Olen 14-vuotias tyttö, ja viime vuonna kouluterkkarin mukaan tämän ikäisten pitäisi juoda seitsemän lasia maitoa päivässä.
Lisäksi tekisi iholle hyvää juoda paljon vettä, litra tai kaksi suunnilleen.
Miten pystyn juomaan vettä ja maitoa niin paljon?? Eihän muhun millään mahdu niin paljoa nestettä päivässä ja vessassakin saisi varmasti ravata paljon useammin. Pitäisikö järjestää tuo jotenkin, joisin vaikka kolme lasia maitoa aamulla ennen kouluun menoa ja koulun jälkeen neljä ja illemmalla kaksi litraa vettä? :D
Lisäksi tekisi iholle hyvää juoda paljon vettä, litra tai kaksi suunnilleen.
Miten pystyn juomaan vettä ja maitoa niin paljon?? Eihän muhun millään mahdu niin paljoa nestettä päivässä ja vessassakin saisi varmasti ravata paljon useammin. Pitäisikö järjestää tuo jotenkin, joisin vaikka kolme lasia maitoa aamulla ennen kouluun menoa ja koulun jälkeen neljä ja illemmalla kaksi litraa vettä? :D
Vastaukset 24
Vanhimmat
Ravitsemusterapeutti antoi pojallemme ohjeen, että kolme lasia maitoa korkeintaan päivässä . Vettä noin puoltoista litraa. Nestettä kun tulee ruoanki mukana. :)
Kolme lasia maitoa tosiaan on ok. Jos siis taustalla tarve turvata kalsiumin saanti. Mutta saahan kalsiumia muualtakin, jotta jos syö esim. juustoa, viiliä, jogurttia tai jotain soijajuomia niin saa kalsiumia niistäkin. Vai oliko kyse yleensä nesteensaannista...
Vain kolme lasia maitoa helpottaa hirveesti! Olen yhäkin täysin varma että terkkari sanoi seitsemän, mutta niin saattoihan tarkoittaa nesteytystä tai jotain. Mieluummin mä näitä viestejä uskon. Kiitti molemmille :)
Ole hyvä. :)
Iholle on hyväksi sinkki. Jos et ole aiemmin syönyt auringonkukansiemeniä, pähkinöitä, menteleita, osta Sinkkikapseleita. Saa LT kaupasta. Eikä 3 lasia maitoa ole välttämätöntä, jos saat 100µg D3- vitamiinia päivässä.
Aloittaja kirjoitti, että vedenjuonti on hyväksi myös iholle. Vesi on miljoona kertaa parempaa, kuin joku sinkkitabletti. Kehtaakki tulla tuollasta kirjottelemaan varsinkin, kun aloittaja on nuori ja kasvuiässä.
Missäkohtaa olen kieltänyt vedenjuonnin? On todella tärkeää solutoiminnan kannalta että vettä juodaan tarpeeksi. Nimenomaan KASVUIÄSSÄ tarvitaan oikeita ravinteita. Nykyravinnosta ei valitettavasti saada niitä riittävästi.
Kyllä nykyruoasta saa kaiken minkä tarviikin !!
Ei saa, koska maaperä on köyhtynyt tehoviljelyn takia ja ruoka jalostettua. Myös väärien ravintosuositusten takia elimistö ei saa tarvitsemiaan ravinteita.
Oliko taas pakko? Kaiketi terveydenhoitaja suositteli aloittajalle maitoa kalsiumin takia. Ei puhuttu tuosta sun puolijumalavitamiinista nyt mitään , sorry.
Nimim. 383 ei voi itselleen mitään. Jotkut pesee käsiään 20 kertaa päivässä, toiset tarkistaa oven lukituksen kerta toisensa jälkeen; 383 ei voi olla kertomatta omaa totuuttaan d-vitamiinista ja hivenaineista oli aihe mikä hyvänsä. Hän ei varmaan tarkoita pahaa, kyseessä on pakko-oireinen häiriö. Hoitamatta jätetty sellainen.
En kerro mitään totuuttani vitamiineista. En ole mitään itse keksinyt. Kyllä ihan pätevät tutkijat ovat tutkineet, mitä ihminen tarvitsee. Minulla ei ole mitään häirötä, enkä tarvitse hoitoa. Olen huolissani nykynuorison ravinnonsaannista. Liikaa vääriä hiilihydraatteja eikä oikeita rasvoja ja ravinteita. Sinua ei näköjään lähimmäisen terveys kiinnosta.
Maitoa ei tarvitse kalsiumin saantin. Maito lisää osteoporoosin riskiä.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/kalsium.htm
Antti Heikkilä-uskovainen äänessä. Kysykää keneltä tahansa lääkäriltä, paitsi Pelle-Heikkilältä, niin nauraisivat itsensä tärviölle tuon osteoporoosiväitteen takia. Miten uskottavaa on, että lääkärikunnassa ainoastaan yksi henkilö olisi oikeassa ja kaikki muut väärässä?
Missä näet Antti Heikkilän?
Miksi näet eri henkilöt samana?
Onko sinulla nyt ihan kaikki asiat kunnossa?
Luuston haurastuminen vaivaa yhä useammin jo lapsuusiässä. Tuoreen tutkimuksen mukaan esimerkiksi helsinkiläislasten luunmurtumat ovat selvästi lisääntyneet. Luuston haurastumisen syynä on D-vitamiinin puutos.
