Mieheni juo melkee joka päivä litran kotona maitoa. Monestikkaan ei jää mulle aamukahviin maitoa. Joka ateriaan juo monta lasillista eikä se vieläkään tajua melkein 6 vuotta kestäneen suhteen aikana että minä tarvin maitoa kahviini. Itse en pysty sellasenaan sitä juomaan kun maku kuvottaa.
maidosta yliannostus?
ärsyttääääää
231203
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Litran päivässä? ohhoh!
Sen verranhan sitä tulee juotua joka ruokailussa.
Mut et kai käytä samaa maitoa ruokajuomana ja kahvin kanssa?
Punainen kahvin kanssa ja "ohuemmat" ruokajuomana
Vain litran! Minun keskikulutukseni on 1,5l rasvatonta maitoa vuorokaudessa + usean kahvimukillisen punainen maito.
Keitän tummapaahtoisen kahvin vahvaksi ja kaadan mukiin noin 1/3 kuumennettua maitoa.
Lisäksi tärvään päivittäin 80%:sta heraa noin 50g.
Muutamia useiden kuukausien katkoja lukuun ottamatta tätä on jatkunut 9-vuotta.
Joskus harvoin, kun olen sattunut käyttämään punaisen maidon loppuun, niin vaimolleni kelpaa hänen kahviinsa myös rasvaton maito.
Kevyt maito maistuu suussani tunkkaiselta ja punainen paljaaltaan juomakelvottomalta!
Osoittaa vaan, ettei välitä sinusta pätkääkään.
Erilliset maitopurkit, joihin toisella ei ole lupa koskea. Problem solved.
, , , vielä parempi ratkaisu ongelmaan, Ostakaa omat asunnot, LOL
No mieti jos se vaihtaisi maidon olueen ja joutuisitkin juomaan kahvisi oluen kanssa..
Käytetään molemmat valion eila maitoa. Se olis hyvä olla oma purkki mut se menee niin hitaasti ku käytän vain kahviin...paitsi jos ostan semmoisen pikkupurkin jota kans saa nykyään eilana : )
Minä en juo maitoa enkä kahvia lainkaan lainkaan. Join mä lapsena mutta sitten lopetin kun maku alkoi yököttää.
Mutta osta jotain 4 litraa maitoa päivässä niin jää sulle kahviin maitoa
Kyllähän näinkin suureen ja merkittävään ongelmaan tulisi yhteiskunnan taholta perustaa komitea, hakea vaikka EU:n rahoitus siihen.
Siili ehkä tulee toimeen litralla mutta oikea mies juo vähintään 3 litraa päivässä.
Ei voi olla totta että aikuinen mies juo vielä maitoa ?! Kasvakaa aikuisiksi.
Onko tullut kellekkään mieleen että millaiset riskit on saada munuaiskiviä liiallisella maidon juonnilla ?
Ei voi olla totta että aikuinen mies syö vielä ruokaa ?! Kasvakaa aikuisiksi.
Onko tullut kellekkään mieleen että millaiset riskit on lihota liiallisella syömisellä ?
Ei voi olla totta, että kylmä, rasvaton maito maistuu aikuisen miehen suussa!
Ei voi olla totta maitotölkin kyljen väittämä tölkin sisällöstä!
Ei voi olla totta, että sisällön hivenaineiden lisäks 1,5-litraa vuorokaudessa kattaa myös 1/3 proteiinitarpeestani.
Ei voi olla totta, ettei 69-vuotinen mies enää kasva vaan yrittää hidastaa rappeutumistaan ja lihasten katoamista!
Ei voi olla totta, että lihasmassa vaatii oman energiasisältönsä pelkän peruskulutuksen vuoksi!
Ei voi olla totta, että fyysinen kunto tuntuu kaikilla elämänalueilla!
Ei voi olla totta, etteivät ne munuaiskivet ole vielä ilmoittaneet läsnäolostaan!
Olen sen verran keskenkasvuinen, että luontainen kulutukseni on vain 1,5l / vrk.
Pienempi määrä sopii paremmin perhebudjettiimme mutta kallistahan tuo on.
Lihoa, ei lihota.
Miksi lihoaminen ei lihota?
Mua ärsyttää kun vaimo ei opi juomaan kahvia mustana.
Vaimo luulee että se helvetin maito jotenkin lieventää kahvia. ilmeisesti huolissaan mahastaan.
