Saattaa olla jotta kuvittelen vain, mutta kysynpä silti onko tässä mitään perää?
Kun yksin kävelen kaupungilla niin eipä ne naiset ainakaan havaittavasti katso päälle ja silmiin.
Kun sitten kävelen naisen kanssa kaupungilla, tyttöystävän, treffikaverin tai vastaavan niin tuntuu että silloin naiset katsovat suoraan päälle,, siis jotta sen huomaakin..
Voihan se olla jotta kuvittelen vain,, mutta,, jos en,, niin miksi näin tapahtuisi?
Kun yksin kävelen kaupungilla niin eipä ne naiset ainakaan havaittavasti katso päälle ja silmiin.
Kun sitten kävelen naisen kanssa kaupungilla, tyttöystävän, treffikaverin tai vastaavan niin tuntuu että silloin naiset katsovat suoraan päälle,, siis jotta sen huomaakin..
Voihan se olla jotta kuvittelen vain,, mutta,, jos en,, niin miksi näin tapahtuisi?
Vastaukset 30
Vanhimmat
ei se "voi olla" kun sä kuvittelet
Oot kiinnostavampi kun kävelet naisen kanssa.
Ilmiö on tunnettu, mutta en tiedä koskeeko rumia miehiä.
Naisen rooliin kuuluu esittää vaikeasti tavoiteltavaa, että ei olisi kiinnostunut miehestä, varsinkin yksin kulkevalle (oletettavasti) sinkulle pitää viestiä tätä ja varoa katsomasta siten, että huomataan.
Toinen tekijä on se, kun kuljet naisen kanssa, teitä arvioidaan yhdessä monelta kantilta, jos olet miellyttävän näköinen, voi herätä myös kateutta.
Naiset on eläimiä, ne toimivat tunteella, ei järjellä.
Miehet sen sijaan valitsevat järjellään sen käyttätymismallin, kun toljottavat seksikästä naista suoranaisena huutomerkkinä: "Katsokaa kaikki, mulla seisoo!"
Noin käyttäytyy idiootti ja kaikki miehet eivät ole idiootteja.
Niinkö? Havaintojeni mukaan suurin osa miehistä sitten on idiootteja.
No huh huh! Ei todellakaan kaikki miehet ole idiootteja!!
Vain feministi ajattelee noin.
Siis hetkinen, kaikki ihmiset eivät ole niin säälittäviä, että kiinnostuvat jokaisesta vastaantulijasta vain siksi, että se kävelee yksin.
Eli se ei ole aina Vaikeasti Tavoiteltavan Esittämistä, että ei anna vääriä signaaleja turhaan. Tai edes vääriksi tulkittavissa olevia signaaleja, mitä joillekin on ilmeisesti jo se, että heitä katsoo. Katsomattomuus voi tulla jo siitä, että ei halua ripotella vääriksi tulkittavissa olevia signaaleja ympärilleen, kas kun joidenkin asiaintulkinta on sangen omahyväistä - "minua katsotaan; minun munani taitaa kiinnostaa".
Kun sulla on nainen mukana, voi katsella turvallisesti, olet jo varattu. Yksin kulkeva mies voi tulkita katsomisen jonkinlaisena aloitteena, joten kannattaa katsella muualle. Ellei sitten ole tekemässä aloitteita, mitä harvempi nyt on ihan nyt noin vain kaupungilla kulkiessaan.
Katsoisin ehdottomasti sitä että mikä sitä naista tuossa miehessä kiinnostaa.
Miksi sinua häiritsee jos joku nainen suoraan katsoo jos olet seurassa ja miksi edes itse katsot jos olet seurassa?
"Katsoisin ehdottomasti sitä että mikä sitä naista tuossa miehessä kiinnostaa."
Aivan joka voisi herättää kiinnostuksen.
Jos taas mies on yksin niin koska kukaan nainen ei ole häntä valinnut niin mielessäsi et edes mieti valitsevasi häntä ellei hän ole superkomea.
Ihan perus systeemi naisilla.
Varatut ja kiertokullit kiinnostavat, muut miehet ovat sitä "nojaa" tasoa.
Sitä yksin olevaa miestä ei katsota sen takia, koska hänestä ei haluta maanvaivaa. Miehet kun pääsääntöisesti kuvittelevat naisen katseen tarkoittavan, että seksiä on tarjolla. Varattua miestä on turvallista vilkaista, sillä hän normaalisti antaa vilkaisijan olla rauhassa.
En usko, että jos kadulla vilkaiset miestä, nämä kuvittelevat sen tarkoittavan seksiä, eivätkä anna sinun kulkea rauhassa.
Olet kasvanut tynnyrissä, eikä sinulla ole kokemuksia miehistä ollenkaan, ei tuollaista sontaa muuten kukaan kirjoittaisi.
Mikähän siinä on että suomessa on niin tärkeää saada olla 'rauhassa' ja saada olla omaa tilaa 5 metriä joka suuntaan? Halutaan mennä kaupungille ja kahviloihin, kirjastoihin, puistoon yms. "ihmisten ilmoille" mutta kuitenkin olla omissa oloissa. Halutaan olla sosiaalisia ja seurallisia, mutta ei kuitenkaan. Halutaan, että joku lähestyisi selvinpäin päivänvalossa(niinkuin näilläkin palstoilla on monasti luettu), mutta ei sittenkään, katsellaan vain varattuja ja miltä he näyttävät ulospäin.
Nyt en tarkoita ääripääesimerkkejä että kaikkia tulisi vahdata silmät pyöreinä että tulisivat ihan suoraa iholle asti soittamaan suutaan, kourimaan tai ylipäätään tekemään mitään mikä alkaisi ahdistamaan naista, mutta en tosiaan ymmärrä sitä etteikö muka sinkkumiehet tai yksin kulkevat miehet ansaitsisi sitten tätä katsehuomiota edes jonkun vertaa vrt. 'varattuihin' miehiin? Miksei heille haluta näyttää vihreää valoa tulla juttelemaan(lähestymismahdollisuutta)? Aina voi sanoa, jos ei seura kiinnosta, tai että ei halua lähteä treffeille tms. Mutta tätä täystyrmäystä jo ennen alkumetrejä en pysty ymmärtämään...
Juurihan tuo edellinen mieskirjoittaja kirjoitti, että yksin kadulla kävelevää miestä tulisi MIETTIÄ VALITSEVANSA.
Sellaiset ihmiset ovat kasvaneet tynnyrissä tai pornofilmissä, jotka luulevat kadullakin käveltävän seksuaaluvalitsemista varten. Oikea elämä ei taida mennä kuten pornofilmissä, että joka kadunkulmassa on tarjolla ryhmähuohotusta tuntemattomien kanssa, kaiken alkaessa vain ohikulkijan katseesta.
Sinä saatat liikkua kaduilla lähestyäksesi ihmisiä, mutta muilla on omat syynsä ja niitäkin on kunnioitettava. Ihmiset voivat tykätä kävellä rauhassa, käydä kaupoissa, osa heistä on varattuja tai perheellisiä, vaikka kävelisivät yksinkin. Ei mikään ihme, etteivät ota katsekontaktia muukalaisiin, muuten ehkä kymmenet muukalaiset lähestyisivät heitä kokeillakseen onneaan. Kun olet nähnyt yhden, olet nähnyt kaikki...
Rauhassa oleminen ja liikkuminen on yksi ihmisen syvä perustarve, ehkä itselläsi ei ole sitä, tai sitten et ole ikinä kokenut häirintää.
