Motivaatiopula & akateeminen koulutus

Miten moni akateemisen koulutuksen käynyt henkilö käy töissä pelkästään sen takia, että elämiseen tarvitsee rahaa? Työ on ehkä omalta alalta, mutta työtehtävät eivät jaksa innostaa. Miksi olette jääneet jumiin nykyiseen työhönne?
2171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

En uskalla ottaa lopputiliä ja palkka on kuitenkin ihan kohtuullinen. Elämiseen tosiaan tarvitsee rahaa.

Äänestä

eiköhän lähes kaikki käy töissä sen rahan takia.... vain jotku taiteilijat pystyy muuten.Kyllä minä ainakin saisin aikani menemään ilman töitäkin, oikein hyvin, ei tarvitsisi maata, olisi vaikka kuinka tekemistä josta pidän, mutta ei onnistu ilman sitä rahaa... joten käyn töissä vain ja ainoastaan rahan takia.... vielä hetken, sitten lopetan omasta halusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PersuuksillePotku kirjoitti:

Miten moni akateemisen koulutuksen käynyt henkilö käy töissä pelkästään sen takia, että elämiseen tarvitsee rahaa? Työ on ehkä omalta alalta, mutta työtehtävät eivät jaksa innostaa. Miksi olette jääneet jumiin nykyiseen työhönne?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu