Olen 11 vuotias tyttö. Minulla oli muutama vuosi sitten paras kaveri. Hänen kanssa olin aina koulussa. En tiedä mikä väliimme tuli. Kun olin neljännellä luokallani, tyttö luuli että puhuin hänestä selän takana. Hän kävi minuun käsiksi. Hän on myös "vitsillä" kiristänyt minua. Hän puhuu minusta paljon selän takana.
Tänään meille tuli riita joka jäi häiritsemään :( Olin kahden kaverini kanssa leikkikentällä. Tämä kyseinen tyttö kysyi viestillä "voitko olla mun kanssa". Vastasin siihen " Sinähän sanoit ettet ole kaverini". "Voi voi siitä on vuosi aikaa ja haluaisin olla sun kaa kavereita". Oikeasti hän oli sanonut näin yhteiselle kaverillemme joka välitti viestin minulle. Mainitsin tuonkin hänelle. Hän jatkoi : "No anteeks mut voijaako olla kavereita vai?" Töykeää. Hän on pyytänyt anteeksi monta kertaa eikä tarkoita sitä. En osaa sanoa ei. Vastasin "En usko" . " No anteeks ja anteeks haluaisin olla kavereita ja sovussa Mut sä et halua :( "
Vastaukseni josta tuli molemmille paha mieli: "Olisin voinut unohtaa sut sen käsiksikäymisen jälkeen! Luulen ettei voida olla kavereita".
Nyt minulla on tosi paha mieli siitä, koska joudumme kohtaamaan koulussa. Istumme luokassa vierekkäin opettajan määräyksestä. Hän tietää ettei välimme ole parhaat. Haluaisin jotenkin huomenna sanoa tytölle jotain tällaista "En halunnut olla eilen noin töykeä, mutta näiden vuosien aikana luottamukseni sinuun on kadonnut. Olen pahoillani :( "
Osaatteko auttaa sopimisessa? Oikeasti, kadun tekoani älyttömästi, mutta toivon järkeviä, muttei liian toruvia vastauksia. Olin itkenyt jo tunnin sängyssäni enkä kestänyt häpeääni joten kiipesin katolle katselemaan ja miettimään. Lähdin äsken jo kävelylle, kun nukkuminen ei onnistu. Huomenna pitäisi mennä klo 8 kouluun ja luulen että en pysy silloin hereillä.
Tarvitsen apua :'(
Entinen ystävyys? :(
3
169
Vastaukset
- surullinen 6lk
Te ette halua pelastaa minua. No jättäkää minut valvomaan yötäpäivää ja kärsimään katumisesta! :(
- minä autan!
Olen vasta viitos luokkalainen mutta taidanpa osata auttaa!
Sinun pitää vaikka jollain väkitunnilla ottaa hänet vaikka väkisin jonnekkin rauhalliseen paikkaan ja juttelette yhdessä ja käsket hänet selittämään että miksi yht äkkii oot mun kaveri ja enne et ja miksi hän luuli että hänen juttelevan pahaa selän takana toivottavasti oli apuu siitä muutenki mulla on pahasti nyt mun bestiksen kanssa sukset ristissä TT-TT - vähän vanhempi
Monta kertaa olen meinannut vastata tähän, mutten ole osannut kirjoittaa :).
Minun mielestäni syyllistät itseäsi ihan turhaan -sinun kaverinhan pitäisi olla se aloitteentekijä...tosin voihan sitä tehdä toisinkinpäin. Helpompaa kyllä olla tekemättä mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.202590Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant952474- 2021354
- 1211238
- 891228
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig2791141Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,18974Martina ja Matias
Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi211959Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �12937- 59873