Miksi niin monet miehet suhtautuvat negatiivisesti feminismiin?
Naiset eivät todellakaan ole tasavertaisia meihin nähden, vaikka onneksi kunnioitamme naista enemmän kuin Saudi-Arabian tai Afrikan serkkumme.
Onko tämä kuitenkaan riittävästi?
Ei minun mielestäni.
Naisia alennetaan edelleenkin jatkuvasti, niin työelemässä kuin vapaa-ajallakin.
Naisten omia tarpeita vähätellään, miesten tyytyväisyys nähdään tärkeämpänä ja naisten kannanotot nähdään turhana ininänä.
Mies ja nainen ovat erilaisia, mutta samanarvoisia. Eli KÄRJISTETTYNÄ miehen ei tarvitse tiskata joka toinen kerta ja naisen vaihtaa auton akkua joka toinen kerta.
Mutta vaikka meillä on omat roolimme, niin nainen ei ole yhtään vähemmän arvokas missään suhteessa ja heidän tarpeensa tulee huomioida samoin kuin meidän.
Minä kannatan feminismiä ja feminismihän ei ole mitään "lyhyttukkaisten, miesvihaaja-rekkalesbojen ajanvietettä", vaan pyrkimys korottaa naiset miesten rinnalle.
Mitä olette mieltä feminismistä?
Naiset eivät todellakaan ole tasavertaisia meihin nähden, vaikka onneksi kunnioitamme naista enemmän kuin Saudi-Arabian tai Afrikan serkkumme.
Onko tämä kuitenkaan riittävästi?
Ei minun mielestäni.
Naisia alennetaan edelleenkin jatkuvasti, niin työelemässä kuin vapaa-ajallakin.
Naisten omia tarpeita vähätellään, miesten tyytyväisyys nähdään tärkeämpänä ja naisten kannanotot nähdään turhana ininänä.
Mies ja nainen ovat erilaisia, mutta samanarvoisia. Eli KÄRJISTETTYNÄ miehen ei tarvitse tiskata joka toinen kerta ja naisen vaihtaa auton akkua joka toinen kerta.
Mutta vaikka meillä on omat roolimme, niin nainen ei ole yhtään vähemmän arvokas missään suhteessa ja heidän tarpeensa tulee huomioida samoin kuin meidän.
Minä kannatan feminismiä ja feminismihän ei ole mitään "lyhyttukkaisten, miesvihaaja-rekkalesbojen ajanvietettä", vaan pyrkimys korottaa naiset miesten rinnalle.
Mitä olette mieltä feminismistä?
Vastaukset 34
Vanhimmat
Feminismi on hölmä.
Feinismi on elimistössäni inertti aine, mutta silti vaarallinen.
(reps)
"Feinismi"
(reps)
On jollain lailla koomista väittää feminismin tarkoitusperiksi "nostaa" nainen miehen rinnalle.
Hissillä pääsee korkeammalle.
(reps)
"Naiset eivät todellakaan ole tasavertaisia meihin nähden,..."
Naiset ovat vähintään tasavertaisia meihin nähden. Kaksi väitettä, joita kumpaakaan ei ole perusteltu kuin väitteellä itsellään.
"Eli KÄRJISTETTYNÄ miehen ei tarvitse tiskata joka toinen kerta ja naisen vaihtaa auton akkua joka toinen kerta. "
En usko, että olen ainut joka on elänyt taloudessa, jossa akku jää varmasti vaihtamatta, kuten miljoona muutakin asiaa tekemättä, jos mies ei niitä tee. Päinvastaisia asioita ei sitten olekaan.
–Yhtä pätevä nainen yleensä saa huomattavasti vähemmän arvostusta työssä.
–Itsenäinen nainen saa paskaa niskaansa, kun ei pelaa miesten mukaan.
–Naisia pidetään edelleen objekteina, joiden painaminen on kuin mitali,
mutta panemisen jälkeen heidät leimataan lutkiksi.
–Naisia pidetään yleisesti tyhmempinä. (toki tiede on todistanut miehet hiukan älykkäämmiksi, mutta sitä ei osata suhteuttaa)
En tiedä oletko sinä oikeasti tietämätön, vai oletko yksi niistä miehistä,
jotka huvikseen jankkaavat asiasta ja jotka viisastelullaan tekevät argumentoinnista mahdollisimman haastavaa.
Katso ympärillesi ja mieti, miltä tuntuisi olla nainen. Olisitko oikeasti tyytyväinen asemaasi?
Jostain syystä suurin osa naisista ei kuitenkaan haluaisi olla miehiä. Mahtaakohan meillä kuitenkaan mennä yhteiskunnassa kovinkaan paljon paremmin kuin naisilla?
En minäkään haluaisi olla nainen, kun olen koko elämäni ollut mies,
mutta se ei ollutkaan pointti.
Saivartelusi on juuri sitä jankkaamista, josta aiemmin mainitsin.
"–Yhtä pätevä nainen yleensä saa huomattavasti vähemmän arvostusta työssä "
Arvostuksesta en tiedä, mutta palkan voi mitata. Ja naiset saavat vähemmän palkkaa, koska haluavat vähemmän palkkaa.
"Naisia pidetään edelleen objekteina, joiden painaminen on kuin mitali,
mutta panemisen jälkeen heidät leimataan lutkiksi. "
Odotellessa aikoja, kun nuoret naiset alkavat vonkaamaan.
"Katso ympärillesi ja mieti, miltä tuntuisi olla nainen. Olisitko oikeasti tyytyväinen asemaasi? "
Jospa mietin vaikka miltä tuntuisi olla marsu. Olisinko tyytyväinen asemaani. En tiedä, kun en tiedä mitä marsu haluaisi. Jospa sitten mietin miltä tuntuisi olla joku joku random mies ja olisinko tyytyväinen asemaani. Hmm. Sama juttu.
Ai niin. Ja jos feminismi tarkoittaa, että kenellekään ei ole erityisiä oikeuksia tai velvollisuuksia sukupuolensa vuoksi, niin kannatan lämpimästi.
Miksi "Don Gau" käytät miestä tarkoittavaa sanaa Don - miksei Donna? Veikkaan, ettet ole mies, vaan joku sellaiseksi haluava? Silloin, mene sopivalle kirurgille tai jotain.
Heittoja kysymyksiisi (myöh. toiv. lisää):
1-- en tiedä
2--toisen sukupuolen miellyttäminen on osa sosialista elämää. Kysy vaikka keltä mieheltä. Vai onko ongelna se vaadittu sosiaalinen kyky?
3-- jos ihminen on ns. helppo, ei sellaista kukaan arvosta. Miksi pitäisi? Pidä jatkossa arvosi.
4-- Kuka pitää naisia tyhmempinä? Umm... nyt alkaa haista... mutta mikä? Ensimmäinen mieleentuleva mahdollisuus ei vielä kuulune tänne.
"Katso ympärillesi ja mieti, miltä tuntuisi olla nainen. Olisitko oikeasti tyytyväinen asemaasi?"
Rehellisesti, miehenä, en voi tietää, koska en ole nainen. Lisäksi minun pitäisi suhteuttaa laasas-arvoni oikein. Luulen, etteivät tietyt ole tyytyväisiä millään. Kuitenkin: naisesta ei voi tulla miestä eikä miehestä naista -- muuten suvunjatkaminen pysähtyy siihen paikkaan (juu, tiedän, että kyvyttömimmät meistä pitävät androgyyneistä, mutta mitä heistä)
ihka aito sovinistikin palstalla.
Mä olen huomannut, että toisinaan, tietynlaisessa porukassa on parempi pitäytyä jossain määrin feministisissä arvoissa tai pitää turpansa kiinni, pääsee huomattavasti vähemmällä, ellei halua väitellä ja tapella. Yleensä miesten kanssa voi jutella aidommin ja ihan oikeilla arvoilla, olla sopivassa määrin naisen äänen kannattaja ilman älytöntä pätemisen ja epäkohtien kaivamisen tarvetta. Niin monta asiaa, jossa naiset ovat itse oman suonsa kaivaneet ja tehneet miehen haluttomaksi lopulta tulla rinnalle kaveriksi, saati auttamaan. Puhtaassa aatteessa en näe pahaa, mutta keinot päämäärien saavuttamiseksi ovat olleet kyseenalaisia, tässäkin.
Sota on sotaa, CG. Älä siksi liian raskaasti tuomitse niitä naisia, jotka näyttäytyvät kusipäinä. It's a war. Ja oikea ja väärä ovat silloin aina aika merkityksetömiä.
Moilanen: "Toivottavasti poikani antaa tämän jonain päivänä anteeksi."
Ketäpäs mä nyt tässä tuomitsisin, jokainen hakee oman tuomionsa itse. Musta se on oikeaa, mikä olosuhteissaan tuntuu sille, tuntuu aidolle. Sellainen tekopyhä asioiden kaiveleminen huomionhakuisesti, sitä en arvosta.
Onko niitä feministejä enää nuoremmissa naisissa? Täysin ontto aate jonka johtoon aina valikoituu niitä katkerimpia omissa parisuhdekuvioissa epäonnistuneita ämmiä.
Sitä paitsi feminismi ei pyri tasa-arvoon vaan naisten ylivaltaan. Koskaan feministit eivät ole ottaneet esille asiaa jossa miehellä on tässä maassa huonommin, kuten miksi lapset erossa menevät aina naiselle tai miksi esim. sosiaali- ja terveyssektorin hallintoviroissa ei noudateta 50%:n sukupuolikiintiötä. Toinen juttu on tosiasioiden vääristely. Kukaan feministi ei ole tunnustanut vääräksi väittämään naisen eurosta ja 80 centistä vaan aina se otetaan uudestaan esille muka totuutena. Tässä vain muutama esimerkki mainitakseni.
Kaikki tämä heikentää feministien uskottavuutta suuren yleisön silmissä ja kun lisäksi feministit näyttävät olevan katkeria ihmisiä ja perusnegatiivisia ajatustavaltaan niin ei ihme, ettei se aate varsinkaan nuorempia naisia kiinnosta.
Feminismi on nimenomaan aate yhdenvertaisuuteen, ei ylivallan puolesta.
Perehdy asioihin.
Valitettavasti nämä "feministit" (=miehiä vihaavat negatiiviset ämmät) saavat sen huomion, kun naisasialiike halutaan esittää huonossa valossa.
Tunnen monta feministiä ja jokainen heistä on normaaleja naisia, jotka pukeutuvat naisellisesti ja käyttäytyvät normaalisti.
Feministit eivät tietenkään ota yleensä aiheeksi miesten asemaa, kun se ei kuulu feminismiin. Se ei tarkoita, etteikö useita feministejä kiinnosta myös näiden ongelmien hoitaminen, mutta he eivät näitä asioita ajaessaan esiinny feministeinä.
–Verrataan vaikka nyrkkeilevään Rabbiin:
kun hän hoitaa ympärileikkauksia, opettaa Tooraa ja opiskelee Talmudia, hän esiintyy Rabbina: kun hän nyrkkeilee, hän ei esiinny Rabbina, sillä se ei liity nyrkkeilyyn mitenkään.
Feminismin pääperiaate on nostaa naisen asema täysin tasa-arvoiseksi, joten feminismissä keskitytään naisten asioihin. Tämä ei millään tapaa sulje pois sitä mahdollisuutta, että feministi voisi keskittyä myös miesten asioiden parantamiseen.
Viestisi on täynnä katkeruutta ja tätä katkeruutta on valitettavan paljon.
Kukaan elämäänsä tyytyväinen mies, jolla on terveet suhteet naisiin, ei vastusta feminismiä.
Saanen olla eri mieltä herra Giogaun kanssa. Jokainen terve mies, joka on itsensä, eikä pyri noudattamaan naisten antamaa käsitystään itsestään on maskulisti ja muodostaa oman maailmankuvansa ja kuvan itsestää itsestää lähtien. Ei naisellisesta asemasta (jätän nyt pois maskuliiniset feministilesbot)
Se, että naiset väittävät feminismin pyrkivän tasa-arvoisuuteen on jo yksinkertaisesti yleistä elämänkokemusta ja historiaa vastaan. Mikä tahansa poliittinen liike varmasti ottaa sen, minkä saa. Eikä mieti tasa-arvoja ennen kuin nousee vastustava poliittinen liike. Tässä miesten oma.
Mutta tämän me kaikki tiesimme.
Tuotanoin...
Pitäisikö sun mennä julistamaan tätä feminismin ilosanomaa islamilaisiin maihin? Niissä taitaa olla naisten asemassa jotain parannettavaakin...
Toki minä sielläkin yrittäisin vaikuttaa, jos minulla olisi jotain valtaa, mutta kun koko matkan saldo olisi:
1. Maksaisin hitosti lennoista ja majoituksista
2. En saisi vaikutettua asiaan mitenkään
3. Menettäisin mahdollisesti henkeni
Mielestäni vastuun lakaiseminen on säälittävää.
Ei se, että jossain muualla asiat ovat huonommin tarkoita sitä, että oman maan asioihin ei saisi puuttua.
Suomessa tasa-arvo on ihan ok, mutta tälläisissä asioissa ainoastaan täydellinen on tarpeeksi hyvä. Toki maamme naiset saisivat olla kiitollisia suhteellisen hyvästä asemastaan, mutta parannettavaa on paljon.
