Kirjan kirjoittaminen työttömänä

Minulla on tarjottu mahdollisuutta kirjoittaa kirjasta puolet nyt työttömänä ollessa. Miten TE-keskus suhtautuu asiaan, voisinko ilmoittaa olevani 4-8 viikkoa itse työllistettynä, jonka jälkeen palaisin taas asiakkaaksi ja työttömyystuen piiriin normaalisti?

Mikä olisi paras tapa, freelancer tai oma yritys, toiminimi, mistä pääsisi takaisin työttömäksi kivuttomasti työvoimaviranomaisten hyväksymällä tavalla?
9280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Työttömänä ei pidä mennä kirjoja kirjoittelemaan, kun ei saa kahviakaan tarjoilla.

Äänestä

Työtön saa vain ja ainoastaan kirjoittaa kela lappuun, työtön työtön työtön, jne
Muu kirjoittelu uhkaa tem-viranomaisten työpaikkoja, etuja, lomarahoja ja palkkakehitystä.
Keskipalkka valtiolla on 3800 e /kk.

Työttömän on pysyttävä työttömänä ja näin tuettava ylisuuren tem-ely-tvt-typ hallinnon vairkailijoiden työpaikkojen pysyvyyttä.

Äänestä

Eikö joku nyt voi vastata tähän kysymykseen asiallisesti sen sijaan, että heittelee happamia herjoja?

Äänestä
  • - ei noi oo happamia
    - vaan kertomaa vallitsevasta todellisuudesta
    - jos se todellisuus on sitten hapan, niin olkoon....

    Äänestä

"voisinko ilmoittaa olevani 4-8 viikkoa itse työllistettynä,"

Tuo prosessin jälkeen työkkäri saattaa katsoa sinut omassa työssään työllistyväksi mikä on sellaista työtä josta ei saa työttömyyskorvausta.

Asiasta kannattaa tiedustella tieteen- ja taiteentekijöiden liitosta :
http://www.tieteentekijoidenliitto.fi/168

Äänestä

Älä nyt helkutissa kerro projektista kellekkän. Kirjoittele vaan rauhassa.

Äänestä
  • Juuri näin. Itselläkin on joitain pieniä projekteja, mutta TE-toimistolle kannattaa esittää passiivista ihmistä joka ei harrasta mitään ja jota ei kiinnosta mikään.

    Äänestä

  • Passiivinen kirjoitti:

    Juuri näin. Itselläkin on joitain pieniä projekteja, mutta TE-toimistolle kannattaa esittää passiivista ihmistä joka ei harrasta mitään ja jota ei kiinnosta mikään.

    ei sun tarvi esitää mitään, kun olet oma itsesi, niin se riittää....

    Äänestä

Juu, älä kerro kenellekkään mitään. Näin on parempi ja työkkäri suhtautuu huonosti jos järkkäät itselle jotain tekemistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yksi kirja? kirjoitti:

Minulla on tarjottu mahdollisuutta kirjoittaa kirjasta puolet nyt työttömänä ollessa. Miten TE-keskus suhtautuu asiaan, voisinko ilmoittaa olevani 4-8 viikkoa itse työllistettynä, jonka jälkeen palaisin taas asiakkaaksi ja työttömyystuen piiriin normaalisti?

Mikä olisi paras tapa, freelancer tai oma yritys, toiminimi, mistä pääsisi takaisin työttömäksi kivuttomasti työvoimaviranomaisten hyväksymällä tavalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu