Miehen menot

Raastavaa

Olen tapaillut pari vuotta miestä joka asuu eri paikkakunnalla (100km) ja voimme nähdä vain viikonloppuisin. Miehellä on kuitenkin paljon viikonloppuisin menoja mm. mieskavereiden kanssa, laiva - ja laskettelureissuja, kalastusreissuja, mökkiviikonloppuja ja sukulaistapaamisia. Hän on sanonut minulle heti ensitapaamisella että minulla saa olla niin paljon kun haluan mies- ja naiskavereita ja mennä saan niin paljon kun haluan. (näin kuulemma myös aikaisemmat naisystävät ovat saaneet olla ja mennä). No, olen joustanut omissa menoissa koska enhän muuten näkisi häntä koskaan ja olen halunnut tapailla häntä, koska pidämme samanlaisista asioista ja yhteiset hetket sujuvat hyvin. Haluaisin tietää muilta ketkä tapailevat vain viikonloppuisin toisiaan paljonko näette toisianne? Suurimpana ongelmana koen tässä luottamuspulan. Huomasin heti ensitapaamisesta miten seksuaalisesti aktiivinen hän on.

5

390

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onko rakkautta?

      Eipä ole kummoinenkaan suhde, ja lisäksi kun ei edes luottamusta ole. En olisi tuollaisessa suhteessa alkuunkaan, miksi sinäkään, kun et ole edes tyytyväinen suhteeseesi..

      En siis tyytyisi tapailemaan vain viikonloppuisin, koska läheisyyttä rakastava sopisi nähdä viikollakin.

    • Hyvää syksyä

      Hankalalta vaikuttaa ja hän on antanut sinulle luvan, että sulla saa olla nais- ja mieskavereita niin paljon kuin haluat eli samalla hän on ottanut myös sen oikeuden itselleen. Hän ei luultavastikaan halua seurustella kanssasi vakavassa mielessä, vaan ainoastaan tapailla ja en ihmettelekään, jos et häneen siten osaa luottaakaan. Onko hän joustanut menoissaan sinun hyväksi kertaakaan? Ja onko hän ottanut sinua mukaan reissuilleen ja esitellyt sinua kavereilleen/sukulaisilleen? Jos toisesta todella tykkää aidosti, niin hänen vuokseen järjestyy kyllä aikaa ja kaverit jäävät siinä vähemmälle huomiolle tai yhtä hyvin tyttöystävä otetaan mukaan näille reissuille. Ehkä sinun pitää selvittää itsellesi, mitä sinä suhteelta haluat. Jos et halua enää tällaista, johon toinen osapuoli vaikuttaa olevan tyytyväinen (siis oletko häneltä asiaa selvitellyt), niin sitten on aika lopettaa suhde. Jos ei pysty toiseen luottamaan, niin siinä kiusaa vaan itseään ja omaa mielenterveyttään, ja toinen tekee silti mitä lystää tai on tekemättä. Itse olen samantapaisessa suhteessa, mutta omasta työstäni johtuen pääsen tapaamaan miestä viikollakin, mutta viikonloppuisin näemme harvoin, kun mies tapaa tuolloin lastaan tai on omissa harrastuksissaan. Siis harvemmin näemme, mutta olen tehnyt hänelle selväksi etten suvaitse muiden tapailemista samanaikaisesti, koska en sitä itsekään harrasta. Itse en voisi olla sellaisessa suhteessa, jossa tapaillaan usemman kanssa samanaikaisesti.

    • kotinörtti

      Kannattaa mieheltä kysyä, että miten usein hän normaalisti näkee kavereitaan. Jos hän haluaa nähdä jatkossakin kavereitaan joka päivä tai vaikka 5 iltaa viikossa, niin oletko valmis siihen, jos muuttaisitte yhteen?

      Hyvän ystäväni mies pelasi golffia kaikki kesät vähintään 20 tuntia viikossa, joten kaverini ei nähnyt miestä lainkaan. Myös kaikki lomat meni golffin merkeissä. Eräs sukulaiseni taas harrasti kesällä kalastusta ja syksy/talvikauden metsästystä, joten vuodessa oli vain pari viikonloppua, jotka olivat vapaita. Haluaisitko sellaistakaan suhdetta, joissa sinä olet kakkossijalla harrastuksen tai kuvailemasi yltiösosiaalisuuden takia? Minä en haluaisi.

    • ulla7

      Minäkin tapailen miestä joka on 75 km päässä. Olemme yhdessä joka viikonloppu. Hänkin on aktiivinen seksuaalisesti ja olen huomannut myös itsekin olevani aktiivinen.
      Hän käy myös joskus kavereiden kanssa kalassa. Minulle ei tule luottamuspulaa hänen osaltaan. Tämä mies ei polta eikä juo.
      Minä en antaisi tuolle sinun miehellesi noin paljon vapauksia, mitä se miten toiset tyttöystävät ovat vapauksia hänelle antaneet, sinä olet sinä ja teet niin kuin haluat. Ei sinun tarvi olla niin kuin toinen olettaa. Oletko ajatellut onko tällä teidän suhteella tulevaisuutta? Ja jos on niin minkälaista tulevaisuutta. Kyllä vapaita miehiä on, ajattele kannattaa sitoa itseään tuollaiseen. Ja jos vielä epäilet hänen käytöstään, itseään pitää kuunnella ja uskaltaa tehdä uusia päätöksiä.

    • näinpä se meneepi

      Jos käytäntö on, että et koskaan ole tervetullut sinne mökille, kalastamaan tai laivalle.. Vedä siitä omat johtopäätöksesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3159
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2505
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2055
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1962
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1093
    Aihe