"Miksei heille haluta näyttää vihreää valoa tulla juttelemaan(lähestymismahdollisuutta)? Aina voi sanoa, jos ei seura kiinnosta, tai että ei halua lähteä treffeille tms. Mutta tätä täystyrmäystä jo ennen alkumetrejä en pysty ymmärtämään... "
Minä taas epäilen että OIKEASTI et pystyisi ymmärtämään, jos sinulle ensin olisi "näytetty vihreää valoa tulla juttelemaan", ja sitten sanottu, ettei seura kiinnostakaan. Olen varma, että OIKEASTI pidät enemmän tuosta vaihtoehdosta jossa vihreää valoa ei näytetä ensinkään.
Itse katselen mies nainen pareja nähdäkseni, ovatko sukua, kavereita vai rakkaita. Jos tiedän naisen jostain vaikka vain näöltä, koitan painaa mieleeni, kuka hänen miesystävänsä on.
Niitä on turvallista katsella. Usein "arvostelen" vaikuttaakko pari sopivalta... ihan kuin sen nyt fyysisesti näkisi, heh .D
Huomasin samaa ekan kerran joskus 23-24-vuotiaana. Jos lähti yksin kaupungille, saattoi katseita tulla reissun aikana yhdestä viiteen naiselta(niin, että huomasin), mutta jos olin liikkeellä nuoren, oman ikäiseni naisen kanssa, puolet vastaantulevista naisista pysäytti minuun katseensa. Aika huvittavaa.
Samantapaista oli myös baareissa. Jos olin yhden miespuolisen ystävän kanssa baarissa, iskuyrityksiä tuli naisilta illan aikana 0-2. Jos olin liikkeellä porukan kanssa, jossa oli naisia, iskuyrityksiä tuli illan aikana sellainen 2-4.
Yksi hyvä tapaus oli eräs miespuolinen tuttavani, jolla ei ollut ollut naista neljään vuoteen. Ei yhtään yhden yön juttua, ei edes yksiä treffejä. Hänellä on jonkinlaisia mielenterveys ongelmia ja hän keksi sitten sellaisen tempun, että alkoi puhumaan itselleen puhelimessa, siis esitti puhuvansa ja riitelevänsä puhelimessa naisen kanssa jokaisissa bileissä ja jokaisella baarireisulla. Naiset eivät tajunneet, että hän puhuu yksinään, mutta minä ja yksi toinen mieskaverinsa huomattiin asia. Pari kuukautta, kun oli tuota tehnyt, niin hänellä alkoi olemaan naisia joka sormelle.
Yksin kävelevät miehet katsovat usein liian pitkään, intensiivisesti. Siihen katseeseen ei halua vastata, koska varattuna en kaipaa mitään aloitteita tms. EN tarkoita, että joka mies olisi aloitetta tekemässä, mutta en kuitenkaan halua rohkaista mihinkään. Varatun näköinen mies taas on kuten kuka muu tahansa ihminen, häntä voi katsoa normaalisti silmiin ja jutella niitä näitä, kuten vaikka miehen kumppaninkin kanssa. Ei tarvitse "pelätä" että hän tulkitsisi väärin.
Vähän pöllöähän tämä, mutta olen umpimielinen suomalainen :)
Varmasti noin käyttätyviä miehiä on, itse varon pälyilemästä naisia ja katson vastaantulijoita ohi, ettei juurikin tulisi tuollaista käsitystä. Olen tavallaan tiennyt, että naiset ajattelevat juuri noin, vaikka kaikkia miehiä ei vastaantulijat jaksa kiinnostaa juuri mitenkään.
Uskotko sinä itse tämän? Siis "varatun näköiset" eivät flirttaa eivätkä petä? Omituinen yhtälö ...
En maininnut mitään flirttaamisesta tai pettämisestä. Tarkoitin vain, että kun puhun tai katson varattua, todennäköisesti hän ei heti oleta minun olevan hänestä kiinnostunut pariutumismielessä, koska hän on näkyvästi varattu. Varatuthan flirttaa usein, mutta se on useammin kuin sinkuilla vain harmitonta flirttiä, eikä muuta. Mutta jos varattu alkaa oikeasti ehdotella jotain, vain siksi että minä olen ystävällinen, varattu on helpompi pistää "ruotuun" sanomalla; että "hetkinen, et kai ole tosissasi, sinähän olet varattu". Sinkulle näin ei voi sanoa. Oikeasti kyllä, minusta voisin ihan hyvin katsoa myös sinkkujakin, koska eihän avoin katse mitään tarkoita, mutta sitä on muuttunut jotenkin varman päälle ihmiseksi, ei jaksa enää mitään väärinkäsitys-draamoja.