Ja mielestäni on koomista, että olen heti "Donna" "Donin" sijaan, kun koen, että naisten asemassa on parannettavaa.
Näin taas huomattiin, millaisia ennakkoluuloja feminismiin liitetään.
"Suomessa tasa-arvo on ihan ok, ... "
Mitenkäs se tämä Suomen lain kohta ja tasa-arvo:
"Jokainen miespuolinen Suomen kansalainen on asevelvollinen sen vuoden alusta, jona hän täyttää 18 vuotta, sen vuoden loppuun, jona hän täyttää 60 vuotta, jollei jäljempänä toisin säädetä. "
Vihreät Naiset (valtakunnallinen naisyhdistys) kritisoivat asepalvelusta tasa-arvon kannalta, mutta silti jaksat valittaa, miten feministit ja naisaktivistit haluavat vain ylivaltaa naisille.
Myös Apartheid ja Natsismiin vertauksesi olivat ala-arvoisia:
ne olivat liian p'askoja ollakseen niin p'askoja, että ne olisivat hauskoja.
Ne olivat niin ala-arvoisia, ettei edes naurata.
Taidat ohittaa tämän kommentin, kun se ei sovikaan stereotypiseen käsitykseesi feministeistä ja naisaktivisteista.
Otan esille käsittääkseni ainoan Suomen kansan valitseman eduskunnan lakiin kirjaaman sukupuolten tasa-arvoa loukkaavan kohdan. Kaikki muut poliittist päättäjät ilmeisesti haluavat jatkaa tätä syrjintää, mutta vaikutusvaltainen vihreiden naisten liike onneksi on pelastamassa tulevat Suomen nuorten miesten sukupolvet tästä sorrosta. Hyvähyvä. Odotan lakialoitetta asiasta. Tässä odotellessa sen sijaan on saatu läpi lait, jossa esim. kuntien lautakunnissa pitää olla 40% valittu pimpin tai pippelin perusteella, asiantuntemuksesta viis.
Missä kohtaa "stereotyyppinen" käsitykseni feministeistä poikkeaa totuudesta feministeistä? Lupaan kannattaa kaikkia feministien ajamia asioita, kunhan niihin ei liity se että a) minulla miehenä olisi olisi sukupolveni vuoksi jotain erityisiä velvollisuuksia tai b) että jollakin muulla olisi sukupuolensa vuoksi minuun nähden jotain oikeuksia, joita minulla ei ole.
Ja heh heh! Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä,et nainen kyllä pärjää jos on fiksu! Mies saa olla se perheenpää! (fiksu nainen kun on se kaula joka päätä kääntää, jokatapauksessa.)
Ja väite et saa vähemmän palkkaa; harvoin pitää paikkaansa.(tosiasiassa naisilla on usein kaksi "tilipussia" käytössään, en mä ainakaan rahattomaksi jää jos omat rahat ei riitä! Ukko maksaa sit viulut!)
Ja ettei olla seksi asioissa tasa vertaisia: luojan lykky! En kyllä haluis olla vonkaamassa "sitä"! Mä kyllä saan tarpeeksi silloin kun haluun ja otan oman iloni ensin. Sillä kyllä ukko kuin ukko: tekee tempun jos toisenkin,päästääkseen pukille. (tosin mulle kyllä riittää yksistään oma ukkoni)
Ja lopettakaa hitto vieköön tuo puhe feminismistä!
Muutoin nuo maskuliinit hermostuu ja sit niitä on entistä vaikeampi ohjailla!
Kauan eläköön maskuliiniset urokset!
Huumorilla höystetyt!
koska naiset ovat jo ylivertaisia miehiin nähden
En kuule tarkoittanut asiaa noinkaan! Mut en olis uskonut SUA noin huumorintajuttomaks. Ellei tämä taas ole SUN huumorias?
Mua vaan yleisesti jurppii nämä tasa-arvo keskustelut!
Jokainen joutuu itse hakemaan sen arvostuksen,joka hänelle kuuluu!
Niin se vaan on;sukupuoleen katsomatta!
Jotkin sukupuoli kiintiöt ovat ihan....olkoon!
Sit laitetaan päättämään viel asioista, joista eivät ymmärrä mitään....mut kun kiintiön mukaan pitää olla niin ja niin monta.....!!!
Jos lifemocker tätä ylivertaisuutta tarkoitit ..niin joo, ymmärsin hyvin sit letkautuksen!
Ja toi ensimmäinen kirjoitukseni, piti olla sarkastinen!
En näköjään osaa lajia!
