Valehtelu ja kertomatta jättäminen

minni3

En ole pystynyt puhumaan totta entisistä seksisuhteistani nykyiselle miehelleni ja olen yrittänyt kiertää totuutta niistä. Olen pelännyt, että mieheni jättää minut ja olen vaan halunnut suojella häntä siltä, että olen ollut kamala huora ennen häntä. Minulla ei ole ollut varsinaista parisuhdetta ennen häntä ja hän on ensimmäinen mies johon todella rakastuin. Olen pelännyt aina sosiaalisia tilanteita ja siksi minun oli vaikeata kertoa asioita ihmisille, joten suhteemme alkumetrit sisältävät paljon valheita, koska en uskaltanut olla avoin kirja ja kertoa kaikkea suhteen alussa. Olen myös alkoholistiperheestä ja minulla on ollut anoreksia, joten olen oppinut valehtelemaan. Nyt kadun tätä valtavasti ja haluan muuttua ja olenkin alkanut kertomaan asioita rehellisesti miehelleni.

Mieheni ei tietenkään luota minuun nykyään, mikä on toki ymmärrettävää. Mutta haluan muuttua! Ja kun eilen kerroin hänelle tottuuksia, huomasin, että ei siihen maailma kaadu ja olo on parempi kun ei tarvitse miettiä enää valheita, koska hän haluaa suhteen, jossa ollaan rehellisiä ja kyllä minäkin sitä toivon. Olen ollut muissa kuin seksuaalisissa asioissa kuitenkin rehellinen hänelle. Ja haluan korjata virheeni ja aloittaa puhtaalta pöydältä. Uskon pystyväni kertomaan hänelle asiat tästä eteenpäin, koska olen uskaltautunut kertomaan hänelle anoreksiastanikin sekä äidin alkoholin väärinkäytöstä.

Haluaisin saada neuvoja miten voisin saada häneen luottamuksen takaisin?

1

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • YoungMan27

      Luottamus voi olla vaikea saada takaisin ja pitkää valehtelusta voi maksaa aikamoisen hinnan... usko pois, näin se voi käydä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      34
      2735
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2581
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2564
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      96
      2084
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      40
      1951
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      312
      1732
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1526
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1388
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1158
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      27
      1113
    Aihe