Minua on alkanut ärsyttämään todella paljon ihmisten täysi väliinpitämättömyys omia puolisoitaan kohtaan. Petetään eikä välitetä mitä sen jälkeen tapahtuu. Mahdolliset perheiden hajoamiset, sydänsurut, ihmisten henkiset hajoamiset eivät vaan satu silloin kiinnostamaan. Laskin mielessäni että tiedän itse 100% varmuudella pettäneitä ihmisiä yli 50!! Siis heitä kenen puolisoilla ei ole hajuakaan asiasta.
Nyt seuraa se kysymys:
Kerronko heille? Toimisiko nimetön info asiasta?
Petetyillä osapuolilla kun olisi oikeus tietää asiasta, eikö? Etkä itse haluaisi tietää?
Nyt seuraa se kysymys:
Kerronko heille? Toimisiko nimetön info asiasta?
Petetyillä osapuolilla kun olisi oikeus tietää asiasta, eikö? Etkä itse haluaisi tietää?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jos ystäväsi on pettänyt kumppaniaan, se asia ei valitettavasti kuulu sinulle, se on heidän välisensä asia, joka heidän tulee käydä läpi kahdestaan.
Vaikka pettämisestä ei kerrottaisi toiselle, niin se on silti heidän välisensä asia, eikä kuulu muille.
Jos pettäjällä ei ole munaa kertoa kumppanilleen pettämisestä, niin sille ei voi mitään. Kertoo paljon suhteesta ja sen laadusta.
Olisihan se toisaalta omalla kohdalla hyvä tietää, jos joku tietäisi että mieheni olisi käynyt vieraissa, mutta tuolloin meidän suhteessamme olisi ollut jotain vikaa, kun mies ei uskaltaisi kertoa siitä minulle.
Siltikään en haluaisi jonkun muun puuttuvan meidän suhteeseemme, en edes nimettömänä.
Näin minäkin uskollisena puolisona ajattelin juuri tasan siihen päivään asti, kun pettäminen selän takanani paljastui. En voinut kuvitella, että puolisoni kykenisi sellaiseen sikailuun, en mitenkään. Kuitenkin tiesin tuttujen katseista ja siitä, että välttelivät jutustelua kanssani, ettei kaikki ollut niin kuin piti. Ei siis uskaltanut kertoa edes jäätyään kiinni, vaan valehteli silloinkin. Olin jo aikaa sitten ottanut selvää toisesta ja tiesin hänestä paljon, vaikka kysyin suoraan mm. hänen perheestään, niin vielä vain valehteli. Seurasin ja annoin valehdella, näin opin tuntemaan sen puolisoni pimeän puolen ja en voi muuta kuin todeta, että jos petettyä pidetään sinisilmäisenä, niin vielä aivottomampi on pettäjä, joka ei ymmärrä, ettei se vaan pysy salassa.
Jos ei ole munaa kertoa pettämisestä, niin ei se oikeastaan kerro suhteen laadusta yhtään mitään, sitä voi luulla noin, kun ei ole sitä pettämistä itse kokenut.
Parempi olisi, jos ympäristö ottaisi asian puheeksi suoraan, jos kerran on jopa nähnyt pettäjän liikenteessä toistuvasti väärän puolison kanssa. Lapset nimittäin kertovat tuon suoraan toisilleen ja aika hankala on tilanne, jossa lapset tietävät ennen sitä uskollista puolisoa ja pitävät sen vielä salassa, koska eivät halua uskoa toisesta vanhemmastaan sellaista pahaa.
Nämä asiat eivät kuulu lapsille millään tavalla. Vaan aikuisille ainoastaan. Jos huhun kuulee, vanhemmat keskustelevat erikseen lapsen kanssa positiivisessa hengessä, piste. Se että kertoo vaimolle miehen pettämiset, ei ole huono asia ja sen voi tehdä nimettömänä.
Ei kuulu lapsille ei, mutta kuinka monessa tapauksessa lapset ovat ne ensimmäiset uskottomuuden todistajat. Näin se vaan menee, valitettavasti. Kuvitellaan, että lapset ovat sokeita ja kuitenkin he näkevät paljon enemmin kuin aikuiset. Itse koettuna erittäin paha tilanne, jossa lasta kiusattiin koulussa perheen uskottomuuden takia ja oli siis ehditty kiusata jo 4 kuukautta ennen kuin asia tuli esiin. Miettikää kaikki uskottomat, millaisen jäljen tuo jättää. Petettynä näin, että lapsella oli paha olla ja että kiusattiin, mutta en voinut mitenkään siinä ensivaiheessa tajuta syytä.
Positiivisessa hengessä on paikkailtu lapsia, mutta se ei silti mene kuin strömssössä, valitettavasti.
Mistä sä tiedät nuo pettämiset ja vielä aivan varmuudella? Oletko itse osallisena niissä? Ja mistä tiedät, ettei puolisot tiedä? Nuo asiat on parisikunnan kahdenkeskisiä juttuja eivätkä kuulu ulkopuolisille yhtään. Mä ainakin suuttuisi viestintuojaan.
Kyllä ne kuuluvat ulkopuolisille. Mieshän voi rikkoa monta kakkosta. Miten suutut viestintuojaan, jos tulee nimetön paperi. Hanki selkärankaa kohdata totuus! Joko toinen antaa anteeksi ja sitten ei anna jos on paatunut pelimies.
Kertoisin, jos saisin itse mokomasta tietää. Ja haluan myös että minulle kerrottaisiin.
Kohta aloittaja saarnaa, kuinka pettäminen ei ole sen kolmannen osa puolen vika, vaan kaikki inhimillen kärsimys johuu yksin pettäjän moraalisesta rappiosta. Vaikka on tyrkyttänyt tavaraansa yli 50 varatulle.
Se on ihan sama että kuka tyrkyttää tai on tyrkyttämättä, mies itse pettää jos on pettävää sorttia. Miehellä ja vaimolla on liitto, mies itse sitten luottamuksen rikkoo.
KERRO TOTUUS!
Pettäjät kehottavat vaikenemaan, että voivat jatkaa itsekkäitä puuhiaan.
Kyllä voit hyvin kertoa vaimoille, jos mies on kylmä pelimies. Perustelut vielä perään mistä on kyse, niin uskoo paremmin.
Ja jos juttu on totta, eikä pelkkää huhua, niin luulisi että järkevä vaimo tajuaa. Myös mistä vaimo voi kysellä lisätietoja asiasta, moniltako ihmisiltä. Ja kuka on se toinen nainen ollut nimeltään ja mistä löytää puh. numeron, jos vaimo haluaa kysellä häneltä lisää. Voit laittaa perään että T. sivusta seurannut. Tai muu nimimerkki perään... Niin ei kakkosnaisia syytetä käräyttämisestä. Mies ottaisi itse sitten vastuunsa. Voit laittaa että olet ulkopuolinen, muttet halua nimeäsi liitettävän tähän. Että olet kuullut ja nähnyt vaan asioita.
Zemppiä! Kyllä se puhdistaa ilmaa monessa paikassa, kun elävät totuudessa eikä niin että mies häärää selän takana limaisesti.
Kannattaa myös korostaa ettei kakkonen ole syypää, vaan mies yksin pettänyt aviolupauksen tai uskollisuuden.
Olen itkenyt itsekkyyttäni jo monesti. Ihastuin mieheen ja uskoin tarinat suhteen loppumisesta. Nyt totuus on valjennut joka on siis ihan toinen. Hänen avovaimo rakastaa miestään yli kaiken ja on täysin tietämätön syrjähypyistä. Olen päättänyt kertoa kaiken. Sattuu tai ei, en voi saada asian kanssa rauhaa muuten.
Muutamalla eurolla saa prepaid kortin puhelimeen >>> soitto tai tekstari petetylle, siitä se alkaa tuo nimettömänä esiintyminen ja käry pettäjällä on käynyt.
Ei se oo iso investointi, kun saa särettyä suhteet ja pettäjät vapautuvat vapaille markkinoille tai yrittävät parantaa tapojaan.