Edessä on huoltajuuskiista

Missä toinen toinen vanhemmista on päättänyt hakea huoltajuutta itselleen. Millainen prosessi on edessä ja kuinka esimerkiksi lasta kyseisessä tapauksessa kohdellaan ja joudutaanko sitä käymään monissakin haastatteluissa ja millainen kokemus on edessä? luulisi että tällä palstalla joku on käynyt sen läpi.
6206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Pitkä, monimutkainen ja todella raastava prosessi kaikille osapuolille - myös lapselle, jota kuulustellaan sosiaalitoimen taholta. Lapsen iästä riippuen hänen mielipiteensä otetaan huomioon; painoarvo kasvaa jos lapsi on 12-v tai vanhempi ja hän vastustaa tehtyä päätöstä.

Mielesästäni huoltajuuskiista osoittaa vanhemmilta suurta kypsymättömyyttä.

Äänestä

Millä perusteilla toinen huoltaja hakee huoltajuutta itselleen? Minkä ikäisiä lapset ovat? Kuka lapsia on tähän asti pääasiallisesti hoitanut?

Äänestä

Tässä tapauksessa on vielä sellainenkin käänne että asuntomme on kokonaan toisen omistuksessa ja hän totesi että minun on lähdettävä tästä täällä viikolla pois!
Onko hän oikeassa niin hän ainakin sanoi että laki on täysin hänen puolellaan?

Äänestä
  • tähän kysymykseen itsekin kaipaan vastausta...kunhan miehelle selviää että suunnittelen eron hakemista niin hän voi reagoida myös noin...

    meillä ei ole avioehtoa mutta asunto on miehen nimissä...kai siitä joku osuus kuuluu puolisolle...mutta voiko tosiaan toinen häätää noin vaan?

    Äänestä

  • Puolisosi on TÄYSIN väärässä. Toista EI voi häätää yhteisestä kodista. Äläkä missään tapauksessa lähde. Siitä puoliso saa hyvä syyn vedota huoltajuuskysymyksessä, että jätit/hylkäsit lapsesi.

    Mene paikalliseen sosiaalitoimistoon selvittelemään tilannettasi.

    Äänestä

Jos hän omistaa tuon kiinteistön niin kyllähän hänellä on oikeus häätää sinut siitä vaikka heti olit sitten naimisissa tai avoliitossa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


haaveetkaatuu 73 kirjoitti:

Missä toinen toinen vanhemmista on päättänyt hakea huoltajuutta itselleen. Millainen prosessi on edessä ja kuinka esimerkiksi lasta kyseisessä tapauksessa kohdellaan ja joudutaanko sitä käymään monissakin haastatteluissa ja millainen kokemus on edessä? luulisi että tällä palstalla joku on käynyt sen läpi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu