Mihin liittoon pitäisi liittyä?

Aloittelija090692

Teen töitä työpaikassa, jossa sovelletaan PTYTES-työehtosopimusta. Mihin liittoon minun pitäisi liittyä? Haluan kuulua liittoon, joka auttaa etujeni valvomisessa.

7

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimimerkki varattu

      Tietenkin siihen liittoon, joka työpaikallasi käytettävän TES:n neuvottelee.

      Työpaikallasi pitää olla ilmoitustaulu, jossa on kerrottuna mm. työlainsäädäntö ja mikä ammattiosasto työpaikallasi on ja ketä on luottamusmies. Etsi käsiisi ammattiryhmäsi (työntekijä/toimihenkilö/jne.) luottamusmies ja kerro halukkuudestasi liittyä liittoon.

    • Aloittelija090692

      "Tietenkin siihen liittoon, joka työpaikallasi käytettävän TES:n neuvottelee."
      Ongelma on, että en tiedä mikä liitto neuvottelee sen. Työpaikalla ei ole esillä tällaista tietoa (lainsäädäntökirja roikkuu keittiössä mutta ei muuta) enkä tiedä kuka luottamusmies on - paikka on pieni ja siellä on moni asia hoidettu huonosti. En uskalla kysyä! Siksi juuri haluaisin kuulua liittoon. Olen toimihenkilö kunnan omistamassa yrityksessä.

    • :)))

      Jos et muuta paikkaa keksi niin kysy omasta liitostasi tai työsuojelusta. :)

    • Aloittelija090692

      ^niin niin, mutta mikä se "oma liitto" on?!? Sitä tässä yritän kysyä.

    • winwin09

      I am really enjoying reading your well written articles. It looks like you spend a lot of effort and time on your blog. http://www.vrluxes.co.uk I have bookmarked it and I am looking forward to reading new articles.

    • Onpas vaikeaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      119
      5563
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      277
      2237
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      92
      1803
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1230
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      341
      1207
    6. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      154
      1133
    7. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1130
    8. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1129
    9. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      90
      1117
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      114
      1108
    Aihe