Kesällä 1989

Eternal Flame

Tapasin "elämäni naisen" tai sitten se oli vain harhaa kuten useimmiten. No menetin hänet lähes samantien kun hän muutti vuodeksi ulkomaille - enkä nuoruuttani ja hölmöyttäni asialle mitään tehnyt. Kirjoittelin toki ja istuskelin yksin rannalla haikailemassa menetetyn rakkauden perään. Talvi tuli ja "rakkaus" viileni muttei kuollut. Nuorena vuosikin on pitkä aika. En ole häntä tavannut tämän jälkeen vaikka oletin tunteitten olevan molemmin puolisia - saatoin olla myös väärässä. Mahtaisiko liekki vielä syttyä jos hänet tapaisin - pelkään että kyllä. Takana vuosia jo omaa elämää molemmilla, mutta jossain sydämessä vielä lämmin paikka hänelle ja ajatukseni vielä lähes joka viikko palautuvat tuohon kesään, viattomaan nuoreen rakkauteen ja häneen - ehkä myös hän siellä jossain tuntee samoin ja ajattelee vielä myös minua joskus..

." Close your eyes, give me your hand darling . Do you feel my heart beatin´? Do you understand? Do you feel the same ? Am I only dreaming ? Is this burning eternal flame ?.."

7

472

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M.e.M

      minäkin kaipaan erästä samalta kesältä.

      • Summerof89

        Ketäpä kaipaatte - pientä vinkkiä !!


    • m1989end

      Mie myös.
      huoh.

    • Helen Roch

      On muuten loistava ballaadi tuo Bangles yhtyeen Eternal Flame vuodelta 1988 muistaakseni?

    • Banglegirl
    • Elämässä mahdollista

      Voi, miten kaunis aloitus. Jos olet sinkku ja tuo nainen tulee sinkkuna vastaasi, liekki syttyy. Noin kauniit ajatukset eivät voi olla saamatta vastakaikua. Mikään elämässä ei ole mahdotonta. Monet lesket ja eronneet ovat löytäneet nuoruudenrakkautensa uudelleen, vasta eläkepäivinäkin, ja viettäneet loppuelämänsä onnellisena yhdessä.

      • oöuilyrhe

        joskus aikoinaan toivoi sekä pelkäsin että kohtaisin hänet vielä. En kuitenkaan ole kohdannut ja ehkä parempi niin sillä jos tunteet palaisivat niin siitä ennenpitkään seuraisi vain sydänsuruja ja taas jos mitään reaktiota ei tapahtuisikaan niin siitäkin seuraisi suuri pettymys. Näin ollen voi jopa toistaiseksi parempi vain pitää nuo arvokkaat muistot mielessä ja odottaa josko tiet ehkä vielä kerran jossain risteäisivät - ikävöin kuitenkin aika ajoin tuota kesää ja nuoruutta..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe