Hei
pitkästä aikaa vaateostoksilla ja olisin kaivannut apua jotta osaisin jotakin ostaa, en ole pitkään aikaan ostanut mitään ja tuntuu, että kun katseli vaatteita en osannut yhtään ajatella mikä olisi sopinut ja mitä tänä päivänä käytetään. Mistä saa todellista neuvoa ja apua, kiitos
pitkästä aikaa vaateostoksilla ja olisin kaivannut apua jotta osaisin jotakin ostaa, en ole pitkään aikaan ostanut mitään ja tuntuu, että kun katseli vaatteita en osannut yhtään ajatella mikä olisi sopinut ja mitä tänä päivänä käytetään. Mistä saa todellista neuvoa ja apua, kiitos
Vastaukset 3
Vanhimmat
Monissa kaupoissa on pukeutumisneuvojia, voisit varata ajan sellaiselle.
Aloita vaikka seuraavista vinkeistä:
- mieti, sopivatko sinulle paremmin viileät vai lämpimät värit. Yleensä ihmisille sopivat paremmin vain jommatkummat. Jos koostat vaatevarastosi vain jommastakummasta, vaatteet myös sopivat toisiinsa.
- jos ostat kuviollisen yläosan, alaosan pitää olla yksivärinen. Tai päinvastoin.
- älä osta mitään, missä on viskoosia tai varsinkaan akryyliä. Nyppyyntyy melkein heti.
- osta mustaa vain harkiten. Yleensä se on vain surun ja juhlan väri. Ainakaan se tavallisesti ei sovi suomalaisille lähelle kasvoja.
- käytä maalaisjärkeäsi. Kyllä huonon laadun tunnistaa: vaate roikkuu tai on muuten repsottavan oloinen.
- jos olet pienikokoinen, älä osta vaatteita, joissa on suuria kuvioita.
- panosta tyylikkääseen laukkuun.
- punaista kannattaa käyttää räväkästi tai ei ollenkaan. Älä siis tukahduta sitä jollakin toisella värillä.
- hame saa ulottua korkeintaan vähän polven yläpuolelle. Jos hameesi on sitä lyhyempi, kaula-aukko ei saa olla yhtään avonainen eikä sinulla saa olla korkokenkiä. Muuten näytät halvalta.
- reisipituinen tunika ja lyhyt bolero näyttävät hyviltä yhdessä. Tätä ei vain usein näe, ehkä siksi, että hyvännäköisiä reisipituisia tunikoita ei näe niin usein myynnissä.
- käytä pukeutumisessa muutenkin tervettä järkeä. Jos vaikka sinulla on smaragdinvihreä, sävähdyttävän värinen yksivärinen pusero, hameen tai housujen pitää olla hillitty.
- polvisukkia voi käyttää vain housujen kanssa. Ne eivät saa vilkkua hameen alta.
Toivottavasti näillä pääset alkuun :)
Viskoosista aivan eri mieltä kanssasi. Viskoosineuleet esim mielettömän hyviä. Eivät nyppyynny tosiaankaan vaan kestävät hyvännäköisenä vuodesta toiseen. Samoin viskoosipuserot, pese 30 asteessa ja hyvänä pysyy. Akryyli kyllä sähköistyy ja nyppyyntyy helposti ja kuluu nopeasti esim laukun hihnan kohdalta.