Ikkunatummennukset

bcvcj

Uusissa autoissa tuntuu olevan aika useinkin "kevyet" tummennukset laseissa valmiiksi. Tietääkö kukaan, mitä tummennuksia tekevät firmat veloittaa näiden irroittamisesta, kun haluaisin tilalle tummemmat? Tuskin niiden päällekään voi laittaa uutta.

9

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juuhhg

      Mulla oli vanhassa autossa pelkkä takalasi miedolla tummennettu, niin veloitti 20e.

    • Irrottaminen?

      Tarkoitatko lasin vai pelkän tummennuksen? Eiköhän ne ole läpivärjättyjä. Värjääminen taas ei välttämättä ole kovin hyvä idea. Ollut joskus yrityksessä missä tehty ja kun joutuu purkamaan verhoilut, aina katkeilee klipsejä ja vanhat löystyy, alkaa paikat kitistä paljon nopeammin.

      Tummennuksen voi tehdä värilasin päälle, ei sitä tarvitse tai voi poistaa ellei ole jälkeenpäin tehty ja tuskinpa on aivan uudessa. Jos pintavärjätty niin lähtee muistaakseni helposti liuottimella eikä maksane paljon kun kuitenkin joutuu irrottamaan. Kalvoja ei kai kukaan enää laita.

    • der hynkel

      Ketä tarttee " ryssän teippejä " ?

    • sdfvccdccdcc

      Vanhan kalvon voit varmaan itsekkin ottaa pois, jos se kalvotummennus on.
      Säästää rahaa meinaan, sitten vaan tilaat jostain alan tekijältä
      uusien kalvojen laiton.

      • gffgf

        Lähteekö helpolla?


    • tyyliä pitää olla

      Uusien autojen tummennukset ovat lasinvärjäyksellä tehty ja lisätummennuksen voi teettää esim. kalvotuksella, mutta kalvot ovat törkeitä teinien leikkejä.

      • juuupps

        Joo mutta nuo lasinvärjäykset ovat kyllä yleensä "mietoja", että melkeen kaipaa niitä vanhoja kunnon kalvoja...


      • Jurpå
        juuupps kirjoitti:

        Joo mutta nuo lasinvärjäykset ovat kyllä yleensä "mietoja", että melkeen kaipaa niitä vanhoja kunnon kalvoja...

        Mitä sun pitää piilotella, oleksää joku gangsteri vai ?


      • Lain mukaan
        juuupps kirjoitti:

        Joo mutta nuo lasinvärjäykset ovat kyllä yleensä "mietoja", että melkeen kaipaa niitä vanhoja kunnon kalvoja...

        Ne pystyy tekemään vaikka mustaksi, mutta laki kieltää tekemästä liian tummia. Joillekin tehtiin tummemepia, mutta kun jää kiinni jotuu poistamaan. Takalasi ja takasivulasit ssavat olla tummemmat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      3057
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      80
      2801
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      184
      2428
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      36
      2155
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      18
      1476
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      23
      1403
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1396
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1274
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1269
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1241
    Aihe