Varattujen kanssa saa tietysti varoa mustis-draamoja, mutta en nyt ala silmälaput päässä ja tuppisuuna elämään. Sosiaalisuus, rajattunakin on elämän suola kuitenkin.
citynainen :"Katsoisin ehdottomasti sitä että mikä sitä naista tuossa miehessä kiinnostaa."
Naiset ovat useinkin kiinnotuneista miehistä joilla on paljon hakua, suosittu mies kiinnostaa joskus kilpaiuksi asti. Naiset ajattelee, että miehessä täytyy olla jotakin koska niin monet naiset ovat hänestä kiinnostuneita.
Sitten tasen yksin olevaksi tiedety / arvioitu mies kiinnostaa huomattavasti vähempi. Ei suosiota, ei kiinnostava.
Hiljatain uin artikkelin / tutkimuksen jonka mukaan naiset katsovat enempi naisi akuin miehet konsanaan, joskin aivan eri syistä. Naiset mittailevat toisinaan vertaillen.
Avauksen asian olen itsekin havainnut ja se toituu säännöllisesti. Kun lähden asioille kauungille yksin, niin silloin kun naiset katsovat, niin se tapahtuu enempikin "salaa" ja pakenevat vastakatsetta. Toisinana taasen tulee vastaan reilu suora katse ja ystävällinen hymy hieman tilanteesta riippuen.
Etelä-Euroopassa taasen naisten katseet ovat yksin liikkuessani avoimempia vaikka sama toimintamalli sielläkin toistuu.
Mutta kun olen liikkeellä jokin kumppanikseni sopivan naisen kanssa (tai aikonaan ex-puolison kanssa), niin hyvin monet naiset katselevat avoimesti ja mittailevat molempia. Katseet ovat yleensä neutraalin uteliaita, kuin mittaisivat mitä minussa on kun ko. nainen on seurassani ja toisaalta mitä tuo mies näkee tuossa naisessa.
Toisaalta luonnollisia miesten ja naisten psykologiaan liittyviä toimintamalleja.
"Mutta kun olen liikkeellä jokin kumppanikseni sopivan naisen kanssa (tai aikonaan ex-puolison kanssa), niin hyvin monet naiset katselevat avoimesti ja mittailevat molempia. Katseet ovat yleensä neutraalin uteliaita, kuin mittaisivat mitä minussa on kun ko. nainen on seurassani ja toisaalta mitä tuo mies näkee tuossa naisessa."
Osaat hyvin tulkita ihmisten katseita, kun ymmärrät ne naisten katseet "neutraalin uteliaiksi", eikä iskuaikeiksi kuten aloittaja.
Tää sinkku kulkee täysin huomaamatta muita kulkijoita, en jaksa ajatella noita katsomiseen liitettäviä ongelmia
Mikäs siinä sitten oli, kun olin Prahassa kesällä ja lähes kaikki nuoret naiset katsoivat kiinnostuneina, vaikka liikuin yksin?
Tää kuulostaa säälittävältä mutta jos nään (oletettavasti) pariskunnan tulevan mua vastaan, kun itse olen yksin liikkeellä, niin mun on pakko katsoa niitä, koska koen, että jos en katso, niin se pariskunta kuvittelee että mä oon surkee yksinäinen yksilö joka ei kelpaa kenellekään.
Kun jos katson silmiin sitä naista ja miestä (sen sijaan ett painaisin katseeni maahan) niin uskon näyttäväni itsevarmemmalta.