Onko totta, ettei miehet halua lapsia?

Onko totta, että miesten biologinen kello alkaa tikittään vasta 30-kympin jälkeen?
Että harvoja parikymppisiä miehiä kiinnostaa perustaa perhe, mutta koska nainen haluaa lapsen joskus ennen 25 ikävuotta, niin täytyy vaan tehdä niin?

Ja silloinkin kun lapsia jo on, mies kaipaa vaan omaa vapauttaan.
9139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei, kyllä on tosi nuoriakin pariskuntia, joissa mies haluaisi jo lapsen/lapsia. Mutta enemmän tietysti 30 ikäisenä. Mies kaipaa varmaankin silloin sitä vapauttaan, jos niitä lapsia on saatu ennen kuin mies on ollut valmis isäksi.

Äänestä

Ei miehillä ole mitään biologista kelloa, niillä on vaan viisari.

Äänestä

30-kympin (=300 vuotta) jälkeen tikittää aika harvalla miehellä yhtään mikään.

Äänestä

Elämme digi-ajassa

Äänestä

kun saa lapsen on elämä ohi, siltä musta ainakin tuntuu. olen nyt 21 v ja minulla ei ole mitään mielenkiintoa perustaa perhettä vielä, naisista tämä tuntuu olevan ihan outo asenne ja kaksi suhdetta on mennyt tämän takia metsään. ehkä sitten kun olen 25-30... sitten voisi olla hyvä aika. en ymmärrä mikä hinku naisilla on saada heti lapsia kun seurustellaan, esimerkiksi melkein kaikki vanhat luokkakaverit, naaraspuoliset ovat tehneet jo lapsia siinä 18-20 vuotiaana ja facebookin etusivu täynnä niiden kersojen kuvia ja sitten näiden äitien kännikuvia, en vaan ymmärrä että mikä helvetin kiire niiden lasten saamisessa on? siinä olet sitten monta vuotta kiinni toisessa ihmisessä.

Äänestä
  • Olet amis. Akateemiset vääntää kersansa vasta päälle 30 v. osa jopa päälle 40v.

    Äänestä

Jeps, lapset on enemmän naisten juttu. Mutta vahinkoja silti sattuu. Pakkoisyys pitäisikin poistaa laista.

Äänestä

Monet naiset kuvittelee, että lapsi pitää saada alle 25v, sen jälkeen alkaa rypistyminen ja rapistuminen. Monet miehet taas haluaa viettää nuoruutta vielä pitkälle yli 25v.

Äänestä

Tätähän palstalaiset voi pohtia aamuun saakka
Haluta vai eikö haluta?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Alle 35v kirjoitti:

Onko totta, että miesten biologinen kello alkaa tikittään vasta 30-kympin jälkeen?
Että harvoja parikymppisiä miehiä kiinnostaa perustaa perhe, mutta koska nainen haluaa lapsen joskus ennen 25 ikävuotta, niin täytyy vaan tehdä niin?

Ja silloinkin kun lapsia jo on, mies kaipaa vaan omaa vapauttaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu