Elikkä mitäs kaikkea mahtuu 20.grammaan hiilareita päivän aikana kuulostaa niin vähältä en ole noita laskenu olen vaan jättänyt turhat hiilarit pois
ne hiilarit
h höttöl
154
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kananmunia, lihaa, kanaa, kalaa, voita, oliiviöljyä, rypsiöljyä, juustoa ja vihreitä kasviksia. Näitä voi syödä jos haluaa tiputtaa hiilarit noin vähiin.
Hyötyä tuosta on korkeintaan ensimmäistä kertaa karppausta aloittaessa. Häviää alussa tuleva päänsärky nopeammin. Sitä kun on ikänsä syönyt hiilareita enemmän ja sitten niitä rajoittaa, alkaa päätä särkeä ennenkuin ketoosi kunnolla alkaa. 40-100g hiilareita päivää kohti alun jälkeen on järkevämpää, ei rajoita ruokailua läheskään niin paljon vaan voi syödä pähkinöitä ja kasviksiakin huoletta.
100g hiilareita 2000kcal päivittäisesta energiasta on 20%, eli rasvalle ja proteiinille jää vielä yhteensä 80% energiajakaumasta.