Sekunnista toiseen he elävät tietoisina synneistään ja rikkomuksistaan Jumalaa vastaan.
Sekunnista toiseen he elävät tietoisina Jumalan armosta ja anteeksiantamuksesta Jeesuksen nimessä ja veressä.
Jumalaton elää omnipotenttina. Hän itse on kaikkivaltias Jumala jonka yläpuolella ei ole ketään, joka voisi häntä neuvoa taikka opastaa oikealle tielle.
Syntiinlankeemus tapahtui nimenomaan juuri tästä syystä, Ihmisen halusta tulla Jumalan kaltaiseksi. Epäuskoiset elävät juuri tässä lankeemuksen tilassa.
Kaikki jumalattomat eivät suinkaan ole epäuskoisia, heillä on jokin muu usko tilalla.
Tällaisia ihmisiä on ainakin 2 miljardia, suurin epäjumalille uhraava ryhmä taitaa olla muslimit, on muitakin suuria epäjumalanpalvelukseen vihkiytyneitä ryhmiä, hinduja budhalaisia, sintolaisia, jne.
Kaikki nämä ryhmät palvovat muita Jumalia kun heidän puolestaan kärsinyttä, kuollutta ja kuolleista yläsnoussutta, heidän syntinsä sovittanutta Jeesusta.
Kristusta. Suomessakin on useita KRISTUKSEN JUMALUUDEN KIELTÄVIÄ USKONTOKUNTIA, siis niitä joille ei taivas koskaan aukene.
Uskovat elävät joka päivä ylimmäisen Tuoarin edessä
7
50
Vastaukset
- teu.
Aivan , siihen kuuluu myös muslimilaiset /islamilaiset , ja kaikki ne jotka harrastaa
jonkun epäjumalkan palvelua ,,en paremmin sano ..- Rauhaa ei tule
Kiihkomuslimit keskenään taistelevine veljeskuntineen on tällä hetkellä vakavin uhka maailmanrauhalle. Heidän tavoitteensa on alistaa koko maailma kiihkomuslimien johtamaksi kokonaisuudeksi.
"Sekunnista toiseen he elävät tietoisina synneistään ja rikkomuksistaan Jumalaa vastaan. "
Jos tuo olisi totta, sanoisin että voi raukkoja. Turhaa ja tarpeetonta pelkoa.
"Hän itse on kaikkivaltias Jumala jonka yläpuolella ei ole ketään, joka voisi häntä neuvoa taikka opastaa oikealle tielle."
Tuo nyt ei ihan pidä paikkaansa. Lainsäätäjä neuvoo monessa asiassa, ja toiset ihmiset samoin. On sitten ihmisestä itsestään kiinni ottaako neuvot vastaan vai ei.
"Syntiinlankeemus tapahtui nimenomaan juuri tästä syystä, Ihmisen halusta tulla Jumalan kaltaiseksi. Epäuskoiset elävät juuri tässä lankeemuksen tilassa."
Olen eri mieltä. Jos nyt noudatellaan luomistarun syntiinlankeemusta, Jumala ensin kaikkivaltiaana loi puutteellisen, lankeavan ihmisen tietäen että homma menee kiville. Siitä huolimatta hän hoiti homman loppuun. Ja omista virheistään hän syyttää ihmistä jonka loi. Johdonmukaista?
"Tällaisia ihmisiä on ainakin 2 miljardia, suurin epäjumalille uhraava ryhmä taitaa olla muslimit, on muitakin suuria epäjumalanpalvelukseen vihkiytyneitä ryhmiä, hinduja budhalaisia, sintolaisia, jne."
Määritelmällisesti nämä ihmiset eivät suinkaan ole jumalattomia. Heillä saattaa olla useitakin jumalia.
"Kaikki jumalattomat eivät suinkaan ole epäuskoisia, heillä on jokin muu usko tilalla."
Suunnilleen kaikki jumalattomat ovat määritelmän mukaan NIMENOMAAN epäuskoisia; jumalattomallahan ei ole jumalaa/jumalia. Heilläpä juuri EI ole mitään muuta (jumal)uskoa tilalla.
Suosittelen jatko-opintoja uskontoon ja filosofiaan liittyvien käsitteiden parissa. Neuvon mielelläni lisää, kysy vaan reilusti.- teu.
Mistä kohtaa nuo pitäisi neuvoksai valitya.
- Lopeta tyhmä jo
Ex-hellarin toiminta on esimerkki pirun kavaluudesta.
Kun kerroin kristityistä näin:
"Sekunnista toiseen he elävät tietoisina synneistään ja rikkomuksistaan Jumalaa vastaan.
***) ... Sekunnista toiseen he elävät tietoisina Jumalan armosta ja anteeksiantamuksesta Jeesuksen nimessä ja veressä."
_______________________________________________
Mitä teki pirun orja? Ole hyvä ja lue!
"Sekunnista toiseen he elävät tietoisina synneistään ja rikkomuksistaan Jumalaa vastaan. "
Jos tuo olisi totta, sanoisin että voi raukkoja. Turhaa ja tarpeetonta pelkoa.
_______________________________________________
Piru jätti totuudesta pois tasan puolet, eli Jumalan armon ja anteeksiantamuksen jossa kristityt elävät, sellaisessa suojassa ja turvassa josta jumalaton ei voi tietää mitään, - ja värkkäsi säälittävän räpellyksensä sen perään."Piru jätti totuudesta pois tasan puolet, eli Jumalan armon ja anteeksiantamuksen jossa kristityt elävät, sellaisessa suojassa ja turvassa josta jumalaton ei voi tietää mitään, - ja värkkäsi säälittävän räpellyksensä sen perään."
Yritin välttää tarpeetonta ihmisten tunteiden loukkaamista mutta kun nyt kerran vaadit, sanotaan kommentti sille puuttuvallekin osalle:
"Sekunnista toiseen he elävät tietoisina Jumalan armosta ja anteeksiantamuksesta Jeesuksen nimessä ja veressä."
Tapettu essealainen seikkailija ja hänen muistokseen järjestetyt vuosisadasta toiseen jatkuneet viini ja leipä -piknikit eivät vapauta ketään mistään.
Oletko nyt tyytyväinen?
- su***
Uskon sota on raain ja kauhein. Niin se on myös täälläkin. Puhdistetaan omat pyssyn piiput, että osutaan tarkemmin viholliseen. Kummallakin puolella tulee haavoittuneita ja kaatuneita. Jumala ei siunaa sotaa, vaikka mytologisessa raamatussa niin mainitaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon
Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-2000011881704146Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa
Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.1133591Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia
mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös2513049Taisi kolahtaa....
Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä71749Suomi edelleen maailman onnellisin maa
Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.1641386- 761285
Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä
Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.321170Lopetan Keskipohjanmaan tilaamisen
Vasemmistolaisen ja kristinuskovastaisen pääkirjoituksen vuoksi. Suomen kouluissa on nykyisellään hyvä uskonnonopetus.64981- 68869
- 90863