Olemme eronneet n. puoli vuotta sitten ja olemme silti vielä suht hyvissä ja läheisissä väleissä. Minulla ei ole ollut mitään vakavaa kenekään muun kanssa suhteemme jälkeen, mutta miehellä on ollut jokin säätö/säädöt(?). Minulle hän sanoo ettei edes tiedä pitääkö tästä naisesta jota nyt usein on tapaillut, eivätkä he seurustele, mutta silti eksäni kaverit joskus kännissä möläyttivät että he seurustelisivat. Kysyin vielä jälkikäteen monta kertaa seurustelevatko he, ja vastaus oli aina "en tiedä, nainen vissiin haluaisi jotain vakavampaa, minua ahdistaa".
Mies höpisee myös (etenkin humalassa) että hänellä on ikävä minua ja pakonomainen tarve pitää yhteyttä koska kemiamme kohtasivat niin hyvin toisiinsa. Hän on myös pussannut ja hiplaillut minua joskus, seksistä puhumattakaan. :-D Mies haluaisi myös tietää kaikki miesasiani ym. Hän on todella luotettava ja voin myös kertoa AINA kaikki murheeni, myös eromme jälkeen. Kerran hän tuli vartavasten lohduttamaan minua kotiin kun oli paha päivä, vaikka hänellä itselläänkin oli kiireitä.
Miestä kuitenkin ahdistaa parisuhde mistä myös meidän eromme johtui. Olen miettinyt ns. "rentoa otetta" mieheen, eli kannustan häntä naisasioissaan ja pyrin olemaan hyvä ystävä hänelle. Mutta voiko tuolla keinoin saada miestä takaisin? Eromme syy oli lähinnä se että olin hyökkäävä, painostava ja liian omistautuvainen. Olen valmis myös odottamaan, toivoisin vaan ettei se olisi turhaa... Mies on sanonut minulle ettei seurustelusta tule nyt mitään hänen ahdistuksensa vuoksi.
Olin pitkään eron jälkeen myös itse ahdistunut, surullinen ja ikävöin eksääni. Vielä viime viikollakin pisti sydämeen nähdä hänen juttelevan puhelimessa tälle mystiselle "tyttöystävälleen". Nyt kuitenkin viimeisten parin päivän aikana olen tajunnut, että minun pitäisi vain edelleen olla rento ja mukava ystävä miehelle eikä painostaa häntä liikaa. Tunteeni ovat eromme jälkeen olleet todella ailahtelevat, mutta nyt päätin että minun pitää olla vain oma letkeä itseni eikä painostaa miestä yhtään. Onko mitenkään mahdollista että saisin hänet vielä takaisin? Tai onko vinkkejä miten pitäisi toimia?
Kuinka saan mieheni takaisin?
19
1921
Vastaukset
- Ei niin hyviä
Vaihtoehto 1: Pidä mies kiinni seksillä ja pyri tekemään kaikenlaista kivaa yhdessä, kunnes olette kasvaneet niin yhteen, ettei mies pääse irti. Kestää vuosia ja voi rikkoa sinun sydämesi moneen kertaan.
Vaihtoehto 2: Ota etäisyyttä ja ala tavata muita. Katso, pyyttäkö mies sinut takaisin. Toimii aina elokuvissa. - oh god
Vaihtoehto 1 kuulostaa hyvältä, MUTTA näemme paljon harvemmin kuin mitä muuten olemme yhteyksissä. Hyvä jos kerran parissa viikossa. Jos yritän ehdottaa jotain kivaa, esim. festareita tai baariin menoa tai mitä vaan niin ensin mies on innostunut mutta lopulta ei kuitenkaan tule (tosin viimeksi oli kyllä todella lähellä!). Empiiköhän hän?
Vaihtoehto 2 kuulostaa myös melko fiksulta ratkaisulta, eri asia onko minusta siihen.- lifemocker
et taida olla kovin fiksu jos 2. vaihtoehto kuulostaa sinusta fiksulta...
- oh god
Mitäs vikaa siinä on??!
- lifemocker
moinen pelleily ja ihmisillä leikkiminen ei kuulu aikuisten parisuhteisiin
- oh god
No miehen touhuhan ei sitten ole yhtään pelleilyä tai tunteilla leikkimistä??
- lifemocker
jos ei ole valmis parisuhteeseen niin turhahan sitä on koittaa yrittää
- Mero21
lifemocker kirjoitti:
jos ei ole valmis parisuhteeseen niin turhahan sitä on koittaa yrittää
Ajat muuttuu ja nyt joutuu väkisinkin pelaamaan. On turha väittää ettei toinen jossain vaiheessa yritä tehdä edes mustasukkaiseksi parisuhteen aikana ja eikö sekin ole jo pelaamista? Ei eletä enää vuotta 1987 joten silmät auki.
- lifemocker
Mero21 kirjoitti:
Ajat muuttuu ja nyt joutuu väkisinkin pelaamaan. On turha väittää ettei toinen jossain vaiheessa yritä tehdä edes mustasukkaiseksi parisuhteen aikana ja eikö sekin ole jo pelaamista? Ei eletä enää vuotta 1987 joten silmät auki.
aikuiset ihmiset joilla on normaali itsetunto ja terve parisuhde EIVÄT pelaa mitään pelejä
- pois entuset
Anna olla. heitä verkot veteeen ja ala odottamaan saalista.Miehiä maailmassa riittää ja jos mies on nyt mielummin sen toisen kanssa-miksi roikkuisit? Entien on entistä ja et tiedä vielä mitä hyvää on tarjolla.
- jeps21
Äija ei ehkä halua sitoutua niin tiukasti.varsinkin jos on kovastikin kiireitä töissä,niin sitä omaa vapa-aikaa on pakko saada välillä,vaikkei sitä mihinkään järkevään käyttäisikään.must tuntuu,ett kyll se sut haluu,mutt tarvii välillä vähän enemmän tilaa tehä mitä lystää.enkä ois ihan varma onks se loppujen lopuks sen toisen kans tehny yhtään mitään. tsemppiä
- oh god
kiitos kovasti vastauksista:-)
- oh god
Pakko vielä sanoa että minusta on hyvin outoa kun mies ei halua mitään vakavaa, mutta sanoo silti minulle että jos olisin raskaana pitäisimme lapsen. Tämä keskustelu siis sen takia kun yhdessä välissä epäilin olevani paksuna hänelle.
- mun ehdotus
Minusta teidän on parempi olla nyt oikeesti erossa niin että molemmat saa selvyyttää omiin ajatuksiinsa.
En ymmärrä että muka erotaan ja kuitenkin sekstaillaan. Mikä ero se semmonen on?
Eli nyt ette pidä yhteyttä ja annatte pölyn laskeutua.
Tosi rakkaus kestää. Luulisin. - oh god
Niin, en myöskään tiedä mikä se semmonen ero on :D ota nyt miehestä selvää. Mietin itsekkin tuota vaihtoehtoa, mutta välillä on vaan niin kova ikävä miestä etten voi itselleni mitään! Plus yhteinen huumorimme on jotain niin mahtavaa.
- oh god
Niin, en myöskään tiedä mikä se semmonen ero on :D ota nyt miehestä selvää. Mietin itsekkin tuota vaihtoehtoa, mutta välillä on vaan niin kova ikävä miestä etten voi itselleni mitään! Plus yhteinen huumorimme on jotain niin mahtavaa.
- voi ei
Me olemme kotona vielä hetken ja ehkä tämä on valmisteua eroon.
Meillä on lähesyyttä ja hellyytta ja seksiä => hyvää sellaista.
Onko muilla kokeuksia siitä että eropäätöstä miettiessä pitedään toista hyvänä ja on seksiä? Minun ei kai pitäisi suostua siihen koska on ollut salasihde pitkään.
Kohta lennän ulos ja viime töikseni olen ollut antelias jopa sängyssä, Osittain siitä syystä että kaikki jatkuisi ja osittain siitä että seksi hänen kanssaan on ihanaa... - Gloria
IHANA:
Wooow, minä olen Gloria Meyers, haluan jakaa elämäni tarinan maailman kanssa siitä, miten sain mieheni, ennen kaikkea sain onnellani takaisin, tarkoitin yhden dr. Ogundeleen ilmoitusta internetissä siitä, miten hän auttaa naista saan poikaystäväni takaisin, joten minun täytyy ottaa yhteyttä häneen auttamaan minua palauttamaan avioliittoni, aviomies jätti minut viiden vuoden avioliitolle, koska hänen perheensä ja ystävänsä eivät pidä minusta ja he pyytävät häntä saamaan toisen naisen, mutta kun minä ota tohtori Ogundele apua, hän kertoi rentoudakseen, että hän auttaa minua, tohtori Ogundele toi mieheni, joka jätti minut 5 vuodeksi vain 24 tuntia. Tämä on voimakas loitsu, jota en ole koskaan nähnyt elämässäni sellaista, hän toi takaisin mieheni minulle vain 24 tunnissa ja kertoi minulle, että minulla on oma lapsi, tänään minulla on 1-vuotias vauva, tämä mies on hieno, jos joku tarvitsee apua ja haluaa ottaa sinuun yhteyttä, sinä voi tavoittaa hänet seuraavalla osoitteella: Sähköposti: [email protected], Viber-numero: 27638836445. Whats-app Numero: 2349065101630. - mgoaän
Olet varasijalla 1.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4352707Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?1911904- 591818
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3101387Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1561201Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal711096- 901057
Varkaita kuhmossa
Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.331023Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121007K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali9979