Olen laittanut välit poikki isäni kanssa, joka asuu ulkomailla. Kymmeneen vuoteen en ole häntä nähnyt. Minulla on paljon tätejä ja serkkuja joita en ole nähnyt noin kahdeksaan vuoteen. Kyse on ollut pienistäkin ristiriidoista mutta minulle riittää sekin. En ymmärrä miksi pitäisi väkisin olla väleissä sukulaisten kanssa. Meillä on ehkä geneettisesti jotain yhteistä, mutta minä arvostan sielun kumppanuutta paljon enemmän. Ihmisen pitää ansaita arvostus, oli kyseessä sukulainen tai ei. Isäni on vieläpä Etelä-Amerikasta jossa sukulaisuus on paljon tärkeämpää kuin täällä. Sekään ei vaikuta minun ratkaisuihini. Todelliset ystävät ovat oikeita sukulaisiani.
Välit poikki lähes kaikkiin
Mies-x
1249
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ihan hyvin perusteltu kannanotto. Ymmärsin, että isäsi kanssa välisi ovat poikki, koska teillä ei ole läheistä suhdetta, tai oikeastaan ei ole mitään suhdetta? Olisi mielenkiintoista peilata omaa kokemusta. Miksi sinulla ei ole välejä täteihisi jne? Minun sukulaiseni eivät ole yhteydessä. Joskus kutsuivat häihin, tai oikeastaan vain pari heistä. Olen huomannut, että pitävät välejä vain tiettyihin yksilöihin, joita sitten kutsutaan perhejuhliin. Ja toiset heistä, esim jotkut miespuoliset, pitävät yhteyttä vain vaimon puolen sukulaisten kanssa.
Eli periaatteessa aika kehnoja käytöstapoja, ja eriarvoistamista, mikä aina johtuu sivistyksen puutteesta (sydämen sivistys ja hyvien käytöstapojen). Olet ihan oikeassa. Miksi väkipakolla ylläpitää suhteita, joita ei ole.