Tuossa joku heitti ajatuksen siitä ettei Skoda Octaviaa saisi vertailla isompiin autoihin kuin golf-luokkaan koska Skodassa on Golfin kanssa yhteinen pohjalevy. Aiemminhan myös esim Mazda 323:ssa sekä 626:ssa oli yhteinen pohjalevy, tuon logiikan mukaan myös 626:n oikea vertailusarja olisi siis golfsarja? Löytyykö markkinoilta muita vastaavia tapauksia Mazdan tyyliin?
Keskustelu
pohjalevyistä
4410
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei pelkkä pohjalevy vaan akseliväli. Silloin tällöin käytetään samaa pohjalevyä mutta lyhennettynä jolloin kokoluokkakin muuttuu. Esim. Subarun Impreza tehtiin aikoinaan Legasyn lyhennetylle alustalle. Escort Cosworth tehtiin Sierran lyhennetylle pohjalevylle.
Ja juu, Octaviaa tulee verrata samoihin autoihin kuin Golfiakin ja syynkin jo mainitsit. Octavia eroaa Golfista/Leonista/Toledosta/A3:sta vain jumalattoman suuren tavaratilansa ansiosta. Sisätilat ovat samasta akselivälistä johtuen samat.
Pitäisikö autot jaotella tavaratilan mukaan?
Sama akselivälihän on Daewoo Kalosissa ja Saab 99:ssä. Daewoo on tosin korkeampi.
Ainakin yhdessä vaiheessa Honda Civic ja Accord käyttivät samaa pohjalevyä. Pelkkä pohjalevy ei välttämättä kerro kovinkaan paljon kokoluokasta. Jo muutaman sentin muutos akselivälissä ja ylityksissä muuttaa auton kokoa huomattavasti.
Samoin nykyisin käytetään samoja perusosia useissa merkeissä ja malleissa (moottorit, vaihteistot, elektroniikkaa ja muita osia, kuten mittareita, kahvoja, peilejä, antenneja yms.) Vertailkaapa huviksenne vaikka noin saman vuosimallin eurooppalaisten autojen antenneja. Niitä taitaa olla peräti 2 erilaista.
Vanhakoppainen S40 ja V40 Volvo tehtiin Mitshubishi Carisman kanssa samalle alustalle. Nykyinen V40 ja V50 käyttää samaa pohjalevyä kuin Uusi Ford Focus ja Mazda3.
VW konserni käyttää samoja pohjalevyjä eri merkeissään, uusi Seat Toledo tulee käyttämään Golfin alustaa jne.
PSA konsernin autot samoilla alustoilla (Citroen ja Peugeot). GM käyttää samoja pohjia ainakin Saabissa ja Opel Vectrassa...
Lista on melkein loputon.