Minulla on tuo vakuutus ja alkukesästä tuli pieni kiven napsaus tuulilasiin. nyt se on pitkin kesää jatkanut halkeamaa tehden pienen lenkin joka ei ole näkökentässä eikä minua haittaa muta joku tiesi kertoa että katsastuksessa tulee vaikeuksia kun tuulilasi lasketaan kantaviin osiin.Minkähän kannan ottaa vakuutusyhtiö jos katsastusmiehen käskystä vaihdatan lasin enkä käynyt heti sen pienen napsun jälkeen vaihdattamassa? Mieluusti tosi kokemuksia.
Tuulilasivakuutuksesta?
8
297
Vastaukset
- Lasivakuutuksesta
Eiköhän se maksa lasin vaihdon mutta omavastuu on jotain 170 euron luokkaa. Itse kävin korjauttamassa kiveniskun ja meni kokonaan vakuutukseen positiivinen yllätys tuli parin viikon päästä postissa. 50 euroa korvauksena auton käyttökatkosta (1pv) vaikka korjaus kesti vain puolituntia.
- Lasipääkö?
Lasiliikkeen mukaan ei saa korjattua, on päässyt vesi hiukan väliin kesän aikana.
Saattaa olla että menee uusiksi, mutta katsotaan sitten kevättalvesta kun on katsastuksen aika. - ds9f0+d9+s
Lasipääkö? kirjoitti:
Lasiliikkeen mukaan ei saa korjattua, on päässyt vesi hiukan väliin kesän aikana.
Saattaa olla että menee uusiksi, mutta katsotaan sitten kevättalvesta kun on katsastuksen aika.Jos on lasivakuutus ja tulee se pieni napsu, niin kannattaa laittaa HETI sen napsun päälle vaikka teippiä ja ajaa lasikorjaamolle, niin ne korjaavat sen (usein korjaus maksetaan lasivakuutuksesta). Siihen napsuun ei kannata kerätä pölyä ja vettä, luulis ton nyt titävän.
Mitä vakuutusyhtiö sanoo, niin kuulet sitten kun asia on ajankohtainen. - Lasivakuutuksesta
ds9f0+d9+s kirjoitti:
Jos on lasivakuutus ja tulee se pieni napsu, niin kannattaa laittaa HETI sen napsun päälle vaikka teippiä ja ajaa lasikorjaamolle, niin ne korjaavat sen (usein korjaus maksetaan lasivakuutuksesta). Siihen napsuun ei kannata kerätä pölyä ja vettä, luulis ton nyt titävän.
Mitä vakuutusyhtiö sanoo, niin kuulet sitten kun asia on ajankohtainen.Sama ohje etenkin ilman lasivakuutusta. Tuo korjaus maksaa suunnilleen saman mitä lasivakuutus vuodessa eli noin 50€. Aika Yks lysti siis onko vakuutusta tai ei. Lasivakuutuksen kanssa voi sitten vaihdattaa tuulilasin halvemmalla jos ehtii halkeamaan.
- Kolmesti korjattu
Lasivakuutuksesta kirjoitti:
Sama ohje etenkin ilman lasivakuutusta. Tuo korjaus maksaa suunnilleen saman mitä lasivakuutus vuodessa eli noin 50€. Aika Yks lysti siis onko vakuutusta tai ei. Lasivakuutuksen kanssa voi sitten vaihdattaa tuulilasin halvemmalla jos ehtii halkeamaan.
Lasivakuutus ei suinkaan ole mikään yksi lysti. Jos pienen napsun aikeuttaman vaurion korjauttaa heti lasitusliikkeessä, niin se ei maksa yhtään mitään, eikä mene myöskään omavastuuta. Korjauslupa vain puhelimitse ennen korjausta ja tämänkin monta kertaa hoitaa lasitusliike. Näitä napsuja voi korjauttaa periaatteessa vaikka kuinka monta vuoden aikana ilman kustannuksia.
Vain tuulilasin uusinnan yhteydessä joutuu maksamaan omavastuun.
Näin on kaikissa merkittävissä vakuutusyhtiöissä lasivakuutuksen ehdot. - Lasivakuutuksesta
Kolmesti korjattu kirjoitti:
Lasivakuutus ei suinkaan ole mikään yksi lysti. Jos pienen napsun aikeuttaman vaurion korjauttaa heti lasitusliikkeessä, niin se ei maksa yhtään mitään, eikä mene myöskään omavastuuta. Korjauslupa vain puhelimitse ennen korjausta ja tämänkin monta kertaa hoitaa lasitusliike. Näitä napsuja voi korjauttaa periaatteessa vaikka kuinka monta vuoden aikana ilman kustannuksia.
Vain tuulilasin uusinnan yhteydessä joutuu maksamaan omavastuun.
Näin on kaikissa merkittävissä vakuutusyhtiöissä lasivakuutuksen ehdot.Johan tuossa tienaa jos vielä joka kerta saa korvauksen auton käyttökatkosta:) aika huonoa tuuria jos napsua sattuu useampia vuodessa - siis sellaisia joissa lasiin tulee oikeasti särö.
- Näinpä näin
Joillain vakuutusyhtiöillä on aina omavastuu eli ei vakuutus silloin korvaa esim. 50 e korjausta.
Useimmilla korvataan korjaukset ilman omavastuuta muttei kaikilla.- sdofpsdfip
Se varmaan näkyy sitten vakuutusmaksussa mysö, luulis ainakin.
Kannattaa ottaa sellainen vakuutus selalisesta yhtiöstä, jonka vakuutus- ja korvausehdot miellyttävät itseä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632152Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51805Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2361298En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71960Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.88950Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21875Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?126797Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39740- 19716
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93699