Moi, sain just 18 ja ajokortti on myös hankittu, olen ostamassa v.2004 Type R mut haluaisin kysyy että paljonko toi autovakuutus vois maksaa? Autokoulun opettaja sanoi että katsotaan auton vuosimalli eli uudet autot on myös halvempi vakuuta, onks ikä tärkeä tekijä?
Ensimmäinen auto Civic Type R
8
1150
Vastaukset
- hengissä ollaan
Tuo Type R on justiinsa sellainen auto jolla saa itsensä ja kaverinsa hengiltä kauniina kesäyönä. Satakuuskyt lasissa ja sitten ulos tieltä, siltarumpuun ja siitä paksun männyn ympärille rullalle, ja kaikki hengettömiä. Miksi näin ? No, kun kerran on Type R, niin miksi körötellä 80-100kmh, senhän kulkee tavallinen Civic ihan helposti, kyllä Type R täytyy edetä reilusti nopeammin. Osta nyt aluksi ihan tavallinen korolla 1,3 koneella, sillä ei ole pakko esittää mitään.
- Samaa mieltä
Samaa mieltä. Perus civikkin kulkee 200 km/h ja siinäkin on liika vasta kortin saaneelle. Tuolla type R llä tosiaan käy vahinko helposti. On se kuitenkin turvallisempi valinta kuin ylitehoinen ja takavetoinen bemari.
- ....................
Vakuutuksen suuruus riippuu merkistä, mallista ja parista muusta tekijästä.
Nuorille kuljettajille vakuutukset ovat kalliimmat, mutta tämä ei oikeastaan ole ikäkysymys vaan riippuu bonuksista, jotka ajokortin saaneella ovat 0%.
Kysy vakuutusyhtiöistä tarjous. Se, että kysyt tarjouksen ei tarkoita että sinun pitää ottaa siltä seisomalta vakuutus, kilpailuttaminen on ihan normaalia. Jos et livenä kehtaa niin vakuutusyhtiöillä on ihan sitä varten laskurit josta saat reaaliajassa tarkan tarjouksen rekisterinumeron perusteella.
Ihan pari vinkkiä kun katselet tuollaista erikoismallia: Älä osta sitä ensimmäistä vaan vertaile pari yksilöä. Pidä kiire myyjän puolella. Erikoismalleilla tuppaa olemaan se vika, että niitä ostellaan suurella tunteella ja viimeisillä rahoilla, eli auto saa paljon saapasta mutta huolto unohtuu. Kysy miten autoa on huollettu ja tee riittävän pitkä koeajo. Ota joku kokeneempi mukaan, ensikertalaista kun kustaan monesti aivan surutta silmään. - na-b
Jos saat tuohon jostain liikennevakuutuksen ja kolarointiturvan sisältämän kaskon alle 1500 eurolla, niin sitä voidaan pitää jo halpana.
Ota auton rekkari ylös, puhelin käteen ja soita yhtiöt läpi:
Pohjola
Lähitapiola
IF
Pohjantähti
Fennia
POP-Vakuutus
Folksam
Kerrothan myös tänne, mitä hintoja nämä yhtiöt kertoivat.- selvittäjä..
Vanhanaikaista ja aikaa vievää, tosin hyvä puoli on työllistävä vaikutus.
En tiedä onko jokaisella vakuutusyhtiöllä vakuutuslaskuri mutta aika
monilla varmaan on, netissä siis.
Yksi esimerkki ole hyvä, hain tiedot netissä ihan ilmaiseksi:
FENNIA, Liikennevakuutus ja osakasko, Hirvivahinkovakuutus, Palovakuutus, Varkausvakuutus, Autopalveluvakuutus, Oikeusturvavakuutus.
Liikennevakuutus
1014.09 €
Fenniakasko
75.37 €
Vakuutusmaksu
1089.46 €
4 x vuodessa maksu on siis 544,9 euroa.
Tämän selvittämiseen kirjoittamiseen meni aikaa ehkä sen 10min.
- VAG
Se on silti Honda, oli type r tai ei :) miksi sellaisen hankkisit?
- Anonyymi
Miksi ei?
- Anonyymi
Miksi kaikki yleensä kysyy asiaansa sellaiselta taholta joka on täynnä apukoululaisia.
Itse kysyn aina siltä joka päättää ja ratkaisee ko. asian.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k374876- 823476
- 302943
- 612905
- 72689
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t552260- 371742
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….91680- 181671
- 161574