Apua?

Olen 14 vuotias tyttö, ja toivoton meikkien kanssa!! XD apua siis? Tähän asti en ole käyttänyt ollenkaan meikkiä koulussa, ripsaria ehkä pari kertaa kuussa. Haluaisin neuvoja? :) p.s. Minulla on kapeat kasvot ja omasta mielestä aika pienet silmät. Hiuksia pidän yleensä auki ( pitkät, tummanruskeat otsatukka ) kiitos!
6221
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Laita hieman meikkivoidetta. Sen jälkeen tee ohut rajaus ihan ripsien päälle. Laita ripsaria. Vähän jotain vaalea poskipunaa ja kiiltoa huuliin.

Äänestä

voit koittaa esimerkiksi meikkivoidetta , puuteria , ripsiväriä ja huulikiiltoa. Siitä on hyvä aloittaa ja sitten vähitellen rupea lisäämään eyelineriä, aurinkopuuteria, luomiväriä yms.. :)

Äänestä

Ei meikkiä noin nuorelle :((( ehkä peitevoiteet, puuteri, ripsari riittää! Muuten näyttää jo liiialta.

Äänestä

Hei!

En suosittele meikkivoiteen käyttöä jos ihosi on hyvä tai edes kohtalaisessa kunnossa! Tukkii ihohuokoset ja usein ruman pakkelin näköistä. Suosittelen ennemmin puuterin käyttöä.

Jos silmät on pienet niin kajalrajaus silmän ulkoreunaan suurentaa silmiä. Hirveen vahvat rajaukset ei arkimeikkiin sovi (ainakaan mun mielestä) mut siistit ohuet rajaukset sievistää ja avaa ilmettä:)

Äänestä

Jos oot iha alotttelija ni ehkä ei kannata heti alottaa jostai eyelineristä:D

Pese aluks naama ja sit laita naamarasvaa..

Jos on epäpuhtauksia ni osta joku peitetökötti, esim seppälässä myydään sellasia wet'n wild peitetökötti paletteja. Siin on vihreeväri joka peittää punasuutta ja oranssihtava joka tummat silmäaluset jne :) Suosittelen ja semi halpa!
Sit siihen kans puuteri mukaan!
Sit vielä ripsientaivutin ja ripsaria. Muista taivuttaa ripset iha tyvestä,keskeltä ja latvoista ni tulee siistit :D

Ei varmaa enempää tarvii :)

ite käytän tollasta meikkii mut poskipunaa käytän kanssa ja välillä jotai huulikiiltoo.

sit kans kulmiin käytän sellasta väritöntä muotoiluvahaa et ne pysyy paikallaa, joku lumenen :)

Äänestä

Alota aika perus jutuista:
1.peiteväri jos vaatii (finnit, tummat silmienaluset) skippaa jos ei oo mitään peitettävää
2. puuteri jos löytyy kiiltoa. Älä kuitenkaan kasaa sitäkään liioissa määrin.
3. huulikiilto huulien keskiosiin (älä vetele koko huuleen vaan pelkästään siihen keskelle, muuten liian yliampuvan kiiltävät) tai huulipuna, joka on suhteellisen ohut koostumukseltaan jonka väri on lähellä luonnollista huuliesi väriä.
4. Taivuta ripset ja ripsiväriä

That's it:) Voit harjoitella kotona eyelinerin laittamista (aloita kynästä, älä nestemäisestä. Se on anteeksiantavampaa, kun se on tarkoitus blurrata lopuksi joka tapauksessa) ja luomivärien laittamista (ei mitään liian kompleksia:) ) ja kun tuntuu, että hanskaat homman suhteellisen hyvin voit käyttää niitä ihmistenilmoillakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


(^_^) kirjoitti:

Olen 14 vuotias tyttö, ja toivoton meikkien kanssa!! XD apua siis? Tähän asti en ole käyttänyt ollenkaan meikkiä koulussa, ripsaria ehkä pari kertaa kuussa. Haluaisin neuvoja? :) p.s. Minulla on kapeat kasvot ja omasta mielestä aika pienet silmät. Hiuksia pidän yleensä auki ( pitkät, tummanruskeat otsatukka ) kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu