis moiti heille isäänsä äläkä hänen uutta naistaan.
Vaadin parempia provoja!