Niinpä hän joka kerta kitisee kun maitoa ei olekaan.
Jos maailmasta loppuisi maito, niin hyvästi aamukahvit? Raisttava ihminen kun pitää olla se maito aina..
Yleinen mielipide on että nössöt juo maitoa kahvissa,
reippaat ihmiset juo kahvin kahvina, ja ryystää maidon purkinsuusta koko litra kerrallaan.
Pois turha teeskentely ja arkailu. Vaimo menossakin vaihtoon joten ei tarvitse kauaa kuunnella.
Oletko ikinä miettinyt että sitä maitoa voisi ostaa vaikka kaksi litraa?
Monia naisia tuntuu ärsyttävän ihan turhat asiat. Ongelmia heillä on monesti vessanpyttyjen kannet ja miten niiden pitäisi olla. Vessapaperirulla on muka väärinpäin telineessä ja muuta vastaavaa. Tämä vain viestii siitä että naisilla on ihan liikaa vapaa-aikaa joka sitten kompensoidaan narisemalla jostain ihan turhista jutuista.
Käyttävät muutenkin rajallisen aivokapasiteettinsa aivan turhien asioiden miettimiseen ja tyhmenevät lisää vuosien mittaan.
Join lapsena litran maitoa joka päivä jostain syystä. Ostakaa ilman muuta omat maidot johon toinen ei saa koskea. Miehen pitää hankkia riittävästi maitoa itslleen ettei ota toisen. Merkitkää ne jollakin. Ehkä joku lääkäri tai tutkija tietäisi miten 1 litra vaikuttaa päivässä aikuisella.
Enpä ole ennen kuullut, että maidosta saa moisen porun aikaiseksi :)
Ostakaa enemmän maitoa, omat purkit kummallekin. Ja joskus maito vain loppuu, eihän se nyt oikeasti voi olla suuri ongelma... Eihän?
jätä maitopoika ja ota kaljamies
Eikö ongelma ratkeasi sillä, että maitoa ostettaisiin enemmän? Meillä on aina jemmassa hylamaitoa ja kahvikermaa, jotka säilyvät todella pitkään.
Minua puolestaan kuvottaa kahvi jossa on maitoa :D Juon kahvini täysin mustana siis enkä käytä edes mitään makeutusaineita siinä. Siihen tottuu kyllä aika nopeasti, ainakin minä. Ainoa huono puoli on että kun maitoa on harvakseltaan kaapissa ja sattuu tulemaan vieraita niin heitä varten on haettava maitoa kaupasta (ja pullaa tai keksejä tms. koska en syö sellaisiakaan). Toki voisi jotain instant-maitoa hankkia mutta sen maku ei yleensä miellytä vieraita.
Luopukaa ainakin sokerista, se on pelkkää myrkkyä ihmisen elimistölle. Valkoinen puhdistettu sokeri jota dansucker mainostaa "100% puhdasta energiaa luonnosta" ja siihen suuntaan on täyttä bullshittia. Sokeri on myrkky joka liuottaa elimistöstä mikro/makrokivennäisiä ja nostaa insuliinit piikkiin joka puolestaan lihottaa koska insuliini on rasvaa varastoiva hormoni.
Maitokin on mielestäni enemmän tarkoitettu nisäkkäiden vauvoille eikä nykyisiä litkuja voi edes maidoksi kutsua. Kaikki hyödylliset entsyymit on tapettu kaupan perusmaidosta. Oletteko kuulleet tutkimuksesta jossa vasikoille juotettiin kuukausi kevytmaitoa.. ne kaikki kuolivat tai sairastuivat.
Maidon kuuluisi hapantua nopeasti, nythän se kestää melkein kuukauden purkissa jos kylmäketju ei katkea. Elintarviketeollisuus tyarvitsee illuusiota maidon terveellisyydestä mutta se on syytä kyseenalaistaa. Terveellisin maito tulee suoraan lehmän utareesta, ei meijeristä. Jos ketä kiinnostaa niin oheisessa linkissä on yksi mielenkiintoinen näkemys maidosta. Uskoo tai ei niin ainakin asiaa voi tuonkin pohjalta miettiä
http://www.elinahytonen.fi/2013/03/murheita-maidosta/
Sorge että meni terveyskeskusteluksi, en taas malttanut kun sain maitoa myllyyni :D :D