Saliohjelmasta!!

Onko järkevää tehdä samaa lihasryhmää 2 x vko. Eli: (4 kertaa vko) esim. MA: rinta, selkä, ojentajat TI: olkapäät, jalat, haba, KE: (sama ku ma.) PE: (sama ku ti.)

Toinen vaihtoehto olisi tehdä yksi lihasryhmä per/vko 4 kertaa viikossa. esim. MA: rinta/haba, TI: selkä, KE: Olkapäät, ojentajat PE: jalat

Miksi toinen vaihtoehto olisi parempi. Tällähetkellä teen vaihtoehtoa 1, koska luulen että lihakset kehittyy paremmin kun tekee samaa lihasryhmää 2xvko.
3503
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Anteeksi, asiahan ei tietysti minulle kuulu, mutta? Kuinka jaksat treenata edes kerralla KAIKKI rinta,selkä ja ojentajat. Saatikka sitten 2 x kertaa viikossa koko setin??

Äänestä
  • No problem.
    Silloin kun samaa lihasta treenataan useamman kerran viikossa niin se yksi treenikerta on volyymiltaan melko pieni. Yhteisvolyymiltaan se on sitten sama kuin perinteisessä kerta/viikko -treenisysteemissä.
    Tämä ei tunnu uppoavan kaikkien kaaliin kovin helpolla...

    Äänestä

Onhan se järkevää, mutta tuossa jää maanantain ja keskiviikon väliin hieman turhan lyhyt palautusaika. Joutunet siis tekemään esimerkiksi maanantaina rinnan vain kevyesti ja selän kovaa, ja sitten keskiviikkona rinta kovaa ja selkä kevyesti. Tiistain olkapäätreeni voi myös haitata keskiviikon rintaa ja hauistreeni selkää.

Jos voit käydä salilla muinakin päivinä niin tee mielummin treeniä vain joka toinen päivä.
Siis ma: selkä, rinta, ojentajat
ti: lepo
ke: jalat, olkapäät, hauis
to: lepo
pe: selkä, rinta, olkapäät.
la: lepo
su: jalat, olkapäät, hauis
ma: lepo
jne.
Ei siis päiviin sidottu kierto.
Tosin tuosta jaosta kyllä vaihtaisin olkapäiden ja ojentajien paikkaa joka tapauksessa keskenään.

Nelijakoisessa taas ongelmaksi saattaa tulla selkätreeni. Maanantain kova hauistreeni voi väsyttää koukistajat niin ettei selkäliikkeistä tule seuraavana päivänä mitään.
Ehkäpä kierto jossa maanantaina on jalat, tiistaina olkapäät&ojentajat, keskiviikkona selkä ja perjantaina rinta&hauis olisi parempi.

Lihakset voivat kasvaa aivan yhtä hyvin tai huonosti oli kierto sitten kolme päivää tai seitsemän päivää. Viikon kierrolla pitää yhden treenikerran vain olla hieman kovempi kuin kolmen päivän kierrolla. On hieman yksilöllistä(ainakin henkisesti jos ei fyysisesti) mikä kierto toimii parhaiten.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Harrastelija kirjoitti:

Onko järkevää tehdä samaa lihasryhmää 2 x vko. Eli: (4 kertaa vko) esim. MA: rinta, selkä, ojentajat TI: olkapäät, jalat, haba, KE: (sama ku ma.) PE: (sama ku ti.)

Toinen vaihtoehto olisi tehdä yksi lihasryhmä per/vko 4 kertaa viikossa. esim. MA: rinta/haba, TI: selkä, KE: Olkapäät, ojentajat PE: jalat

Miksi toinen vaihtoehto olisi parempi. Tällähetkellä teen vaihtoehtoa 1, koska luulen että lihakset kehittyy paremmin kun tekee samaa lihasryhmää 2xvko.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu