Moikka,
onko kenelläkään tietoa siitä, voiko vuorotteluvapaan sijaisena toimiva "työllistetty" anoa palkatonta virkavapaata tai peräti keskeyttää työsuhteensa? Hain keväällä kaikenlaisia töitä ja olisin päässyt useampaankin, mutta valitsin työn, joka on vuorotteluvapaan sijaisuus. En ajatellut sitä silloin sen kummemmin, mutta nyt alkoi mietityttää tämä. Sijaisuuteni jatkuu vielä kesään saakka, mutta keväällä mahdollisesti joutuisin olemaan pois työstä. Mistä löytyy tietoa? Kiitos paljon!
Vuorotteluvapaan sijaisen työn keskeyttäminen
6
2398
Vastaukset
- virkailija
Tem.fi, työ, työlainsäädäntö. Tai te-toimisto. Tai finlex, lain soveltamisohjeet
- kieh
Palkattoman virkavapaan saaminen on kiinni siitä, minkälaisia myöntämisperiaatteita työnantajasi noudattaa. Se selviää kysymällä esim. esimieheltä tai luottamusmieheltä.
Voit lopettaa työt, jos siltä tuntuu, mutta silloin voit joutua maksamaan siitä. YTK-yhdistys neuvoo: Jos työntekijä päättää määräaikaisen työsuhteen ennen määräajan umpeutumista, työnantajalle korvattava vahinko on yleensä kulut uuden työntekijän palkkaamisesta. Työnantajan on tällöin näytettävä toteen yritykselle aiheutuneiden kulujen määrä.
Lisäksi saat sitten 90 päivän karenssin, jos aiot jäädä työttömäksi. - vuorovapaalla ollut
Vuorottelija voi irtisanoutua sopimuksesta mikäli saa toisaalta "paremman diilin"! Kysehän on alunperin työttömästä henkilöstä joka hakee työtä!
Vuorovapaan sijainen on työsuhteessa, jolle päteee alan kaikki edut ilman kirjaimellista velvoitetta!.
Eipä tuo "ongelmasi" selvinnyt, joten olisiko mahdollista kertoa se tänne kirjaimellisesti? - Milja
Oon siis vuorotteluvapaan sijaisena lähes täyden kalenterivuoden, mutta työsuhteen loppupuolella olisi lähtö tutkimustöihin ulkomaille. Olen sivutoiminen tutkija (ilman korvausta, joten siksi minut laskettiin työttömäksi), ja nyt tuli kutsu ulkomaille tekemään tutkimusta. Haluaisin todella mennä, mutta en tiedä, onko se mahdollista. Työnantajan kanssa emme käyneet läpi työsuhteen ehtoja, minä vain hain töitä, sain paikan, enkä tajunnut ottaa itse selvää, mitä kaikkea sana vuorotteluvapaa kätkee sisäänsä. Ensi kerralla viisaampi, toivottavasti.
- oik.trad
Luulisi onnistuvan, jos sijainen löytyy, työttömiähän on joka alalla tilalle. Jos virkasuhde, lie vielä helpompi... Ilmoita ajoissa, että ehtivät etsiä uuden, niin ei pelkoa korvauksesta?
- vuorovapaalla ollut
Irtisanoutua voi kaikista työsuhteista ja vuoroteluvapaa on jopa määräaikainen joten suuremmallakin oikeutuksella luvallinen vakituisempaan kohteeseen ! VV tuuraaja ei ole vanki!
Työnantajalla vain on velvoite palkata vuorovapaan tuuraajan tilalle uusi...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää1751550Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.561235puukkotappelu-keskella-tieta
https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo131211- 511101
Missä Martina miehineen?
Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M1931074- 61972
- 51752
Skandaali on persujen vaaliromahdus, ei jonkun metsän kaataminen
Huvittaa kuinka persut yrittävät saada heidän omasta skandaalistaan huomion aivan toisaalle. Persut ovat huonoja häviäm252737Miten pääsisin vielä tutustumaan sinuun?
Tekisi mieli etsiä sinut facebookista ja laittaa viestiä, se vaan olisi vähän noloa mutta silti haluaisin kokeilla. Siel33730- 37712