Olen ostamassa uutta integroitua vahvistinta. Onko kellään kokemuksia Marantzin PM7200:sta tai Yamahan AX 596:sta. Tekeekö niillä mitään. Osrtan pelin Saksasta koska siellä hinnat ovat yli 100 euroa halvemmat kuin Suomessa. Ja tekeekö brittivehkeillä pitkässä juoksussa mitään? Puhun nyt tavallista stereovahvareista.
Marantz/Yamaha
........................
3472
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mielestäni kyllä kannattaa ostaa A/V-viritinvahvistin tavallisen vahvistimen sijaan vaikka ei sitä Dolby Digitalia tai Pro Logic Surroundia ihan juuri nyt tarvitsisikaan... Eli AX-596:n sijaan RXV-596RDS. Tai siis mieluummin joku uudempi malli, kuten RXV-650.
Minulla kokemuksia (AX 596:n naapurista) RXV-595:stä ja on pätevä laite. On kotiteatterikäytössä. Pitää, minkä lupaa. Lisäksi YAMAHA on pärjännyt testeissä aina.
Omistan Yamaha Ax-596 vahvistimen ja oon ollu siihen tosi tyytyväinen. Tehoa on ja ääni on hyvä. Liittimet kullatut ja sisällä elektroniikka asiallista. Siitä saa erotettua etu- ja päätevahvistimen. Ainoastaan subwoofer out puuttuu, mutta muuten liitännät hyvät ja oivallinen laite kaks kanavaiseen järjestelmään.
Titaanin värisenä myös tosi hyvän näkönen. Hifikrug myy laitetta 385 eur. Saksan hinnoista en tiiä mutta kannatta katella tuolta hifikrugilta ku on aika halpa.
Aiempi malli AX-592 on ollu hifilehden testivoittaja omassa sarjassaan.
Mikäli ostat vahvistimen musiikin kuuntleuun niin suosittelen ehdottomasti Maranzia.
Mikäli aiot katsella leffoja, niin halvassa hintaluokassa Yamaha, keskiluokassa Maranz ja kalliissa ei merkitystä, kumpikin erinomaisia.
--