Nainen ajoi päälleni

viikko sitten risteyksessä kun puhui puhelimeen. Nyt tapasin tän naisen eilen joka on 27 v kaunis kuin mikä. Haluaa kuulemma sovitella ja tarjoaa korvauksia ettei juttu menis oikeuteen. Jalkani meni poikki ja fillarini meni solmuun kun tää nainen jyräsi mut. Paljonko minä saisin oikeudessa korvauksia, onk jollain käynyt samalla lailla? vai pitääks pyytää korvaukset muulla tavalla?

Tosin mun fillari maksaa jo 700 euroa joten haluan uuden fillarin ainakin ja lääkäri kulut. Nus.simaan en pääse joten henkiset kulut on aika suuria kun en voi mennä baariin iskemän pimppiä tarjoovia naisia.
15258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Rokotat sitä kunnolla. Kauniit naiset on tottuneet saamaan asioita anteeksi kun vähän silmiään räpsyttelevät ja hymyilevät. Tuossa olisi voinut käydä paljon pahemminkin. Yhtään et ala löysäilemään kun se pehmeällä äänellään pyytelee anteeksi ja selittelee.

Äänestä

Väärä palsta.

Äänestä

Ei tällä palstalla muutenkaan sinkkuudesta paljoo puhella joten oikea palsta. Pyydät siltä 5 tonnia ja yhden panon tai suihinoton vähintään kovauksena.

Äänestä

Jos tapaus on selvä, niin ei mitään armoa tai sovitteluja vaikka kuinka yrittäisi silmiä räpsytellä. Oikeuteen vaan ja revit kunnon vahingonkorvaukset.

Kunnon pro-liike olisi tietysti ensin antaa epävirallisesti ymmärtää, että olisit valmis kuittaamaan jutun 'luonnossa' ja vasta 'maksun' jälkeen iskisit haastekirjeen käteen. Siinäpä olisi horolla ihmettelemistä!

Äänestä

joskus vuonna jota en muista niin joku deeku ajou päälleni ja sain 26 tuhatta korvauksia. Silloin olin panokyvytön 5 kk ja korvausten suuruuteen vaikuttaa et oletkö työssä sillä hetkellä et ansion menetykset voi olla suuret.

Äänestä

Tähän kiteytyy Eemelin ongelma: Nainen ajaa hänet melkein murskaksi, mutta Eemelille jää päällimmäiseksi mieleen naisen kauniit kasvot. Jalka on soossina, mutta Eemeliä harmittaa, ettei hän pääsee baariin nuuhkimaan pimppejä kuin korkeintaan linkkaamalla.

Äänestä

Me ätämit ollaan panokyvyttömiä jokatapauksessa vaikkei kukaan nainen edes ajaisi autolla meidän päältä. Voikin olla että ätminä tuollaisessa tilanteessa olis pelkästään voitettavaa tai sitten ei. Tuskin ainakaan kukaan kaunis nainen antaisi tuollaisenkaan tempun jälkeen ätmille pillua.

Äänestä
  • Ätmihän ei saisi mitään korvauksia, kun ei kerran muutenkaan saisi pillua. Ytmille täytyisi maksaa kunnon korvaukset menetetystä pillusta.

    Ätmi jäisi kiitollisuudenvelkaan, kun olisi päässyt puhumaan kauniin naisen kanssa.

    Äänestä

Heh, sait kontaktin. Mitä yhestä jalasta. Et sitten käyttänyt tilannetta eduksi.

Äänestä

Eikö sen naisen autovakuutuksesta korvata jos ajaa jonkun yli.

Äänestä

Vaadit korvaukset tietysti luonnossa.

Äänestä

Aineelliset korvaukset menee auton liikennevakuutuksesta. Korvaustilanteissa vakuutusyhtiö lähettää laskelman naiselle ja hän voi päättää itse, maksaako korvaukset pois itse vai menettääkö bonukset. Olettehan tehneet vahinkoilmoituksen? Voithan toki yrittää nyhtää jotain puhelimeen puhumisesta, mutta aika pientä se on, noin perussuihinoton verran. Rikesakko on puhelimeen puhumisesta ajaessa on 50€.

Äänestä

Ja päässä sulla oli kylän isoin kypärä? Onni onnettomuudessa.

Äänestä

Muistan tyttäreni hiljaittain saaneen ajokortin. Kauan siinä kestikin.

Äänestä

Valitettavan vähän sun jalkasi katkesi. Jos olisi mennyt kunnolla, unohtuisi p_ll_t ainakin vähäksi aikaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jalka poikki kirjoitti:

viikko sitten risteyksessä kun puhui puhelimeen. Nyt tapasin tän naisen eilen joka on 27 v kaunis kuin mikä. Haluaa kuulemma sovitella ja tarjoaa korvauksia ettei juttu menis oikeuteen. Jalkani meni poikki ja fillarini meni solmuun kun tää nainen jyräsi mut. Paljonko minä saisin oikeudessa korvauksia, onk jollain käynyt samalla lailla? vai pitääks pyytää korvaukset muulla tavalla?

Tosin mun fillari maksaa jo 700 euroa joten haluan uuden fillarin ainakin ja lääkäri kulut. Nus.simaan en pääse joten henkiset kulut on aika suuria kun en voi mennä baariin iskemän pimppiä tarjoovia naisia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu