Bensaraha työmatkasta

Kuinka paljon pyydän bensarahaa, kun kaveri tulee kulkemaan työmatkat kyydissäni. Auto on pakollinen työaikojen suhteen, eikä kaverilla ole ajokorttia.

Bensakulut jakamalla kulut olisivat hänelle n.60ekk, mutta jos hänen olisi mahdollista mennä julkisilla, niin se maksaisi 85e/kk.

Olenko röyhkeä jos pyydän suoraan sen 80e/kk sillä perusteella, koska auto on minun, työmatka taittuu nopeammin eikä hän edes pääsisi töihin ilman minua?
241503
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Et ole röyhkeä jos pyydät.perustelet asian selväksi että auto ei kulje ilman bensaa, huoltoja, vakuutuksia ym.

Äänestä

ota joku 60-70 e/kk niin kaveri ei hyppää toisen kyytiin.
Hoitakaa homma hiljaisesti ettei kukaan herätä nukkuvaa verokarhua.

Äänestä
  • Muista muuten vaatia itse verovähennykset; jos julkista liikennettä ei ole käytettävissä työvuoron alkaessa tai loppuessa, saat matkavähennystä 0, xx euroa per kilometri, edestakaisin. Toiminut 15 vuotta.

    Äänestä

Meinaatko että se kulutus tuplaantuu jos tulee yksi matkustaja lisää???

Autossa ollaan usein sisällä, joten ilmavastusta lisämatkaajat eivät tuota

Eli se määrä minkä tuollainen paino lsiää kulutusta on mitätön, ehkö jotain desilitroja sataa kilsaa kohden, tottakai renkaat yms. kuluu enemmän kun on painoa kyydissä, mutta ei tuokaan paljoa tee silti...

Verohallinto on laskenut että 80 kilon kuljetus autossa maksaa 3c kilsaa kohdn (sisältäen polttoaineet, auton kulumisen yms) joten jos nyt vaikkapa 10c kilsata pyydät, niin jäät reilusti voitolle silti

Äänestä

50 € kuussa enempää en kehtaisi pyytää.

Toinen juttu, jos haluaa maksaa itse enempi.

Kyllä tollaset asiat selvitetään muutenkin facetofece keskenään, eikä missään huuhaa24 palstoilla.

Kai te sentään keskustelette?

Äänestä

Tuossa niitä hintoja sekä toimintamalleja jo tulikin. Hauskuus alkaa siinä kohtaa kun sinä joko jäät saikulle/vapaille/muutenvaan pois töistä ja kaveri on maksanut kk-maksua, tai autosi on lähdössä töiden jälkeen eri suuntaan kuin kaverisi.

Äänestä
  • Maksusta riippumatta kimppakyydille ovat ominaisia ne mielenkiintoiset tilanteet, kun kaveria ei näykään aamulla sovitulla paikalla. Siinähän soittelet ja selvittelet asiaa lumipyryn muuratessa laseja umpeen. Tai kun toisen pitää jäädä ylitöihin.

    Äänestä

  • Pinna kiristyy kirjoitti:

    Maksusta riippumatta kimppakyydille ovat ominaisia ne mielenkiintoiset tilanteet, kun kaveria ei näykään aamulla sovitulla paikalla. Siinähän soittelet ja selvittelet asiaa lumipyryn muuratessa laseja umpeen. Tai kun toisen pitää jäädä ylitöihin.

    Tuo on testattu juu. Jos nyt jotain hyvää kimppakyytikuvioista haluaa hakea maailmanpelastamisen lisäksi niin minut, ajovuorossa olevana, on herätetty ja kysytty joko kohta mentäis :D

    Kimppakyytiin turvautuvan on syytä varata plan b tilanteiden varalle jossa kyyti ei tosiaan syystä tai toisesta kuljekaan.
    Omalla kohdalla on nykyään hyvä tilanne sikäli että duunimatkaa on kolme km, josta viimeiset puolitoista vieläpä tietä jota pitkin työmaalle mennään. Hyvin harvoin on tarvinnut kävellä perille asti/töistä pois alkumatka.

    Äänestä

bensat puoliksi on reilu peli, jos meinaat rahastaa auton kulumisesta niin muista antaa auton omistuksesta puolet kaverilles. on näitä kaverin riistäjiä työmailla ennenkin nähty ja kun juttu leviää työmaalla niin kaveritkin häviää, jos multa pyydettäis samaa kuin julkisilla niin sitten kulkisin julkisilla ja riistopelle sais kyynel silmässä maksaa bensansa

Äänestä
  • Jos joku haluaa herätä aikaisin pakkaseen ja käyttää 3 tuntia työmatkoihin, niin antaa palaa. Verottaja hyvittää kärsijää.
    Kyllä tuo julkisen taksa olisi kohdallaan, sillä kaveri kuljetetaan jopa ovelta ovelle eikä jonnekin pysäkille kuten julkisella.

    Äänestä

Normi käytäntö on että bensat puoliksi, eli 60€ pikkasen lisää, näinhän käy myös silloin kun 2 kaveria ajaa vuorotellen omilla autoillaan, ja rahaa ei käytetä. Oikea hinta olisi 75€.

Äänestä
  • Se "pikkasen lisää" tarkoittaa verottajan osuutta. Ainakin maksun maksajan kannattaa se veroilmoitukseen vähennyksenä merkitä.

    "Jos vakituiset työmatkat kuljetaan säännöllisesti kimppakyydillä ja kuljettaja saa matkustajilta korvauksen, tulisi hänen huomioida se verotuksessaan.”Bensaraha on periaatteessa veronalaista tuloa, mutta tähän sovelletaan kuitenkin useimmiten niin sanottua hiljaista kuittausta”, neuvoo Verohallinnon ylitarkastaja Janne Myllymäki Karjalaisessa.”Tällöin kuski vähentää saamansa bensarahat verotukseen ilmoittamistaan matkakuluista eikä bensarahoja veroteta.”Se "pikkasen lisää" tarkoittaa verottajan osuutta. Ainakin maksun maksajan kannattaa se veroilmoitukseen vähennyksenä merkitä.

    Äänestä

  • Jos bensat puoliksi on mielestäsi riittävä korvaus, niin miksi et ostaisi koko bensamäärää ja ajaisi sillä, yksinään? Muutahan ei mielestäsi tarvita.

    Ja asunnostasikaan et maksa kuin veden ja sähkön mittarin mukaan?
    Se talohan on jo olemassa eikä muita kuluja ole...

    Äänestä

  • Vuorotellen ajaessa kummankin autoon tulee kilometrejä ja kumpikin säästää oman auton ajomäärissä. Hyöty menee tasan. Kun henkilö A kuljettaa omalla autollaan siipeilijää B, säästöä saa ainoastaan B.

    Äänestä

  • Ei ihan tasapeli kirjoitti:

    Vuorotellen ajaessa kummankin autoon tulee kilometrejä ja kumpikin säästää oman auton ajomäärissä. Hyöty menee tasan. Kun henkilö A kuljettaa omalla autollaan siipeilijää B, säästöä saa ainoastaan B.

    ei ne auton kulut vakuutukset, öljynvaihdot ym... kuulu kyytiläisten maksettavaksi tai sitten autoa myydessä pitää kyytiläisellekkin antaa osuus rahoista kun on osallistunut ylläpitokuluihin,

    Äänestä

  • onaboy kirjoitti:

    ei ne auton kulut vakuutukset, öljynvaihdot ym... kuulu kyytiläisten maksettavaksi tai sitten autoa myydessä pitää kyytiläisellekkin antaa osuus rahoista kun on osallistunut ylläpitokuluihin,

    Autoa vaihdettaessa pitäisi kyytiläisen pikemminkin maksaa osansa välirahasta. Ylläpito on vain osa auton kustannuksista.

    Äänestä

Verottaja on määritellyt kuluja vastaavan korvauksen sinun puolestasi. Se on 45 s/km 3 s/km matkustajasta, yhteensä 48 s/km. Se puoliksi on 24 s/km, jonka voit pyytää kyytiläiseltä.

Äänestä
  • Luvut ovat ok , mutta vastasit väärään kysymykseen

    Äänestä

  • Verottajan kaava on todellakin selkeä. Matkustaja aiheuttaa lisäkulua 3 c/km, kaikki muut kuluthan sinulta menee yksinäänkin ajettaessa.
    Voit siis pyytää kyytiläiseltä 3 c/km, ellet joudu ajamaan ylimääräistä kyytiläisen takia.

    Äänestä

  • ver ottaja kirjoitti:

    Verottajan kaava on todellakin selkeä. Matkustaja aiheuttaa lisäkulua 3 c/km, kaikki muut kuluthan sinulta menee yksinäänkin ajettaessa.
    Voit siis pyytää kyytiläiseltä 3 c/km, ellet joudu ajamaan ylimääräistä kyytiläisen takia.

    Linja-auton matkustajakin siis voi ajaa 30 eurolla Suomen päästä päähän, koska linja-autot kuitenkin ajavat linjansa vaikka yksin. Jos joku yrittää minun kyytiini 3 sentin kilometrihinnalla, niin saa kävellä, enkä ota sen jälkeen vaikka maksaisi puolet kuluistakin. Siivestäjät eivät yleensä ole muutenkaan mukavaa seuraa.

    Äänestä

Jos se työkaverisi on niin tyhmä ettei älyä mitään korvausta tarjota, ei taida olla sopivaa seuraa. Vai ihan päinvastoin?

Äänestä

mieti että sinun aina pittää odotella tai kysellä miten kyytiläinen on tulossa kyyttin onko lomia pekas päiviiä , sairaslomia odotelet turhaa tien puolessa, jos on matkan varella okei,,,mutta jos joudut koukaamaan ylimääräsiä kilometerjä palaa omaa pensaa ,,kalistakin...yhteen suuntaan 5km-20km olisi noin
5 euroo....
enmmän km , enemään maksuu, kulu renkaat ,vakuutukset kaikki mitä auton pitämiseen kuuluu...mutta ,,iltaselakin pittää sovitta menemiset toissen mukaa kauppa ja ym reisut...aika sitovaa...siksi kun korvauskin on hyvää...

Äänestä

Pyydä euro kilometriltä. Kyytiläinen maksaa jos maksaa tai ymmärtää vinkin ja hankkii oman auton.

Äänestä

Olet kyllä aika röyhkeä. Kaverinhan kuuluisi saada matkansa paljon halvemmalla, koska hän pitää sinulle tylsällä työmatkallasi seuraa. Muutenhan joutuisit ajelemaan ykkikkeen.

Eli 60 ekkeä/kk.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


asdasdasd6 kirjoitti:

Kuinka paljon pyydän bensarahaa, kun kaveri tulee kulkemaan työmatkat kyydissäni. Auto on pakollinen työaikojen suhteen, eikä kaverilla ole ajokorttia.

Bensakulut jakamalla kulut olisivat hänelle n.60ekk, mutta jos hänen olisi mahdollista mennä julkisilla, niin se maksaisi 85e/kk.

Olenko röyhkeä jos pyydän suoraan sen 80e/kk sillä perusteella, koska auto on minun, työmatka taittuu nopeammin eikä hän edes pääsisi töihin ilman minua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu