JA TÖISSÄ NYT NORM. PALKALLA OLEVILLE POTKUT. MIETTIKÄÄPÄ SITÄ.
HYVÄ KAIKKI ILMAIS TÖIHIN
misjärki
10209
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
HYVÄ JUTTU , TYÖNANTAJA PITÄS SAADA PÄÄTTÄÄ. ETTÄ NÄIN TOIMITAAN HETI .
JUTTU ON HYVÄ, NÄIN PITÄÄ PÄÄTTÄÄ JA TOIMIA HETI EIKÄ VIIJESTOISTA PÄIVÄ!
SITÄHÄN LAMA JUST ON, KAIKKI NÄKEE NÄLKÄÄ, MIKÄÄN EI TOIMI...
MISSÄS ON AMMATTILIITOT ??
Ei suomessa ole ammattiliittoja, vaan pelkkiä etujärjestöjä joille on ihan sama vaikka maailma kaatuisi ympäriltä kunhan sen jäsenistön (ja johtajien) eläkepäivät on turvattu. Nuoria ja työttömiä eivät nämä omaan napaansa tuijottajat paljoa kiinnosta, tunne joka on tosin molemminpuolinen.
Ammattiliitot istuu Suomessa TUPO pöydässä ihmettelemässä tätä maailmaa sillä aikaa kun firmat keräävät voittoja halpatyövoiman maissa.
Mikähän on suurempi kuluerä yhteiskunnalle.
Vientiteollisuuden työntekijä, joka vaatii yli 60€/kk, joka on keskimääräinen palkka Kiinassa.
VAI
Vientiteollisuus, joka vie koko toimintansa Kiinaan, koska siellä palkka on "kohtuullinen" eli siis 60€/kk.
Miksi ihmeessä suomalaiset eivät ymmärrä yritysten ongelmia ?????
"Miksi ihmeessä suomalaiset eivät ymmärrä yritysten ongelmia ?????"
Tokihan sen ymmärtää, mutta miksi se pitäisi hyväksyä?
Aina kun ongelma ratkasistaan niin jokainen ratkaisu on seuraavan ongelman lähde.
Onhan se ongelma yrityksellekin, jos hengissä pysyy vain halpatyövoiman ja pörssikeinottelun avulla. Siitä on puhunut jopa Jorma Ollila.
Ei ole yrittäjien vika, jos politiikkaa johtaa läjä oikeistolaisia pässinpäitä, jotka suosivat enemmän huijareita kuin tuottavaa suomalaista rehellistä työtä!!!
jeah siinä sitä tasa-arvoa uulalaa