Noniin, nyt kaverillani päättyi työharjoittelu, jossa raatoi 3kk 9e päiväpalkalla, tunnollisesti teki töitä, ei päivääkään poissa. Ei saanut työpaikkaa, mutta työnantaja sai 3kk ilmaista työvoimaa.
työharjoittelu, ei töitä
työharjoitteluntulosulos
7202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mutta saihan kaverisi niin filatovistisen kovan työkunnon?
Etkö jo ymmärrä: työntekijän köyhyys salaperäisesti lisää työkuntoa.
Vastaavasti koska ylimmät päättäjät eli visionäärit niin valtiolisella kuin kunnissa kuin yksityisessä elinkeinoelämässä nauttivat työstään suuria palkkoja ja palkkioita, mikä tietenkin pilaa heiltä työkunnon, niin siksi maa makaa lamassa vuosikymmenestä toiseen.
Jos esim Nokian Ollila olisi saanut palkkaa maksimissaan 1000 euroa kuussa satojentuhansien eurojen sijasta niin Nokia olisi edelleen mailman johtava puhelinvalmistaja.
Jonain päivänä tämä suorasytaan temokraattinen työkunnon nostamisen nautintaoikeus tulee kaikille työssäkävijöille titteliin ja asemaan katsomatta.
On ihan kivaa olla tässä asiassa edelläkävijä! Eiks?
Vaikkei hän saanut työpaikkaa, niin sai kuitenkin kultaakin arvokkaampaa työkokemusta ja osaa jatkossa tehdä alan töitä rautaisemmalla otteella, mikä ei ainakaan voi olla mikään huono juttu, eiks jeh?!
http://www.kainuunsanomat.fi/Kainuu/1194827838991/artikkeli/yhdistys ilmaistyovoiman kaytto on saatava kuriin.html
Työministeri Tarja Filatov on kokemus-palkan ansiokas äiti !
Mä tein kaks vuotta töitä 9 egellä päivässä. Ja monoa tuli loppujen lopuksi. En ollut päivääkään poissa töistä.
Muistuttaisin että ainoa tapa saada orjuutta kuriin on tehdä hommat päin percettä ja aiheuttaa suoraa vahinkoa työnantajalle. Fiksumpi tyyppi voi saada koko firman isoon kuceen. Köyhällä harjoittelijalla ei ole mitään vastuita ja vaikka olisikin niin ei siltä mitään saa.
Demokratia on kansan järjestelmällistä orjuuttamista pitkän ajan kuluessa.
https://sites.google.com/site/vallankritiikki/alexander-berkman-anarkismin-aakkoset/tyoettoemyys
Sieltähän ne syyt tähän kaikkeen löytyy :)