Vihdoinkin pörssiyhtiössä :)

Tyytyväinen nyt

Toivottavasti saan työskennellä pörssiyhtiössä eläkeikään saakka. Ei tarvitse kuunnella jatkuvaa persaukisten yrittäjien kitinöitä ja olla niiden suku riitojen keskellä. Perheyritykset on jo nähty.

1

1558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • slkdjf

      Varmasti sekä perheyhtiössä että suuressa pörssiyhtiössä työskentelyssä on sekä etunsa että haittansa.

      Parhaimmillaan pienessä perheyhtiössä saat mahdollisuuden vaikuttaa työhösi merkittävästi, olla töissä pienessä, nopeasti päätökset tekevässä tiimissä, työnantaja aidosti välittää työntekijöistä jne. Pahimmillaan sinulta odotetaan yrittäjän itsensä kaltaista sitoutumista 24/7 firmaan minimipalkalla ja ajtuksella jokainen sentti on kotiinpäin (rähjäiset työvaatteet, alkeelliset työvälineet, ei koulutusta jne).

      Isossa pörssiyrityksessä omistus on kasvotonta ja raha ratkaisee, saneeraukset/irtisanomiset voivat olla yllättäviä ja vaikeasti hyväksyttävissä tavan työntekijälle (verrattuna esim yrityksen liikevoittoon, johdon bonuksiin tai muuhun), tietyissä työtehtävissä oma työtehtävä voi olla hyvinkin suppean asian hoitamista (tämä tietenkin riippuu henkilöstä, onko etu vai haitta) ja omat vaikuttamisen mahdollisuudet isompiin asioihin ovat mitättömän pienet. Päätäksenteko voi olla hyvinkin aikaa vievää ja byrokraattista. Parhaimmillaan isossa yrityksessä on mahdollisuus edetä talon sisällä parempiin tehtäviin, päästä hyviin koulutuksiin, joita pienellä yrityksellä ei olisi varaa maksaa. Tuurausjärjestelmä toimii eli todennäköisesti joku muukin tekee samaa työtä lisäksesi eikä kaikki työt ole odottamassa sinua lomaltapalattuasi (saatikka että sinulle soitellaan päivittäin lomalle jokaisesta pikkuasiasta).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      266
      3338
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      79
      1435
    3. Vältelläänkö me molemmat toisiamme??

      😘
      Ikävä
      66
      1213
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1039
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      48
      943
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      941
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      51
      912
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      787
    9. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      772
    10. Olet hirviö

      Eikä kukaan saa mua muuttamaan mieltäni.
      Ikävä
      113
      716
    Aihe