No naisena en liioin tykkää mistään aatteista joissa korostetaan jotain jonkun asian yli. Feminismilläkin on vähän paska kaiku juuri syystä, että niin monet naiset jopa jyräävät toisen sukupuolen yli jauhamalla tätä feminismiänsä. Miksei jotain asiaa vaan voi ajaa ilman nimikoitumista jonkun aatteen tai lahkon taakse?
Mielummin tasa-arvon kannattaja kuin feministi jos joku termi pitää valita, juuri siksi että toiseen nimeen liittyy paljon paskaakin. Enemmän kuin toiseen.
Ihmiset on yllättävän tyytyväisiä sukupuolirooleissaan. Ne jotka eivät ole eivät myöskään bruukaa takertua niihin julistamalla niitä, vaan elävät ja tekevät vapaasti valintojaan.
"Mielummin tasa-arvon kannattaja kuin feministi jos joku termi pitää valita, juuri siksi että toiseen nimeen liittyy paljon paskaakin. "
Feminismiin liittyy paskaa sen takia, että se suhtautuu sukupuolten tasa-arvoon samoin kuin natsit tai apartheid suhtautuu rotujen tasa-arvoon. Jos busseissa ja junissa on omat osastot eri värisille ja sukupuolta oleville ihmisille, niin varmistetaan että esim. 37% kiintiö sinisiä naisia pääsee perille, eikä esim. vihreät miehet vie kaikkia paikkoja.
Naiset on aina olleet alisteisessa asemassa miehiin nähden, aina. Ja sama meno jatkuu. Jos ei työelämässä niin sosiaalisessa elämässä ainakin. Mutta arvaa ketkä ylläpitää eniten sitä naisten epätasa-arvoa sosiaalisessa elämässä? Me naiset itse.
Mikään ei ole helpompaa miehelle kuin saada 2 naista tappelee keskenään. Tai saada kanalauma nokkimaan yksi.
Niin kauan kun me ollaan näin typeriä niin turpa kiinni ja tiskaa pimeessä horo.
Feminismissä on vaan se ikävä piirre että se että se korostaa naisen paremmuutta. Tai ainakin tälläisen kuvan he ovat itsestään antaneet. Nimenomaan äärifeminismi, jotka ovat saaneet itseään kuuluviin eniten. Se myös ei halua poistaa miesten epäkohtia, jossa asia hyödyttää vaan naista. Eri asia jos oltaisiin vaikka jossain Afrikan mantereella tai Saudi-Arabiassa, jossa nainen ei saa edes poistua kotoa ilman lupaa ja siellä feminismiä todellakin tarvittaisiin.
Nykylänsimaissa eletään yhteisössä jossa molemmilla sukupuolilla on yhtä paljon sortoa. Feminismi taas on viety liian pitkälle
Esimerkkejä
1. Nainen saa huoltajuuskiistassa sosiaalitantat puolelleen kun miestä taas hädin tus
2. Miehen pakkoarmeija, (ratkaisu olisi vapaaehtoinen kaikille tai tasavertainen armeija pakko)
3. Kun nainen lyö, mies ei saa lyödä takaisin vaikka oisi kuinka tasa-arvoista pamauttaa takaisin
4. Nainen voi helpommin avautua asioista
5. Sitten ne naiset jotka elää miehen rahalla ja hänen omat rahat on omia, niihin ei kajota. Toisinpäin harvemmin tapahtuu
6. Naisille valitetaan herkemmin jos karvat on ajamatta
7. Naisella on pienenmpi palkkataso, mutta myös lyhyemmät työpäivät miesten aloilla, miehellä taas sama perinteisillä naisten aloilla
Riittäähän noita enemmänkin. Jos oikeesti tasa-arvoa niin suosikaa ihmisiä älkää tiettyä ihmisryhmää
Ihan vaan faktaa: mies sairaanhoitajat saavat parempaa palkkaa kuin naiset! Ja palkkakuitista sen näkee. Tytär ja vävy ovat sairaanhoitajia.
Ja yhä edelleen olen sitämieltä et jokaisen on arvostuksensa itse ansaittava.
Vaikka joudunkin käyttään myös mieheni rahoja,kun omat ei aina riitä. Mut siihen mulla on ukon antama lupa,aina ollut! Ja se on asia joka ei ulkopuolisille luulis kuuluvan.
No kukapa ei ajattelisi negatiivisesti tuollaisesta hämärästä puolirikollisesta verkostosta? Laitonta syrjintää, pimeää rahaa, piilopropagandaa, mustamaalausta, jne.
Lyhyesti: feminismi pitäisi kriminalisoida.