Hääpuvun valinta/pituusero?!

Loulou12

Ohhoh. Minua on viime viikolla kosittu sitten reilun viiden vuoden perhe-elon ja parin lapsen jälkeen. Tähän asti ei ollut koskaan vakavissa ajatuksissakaan avioitua kun ei se tuntunut kummastakaan mitenkään erityiseltä ja tämä kosinta tuli niin puskista kun ikinä. Ja tätä pelkäsin! Koska joskus mietin suhteen alussa että jos joskus mennään naimisiin niin ollaan kyllä absurdin näkönen pariskunta kun mies on minua 35cm pidempi :D Se oli sillon vielä läppä jolle naurettiin mutta kas nyt siitä on tullut todellinen tilanne.

Näytämme varmaan tele finlandin mainokselta jossa pieni on kaunista ja seison sitten kuvissa kaljakorin päällä.. mutta hei oikeesti. Nyt ne vinkit kehiin. Lähteekö se vaatevalinnasta vai mistä että ois jotakuin ees sopusuhdassa vähän edes..? Oon ikäni inhonnut juhlapukeutumista muutenkin, pitänyt pakkopullana kiitos äitini joka puki minut jo pienenä tyttönä juhlavaatteisiin ja remmikenkiin joita inhosin eniten tässä maailmassa. En koskaan saanut rentoa lapselle sopivaa kukkamekkoa tai hametta vaan jakkupukua ja vaikka mitä ihme kasarirusettivirityksiä en vieläkään kärsi katsoa kuvia ala-asteajoilta :/ tää hääkuvio on mulle nyt hirvee painajainen..

Ja nauran lapsiemme ristiäiskuville kun iskä on piiiitkä ja äiskä ei.. emmä tiedä häiritseekö se muita kun mua. Ei se normielämässä oo haitannu mutta kuvia katellessa aina naurattaa..

2

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ......

      Valitset semmoisen hääpuvun mikä miellyttää sua ja sopii yhteen puolisosi asun kanssa - muusta viis.
      Oikeesti voisit harkita jonkinlaisia korkkareita, 10 cm ei ole mahdoton käveltäväksi, ja jos on platopohja ei päkiän ja kantapään ero kävellessä ole enää niin kauhean suuri.

      Onnea teille ja ihanaa juhlaa.

    • kukka ja keppi

      Samaa mieltä edellisen kanssa, ostat vaan semmoisen mistä itse tykkäät.
      Uskallan olla eri mieltä siitä että näyttäisitte hölmöltä pituuseronne takia. Meillä on melkein sama pituusero, pari senttiä alle, eikä kumpikaan pidä sitä mitenkään ongelmallisena. Häissä ainut haaste oli tanssi, mutta hyvinhän tuokin meni pituuseroista huolimatta. Mulla oli ihan matalat 5 cm korot koska halusin pystyä olemaan liikkeellä koko päivän enkä muuttua iltaa kohden kärttyiseksi kun jalat on kipeät kenkien takia. Koska normityylinikin on aika pelkistetty, valitisin yksinkertaisimman mahdollisen puvun kapealla helmalla. Ja koska mieheni on melkoinen kukkakeppi, voi olla että se auttoi meitä jotenkin näyttämään "yhteensopivammalta" :D kuin hervoton kermakakkupilvi, mutta se ei ollut kyllä mikään kriteeri.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      30
      6332
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      14
      4764
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      41
      3314
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      62
      3151
    5. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      360
      1770
    6. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      11
      1598
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      72
      1418
    8. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1368
    9. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      241
      1328
    10. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      84
      1244
    Aihe