Tiesitkö, että tatuointimusteita ei valvo suomessa kukaan viranomainen.
"Turvallisuus- ja kemikaalivirastosta eli TUKESista puolestaan todetaan, ettei musteita tällä hetkellä valvota riittävästi - sitä ei ole määrätty kenenkään hoidettavaksi."
( yle.fi )
"Turvallisuus- ja kemikaalivirastosta eli TUKESista puolestaan todetaan, ettei musteita tällä hetkellä valvota riittävästi - sitä ei ole määrätty kenenkään hoidettavaksi."
( yle.fi )
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllä, ja näin tatuointiliikkeen asiakkaan voin todeta, että värit ovat turvallisia. Vuosia kulunut eikä ainuttakaan musteiden aiheuttamaa komplikaatiota.
Totta, mutta siltin otan mieluummin nahkaani tatuointimustetta kuin pumppaan suolistooni alkoholia tai vedän keuhkoihini tupakansavua.
Ei suomessa mutta EU valvoo ja tarkasti ja käsittääksini kuulumme EU:hun. Tuossa kyseisen komission verkkosivulle. https://wcd.coe.int/ViewDoc.jsp?Ref=ResAP(2008)1&Language=lanEnglish&Ver=original&Site=COE&BackColorInternet=DBDCF2&BackColorIntranet=FDC864&BackColorLogged=FDC864
Olin yhteydessä Elina Partioon joka kirjoitti tämän artikkelin ylelle, hän oli haastatellut ihmisiä joilla ei ollut tietoa kyseisen komission olemassaolosta ja pohtivat pitäisikö sellainen järjestää, no olivat 5 vuotta myöhässä koska komite perustettiin 2008
Toimittaja taisi olla naispuolinen tom jones. Omia mielipiteitä heitetään tiukkoina faktoina eikä välitetä vaikka ne pystytään kumoamaan käden käänteessä. Olikohan Elina Partio aito tatskaton pelle?
Tatuointiliikkeissä käytettävät värit ovat EU:n hyväksymiä tatuointi tarkoitukseen. Ongelma on se että netin kautta voi kotitatuoijat tilata aasiasta värejä joiden koostumus on kyseenalainen (osa sisältää raskasmetalleja ja bakteereja) Samoin ottaessasi tatuoinnin aasiassa et voi tietää onko väri standardit täyttävää. Nyt tässä on sotkettu kaksi asiaa yhteen. EU:n tukkuliikkeet ei myy värejä ilman y-tunnusta (osa myy) joten kotitatuoijat tilaa vapaakauppa.com yms.. värejä jotka ei ole välttämättä puhtaita. Keskustellussa pitää erottaa YRITYSTEN ja KOTITATUOIJIEN käyttämät värit eikä yleistää. Yrityksen tarkoitus on ylläpitää toimintaa vielä vuosia ja lisätä asiakkaiden määrää joten näissä tavaran laatu asioissa ei tingitä missään nimessä. On typerää edes ajatella ettei turvallisuudesta huolehdita, yksikin moka voi viedä leivän pöydästä.
http://yle.fi/uutiset/vain_vahainen_osa_kemikaalien_vaikutuksista_tunnetaan/6749160 Loppujen lopuksi me tiedetään niiiiiiiin vähän yhtään mistään. PCP ja DDT:kin olivat aikanaan hienoja keksintöjä. Laserilla värin poistaminen ihosta voi olla seuraava katastrofi. Elämä on kuitenkin hitain tapa tehdä kuolemaa eli sitä odotellessa nahkani muuttuu pikkuhiljaa värikkäämmäksi.
Voiko tatuointimusteesta saada sisältölistaa samaan tapaan kuin on elintarvikkeissa? Jotta aineet voi tarvittessa googlata ja ymmärtää mistä aineista tatuointimuste on valmistettu?
Kyllä voi.
Suurimmalla osalla ne on nettisivuilla ladattavissa. Joiltakin ne saa pyydettäessä.