Metsästäjät tappavat ilvekset sukupuuttoon

Oletko nänyt ilveksen luonnossa? En minäkään. Silti metsästäjät haluavat mestästää tämän pienen kissaeläimen sukupuuttoon maa- ja metsatalousministeriön virkamiesten suostumuksella.

Ilves kuulemma syö pienriistaa. Sähän on ihan kauheaa! Sillä perusteella metsästysluvat ollaan nyt myöntämässä. Tämä on umpihullu maa.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

En minäkään ole Keskuspuistossa nähnyt ainuttakaan sutta tai ilvestä(toivottavasti siirtoistuttavat niitä sinne), mutta mennäänpäs kehä III:n ulkopuolelle vaikkapa Nummi-Pusulaan, alkaa katti tupsukorvaa näkyä. Kotikissat katoavat jäniksistä puhumattakaan.

Äänestä

Sopii Venäjänerämaihin eipä juuri muualle näillä leveysasteilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pääonumpiluuta kirjoitti:

Oletko nänyt ilveksen luonnossa? En minäkään. Silti metsästäjät haluavat mestästää tämän pienen kissaeläimen sukupuuttoon maa- ja metsatalousministeriön virkamiesten suostumuksella.

Ilves kuulemma syö pienriistaa. Sähän on ihan kauheaa! Sillä perusteella metsästysluvat ollaan nyt myöntämässä. Tämä on umpihullu maa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu