Vain seksi toimii

Tyhjä olo

Minun ja mieheni suhteessa vain seksi tuntuu toimivan. Ihmeellistä on todellakin se että seksiä on n 5 kertaa vkossa ja siitäkin huolimatta tunnen itseni yksinäiseksi ja surulliseksi. Nautin seksistä mutta muuten meillä ei tunnu ymmärrys toimivan niin että tuntisin läheisyyttä myös seksin ulkopuolella. Mies on tyytyväinen yhteiseloomme mutta se hänen tyytyväisyytensä ei näytä aikaansaavan asioita joista minä saisin yhtä hyvän olotilan? Se ei lisää turvallisuuden tunnetta. On selvää että ei se seksikään suhdetta pelasta eikä auta olemaan samalla aaltopituudella arjen asioissa sekä arvomaailmoissa. Minun ajatusmaailmani siitä huolimatta on niin erilainen kuin hänen eikä sitä sängyssä muuksi muuteta.
Mies tuntuu todellakin elävänsä täysillä kun se puoli toimii eikä häntä häiritse meidän erilaiset ajatusmaailmat mutta minulle se ei riitä.

8

1747

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vai toimii.

      olet tän ketjun aloittaja, uppaat typerää ja tyrkkyä aloitustasi saadaksesi miesten huomion ääliölle viestillesi? taitaa vaan olla niin, että olet itse vastaillut ketjuihisi, joita tälläkin palstalla on jo muutamia satoja samanlaisia vonkaamisviestejäsi.

    • olliesollies

      Itse ollut täysin vastaavassa tilanteessa. Avioliittoa kesti 11 vuotta, josta tuli kaksi lastakin. Mies oli ihan tyytyväinen, mutta minä kaipasin myös jotakin samankaltaisuutta, yhteyttä, todellista kumppanuutta. Meilläkin seksi toimi viimeiseen saakka hyvin.

      Tulin loppuvuosina katkeraksi,kun koin että mieheni saa elää tyydyttävässä parisuhteessa ja olla rakastamansa naisen kanssa, mutta minä en saa tällaista. Tuntui pahalta, kun miehessä ei ollut mitään vikaa, sellaista perinteistä. Yhteyttä ei vaan ollut ja mies tosin paljon työmatkoilla, ehkä se oli vähän sellaista "perinteistä" vikaa.

      Erosin. Oli vaikeaa. En ole katunut. En ole myös löytänyt sielunkumppania tai edes pidempiaikaista suhdetta. Elämäni on kuitenkin täydempää ja onnellisempaa näin. koin yksinolon parisuhteessa hirveän masentavaksi ja kestämättömäksi tilanteeksi.

      Tsemppiä ap:lle. Oletteko kokeilleet parisuhdeterapiaa, oisko siitä apua?

      • Tyhjä olo

        Ensimmäisessä liitossani tilanne oli päinvastainen. Yhteistä oli muissa asioissa mutta seksikemiaa ei ollut. En tiedä olenko onnettomampi nyt vai silloin mutta entinen suhteeni kesti kuitenkin 15 vuotta ennen eroa. Nyt tässä tilanteessa olen vajaassa 8 vuodessa onneton ja tunnen itseni yksinäiseksi? Toisaalta näen mieheni olevan onnellinen? Exmieheni kanssa olimme loppumetreillä molemmat onnettomia. Päätinkin ennen uutta suhdetta luopua kaikista seksiin liittyvistä anna mulle sitä niin annan sulle tätäajatusmalleista ja luopua pihtailista jonka koin osasyyksi eroon exästä. Ajattelin että jos se puoli toimii niin kaikki menee hyvin eikä miehen ainakaan tarvitse vieraisiin haikalla. En osannut ajatella että suhde voi todellakkin siltikin olla huono tai minä olla tyytymätön? Ajattelin että saa automaattisesti mieheltä sitä tunnetta ja huomiota mitä haluan kun miehen ei tarvitse kärvistellä. Nyt olemme ajatusmaailmoiltamme kasvaneet aivan eri suuntiin. Nyt tuntuu siltä että me puhumme ihan vierasta kieltä toisillemme? En tiedä onko vika minussa vai hänessä mutta minä taidan olla ainoa jolla on ogelma? Ehkä menen yksin sinne terapiaan


    • Ehkä.,

      Olet lepso.

      • Miten niin?

        Ei lesbo ehkä kun nauttii kuitenkin seksistä miehen kanssa. Eikös lesbo halua sekstailla naisen kanssa? Jos seksi kerran toimii ja muu ei niin siihen muuhun tarvii sitä naiskaveria mutta se ei tarkoita lesboutta tai sitten miehet joilla on omia kamuja on homppeleita kanssa kaikki.


    • lifemocker

      miksi sitten valitat kun tiedät mitä haluat?

      • Oiskosoiskos

        SElkeä selostus siitä että hyvä parisuhde johtaa hyvään seksielämään mutta tämä ei siis toimi päinvastoin. Hyvä seksielämä ei ole tae hyvästä parisuhteesta vaikka useat niin luuleekin. Laittakaa ihmiset suhtteenne muuten kuntoon jos kärvistelette puutteissa siellä sillä se voi auttaa seksielämäänkin mutta mikäli vain seksi toimii niin se ei riitä.


    • Ikävä sanoa mutta vaikuttaa siltä että sinusta on tullut miehellesi jokinlainen vakihoito. Toimii tietysti hänelle kun ei muuta halua.

      Ehdottaisin että lyöt seksin tauolle hetkeksi ja mietit mikä sinulle on tärkeintä. Oikeassa parisuhteessa yleensä on muutakin kuin vain seksi. Ja tämän tunnut huomanneen sinäkin jo.

      Ainahan voit vakavasti istua pöydän ääreen miehesi kanssa ja aloittaa puhumisen asiasta, mutta sitten on syytä puhua ja puhua kunnes asia selkiää. Jos miehesi ei tajua sen jälkeenkään että kaipaat muutakin kuin seksiä, niin laita ukko pihalle ja etsi parempi. Hyvä seksi ei korvaa puuttuvaa henkistä yhteyttä, varsinkaan jos kaipaa sitä henkistä yhteyttä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1682
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1508
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      963
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      889
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      841
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      806
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      758
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      750
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      748
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      720
    Aihe