Lastenlääkäri Dosentti Outi Mäkitie ennustaa, että osteoporoosista on tulossa merkittävä lastensairaus. Hänen mukaansa helsinkiläislapsista noin puolella on vakava D-vitamiininpuutos jo vastasyntyneenä.
Mäkitien arvelee myös, että Suomessa on suuri joukko nuoria aikuisia, joilla on merkittävä riski sairastua osteoporoosiin jo ennen keski-ikää.
Hauras luusto on riskitekijä osteoporoosin lisäksi myös varhaiselle nivelrikolle ja muille tuki- ja liikuntaelinsairauksille.
Ympärivuotisen ja riittävän D-vitamiinin lisäksi luuston normaali kehitys vaatii liikuntaa.
D-vitamiini on erittäin halpaa (maksaa pari euroa kuukaudessa).
Suomessa auringonvaloa on riittävästi D-vitamiinin valmistukseen vain toukokuun alusta elokuun loppuun eli kun UVB-indeksi on vähintään 3. Joskus lähes koko kesä on niin pilvinen, kylmä tai sateinen, että pelkästään auringosta on vaikea saada riittävästi D-vitamiinia. Auringosta saat D-vitamiinia, mutta vain silloin kun varjosi on lyhyempi kuin sinä itse. Siis lyhyen aikaa keskipäivällä, noin kello 10-16 vähintään kädet ja jalat paljaina 30 minuuttia päivittäin.
http://www.terveysportti.fi/xmedia/duo/duo99587.pdf
Suuri osa lapsista ja nuorista saa liian vähän D-vitamiinia, ja moni liikkuu kasvuiässä liian vähän. Nykyiset viralliset D-vitamiinin saantisuositukset ovat liian alhaisia.
Tutkimuksissa on huomattu, että lasten ja nuorten luunmurtumat ovat lisääntyneet huomattavasti.
Luuston haurastuminen on asiantuntijoiden arvion mukaan syynä yli 40 000 murtumaan vuodessa. Ongelman laajuus ei ole tiedossa, koska sitä ei ole viime aikoina tutkittu. Kymmenen vuotta sitten vain 14% :lla murtumapotilaista oli normaali luuntiheys.
LÄHDE: Osteoporoosiliitto 2013
Kalkkia kaulavaltimossa. Mistä sitä sinne on tullut?
http://youtu.be/NjWe1FX8FKk
ka ylläolevien kommenttien kirjoittajalle! Vai aiheuttaa lehmänmaito osteoporoosia-enpä ole aiemmin noin päätöntä väitettä nähnytkään!
..........jatkuu.
Uusin=* Laihduta itseäsi turvallisesti tyydyttyneellä-maitorasvalla(=Oikein!), sekä lihota itseäsi turvallisesti tyydyttyneellä-maitorasvalla(=Oikein!)! Mitä? Lue ja Ylläty!
Unohda VIRALLISET suositukset koska ne kieltävät juuri RASVAISEN lehmänmaidon-joka on YLIVOIMAISESTI PARAS LUONNOLLINEN SAANTILÄHDE PROTEIINILLE, TYYDYTTYNEELLE-RASVALLE ja LIMAKALVOJEN KAHDEN TÄRKEIMMÄN L-a ja Bif HYÖTY-BAKTEERIEN SUOJAKSI!
1/3-1. Proteiinille ja
2/3-2. —————–
3/3-3. Tyydyttyneelle rasvalle ja limakalvojesi kahdelle tärkeimmälle Lactobacillus-asidophilus ja Bifidobacterium hyötybakteereille!
Kun taas: Ns. virallinen-linja suosittelee ainoastaan 1.Proteiinia, 2.Hiilihydraattia ja ............jatkuu.
http://maitohappobakteeri.omasivu.fi/laaketiede-vs-terveystiede/vinkkisivu/
Ketjun aloittajalle: Ota rasvaista maitoa 7lasia/vrk ja pudota vesimäärä 0,5litraan/vrk, niin silloin on jo järkeä tuossa yhtälössä.
7 lasista maitoa saa vain verisuonet kalkkeutumaan. Aivan liikaa kalsiumia!
Käsket siis juomaan vuorokaudessa enemmän maitoa kuin vettä. Joopa joo...
rooma!
Kuinka paljon 1Litrassa maitoa on vettä!!!?
Maidon liiallinen prosessointi tekee siitä haitallisen ja kalsium EI imeydy sinne minne kuuluu.
Krooninen C- ja D-vitamiinin puute ei paranna asiaa lainkaan, magnesiumia väheksymättä.
Lukekaa maidosta.
Miksi maassa, jossa käytetään eniten maitouotteita, on eniten osteoporoosia?
Pyytäkää lääkäriltä kalsium mittaus, niin sillä se selviää.
Itse juon jo aamulla 5-7dl vettä tyhjään vatsaan. Joten tuo 1,5-2,5 litraa vettä päivässä ei ole lainkaan hankalaa.
Parasta on hapetettuvesi. Laitan itse aina illalla puolilitraa isoon lasiin ja juon aamulla.
Hapanmaitotuotteet ja kypsytetyt juustot ovat hyviä valintoja.
Ja ehdottomasti luomuna, jolloin ravintoarvot on kohdallaan, kun lehmä on syönyt lajityppillistä ruokaa.