KOKO MAAILMA NAURAA SUOMALAISILLE

Joilta vietiin NOKIA kuin pikkulapselta tikkari .....HÄVETTÄÄ !!!!!
22278
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Ei sentään naureta suomalaisille, vaan meidän nykyinen hallitseva poliittinen ja päätösvaltainen eliitti on syyllinen nykyiseen tilanteeseen.

Äänestä

Täytyy kuitenkin muistaa että se Nokia-tikkari on ollut jo viimeisen 15 vuoden ajan noin 80%:sti ulkomaalaisten käsissä. Kärsivät omistajat ovat toisaalla.

Suomen imagollinen tappio on vain siinä, että operatiivinen johto kriittisellä 2010 vuoden syksyllä oli suomalaisen Jorma Ollilan käsissä.

Viime vuoden kesäkuulta lähtien Hallituksen puheenjohtajan nuija on ollut suomalaisella Risto Siilasmaalla.

Kumpikin olivat toivottoman huonoja stratehisten päätösten tekijöitä. Tärkeät valinnat valittiin väärin, ja molemmat katselivat vierestä kun Nokia tuhoutui.

Siilasmaa oli noista kahdesta aivan täydellinen flegmaattinen limbo. Miksi ihmeessä tuollainen Elisan hallituksessa "pätevöitynyt" kansainvälisesti kokematon, arkaileva sälli laitettiin Nokian hallituksen johtoon?

Äänestä
  • Näitä kiertopalkinto johtajia menee yrityksestä toiseen kuin automaattina kavereiden ohjaamina.
    Kaiketi jokin piiri pitää aikaansaadusta lopputuloksesta.

    Äänestä

  • Kyllähän se voittoa tuottaessaan maksaisi paljon enemmän veroa Suomeen jos olisi suomalaisessa omistuksessa. Tältäkin vuodelta maksaa ja tulevaisuudessa olisi saattanut maksaa paljon enemmän.

    Äänestä

Niin ja voihan se olla että päätöksen tekijät pelasivat enemmän itselleen kuin Suomelle ja Nokialle.

Äänestä
  • Voidaan todellakin puhua tietystä ikäluokka ryhmittymästä joka on vastuussa nykyisestä Suomen tilanteesta. Ja tämän vallassa olevan ikäluokka ryhmän sielullinen laatu on mielestäni ollut vailla peinteisiä kansallisia ihanteita. Ja toisianne tarkkaillen olette mieltäneet itsekkyyden ja varallisuuden kahmisen täysin hyväksyttäväksi toiminnan motiiviksi. Ja olette käyttäneet virkaasemaanne tai yritysmaailman johtajuutta epä eettisellä tavalla, joka ei palvele yhteiskuntaamme oikealla hyväksyttävällä tavalla. Kun taas uuden maailmanjärjestyksen NWO ihmiset ovat vasta varttumassa ottamaan vastuuta yhteiskunnassa, ja meille tulisi antaa mahdollisuus virkapaikkojen täyttämiseen. Ja toteamme kuitenkin että vallassa olevat henkilöt kyvyttömyydessäänkin ja epäonnistumisen todettuaankin pitäytyvät tiukasti valtaasemassaan. Ja minkälaisia poliittisia parannusehdotuksia olettekaan laatimassa, muuta kuin pidentää eläkkeelle siirtymistä. Hoop.

    Äänestä

Se on nyt sitä Gloppaalia bisnestä.

Äänestä

tiesin jo silloin että kun se amerikalainen on tullut johtamaan Nokian että se vie koko Nokia tuhoon.. Amerikalaiset haluavat vain itselle maineetta ja olla etusijalla ja muiden maiden maineet he tuhoavat.. Se on ollut jo silloin Amerikassa suunnittelussa - tuhota Nokian. sanokkaa vaikka yksi asia mittä se on tehnyt Suomelle hyvää??? sieltä se aloite EU:sta on tullut ja onko nyt elämää parempi kun markan aikana? EU:ssa vaikka nousemme krisistä niin jo 10 v päästä tulee jo uusi kriisi..

Äänestä
  • Voi Henriikka! Elop on kanadalainen.

    Äänestä

  • 19870 kirjoitti:

    Voi Henriikka! Elop on kanadalainen.

    mikkisofta on amerikkalainen ja niiden pussiin pelaa omansa lisäksi, ei suomalaisten.

    Äänestä

Nokian ostaminen Microsoftille oli täysin tappiollinen liiketoimi. Nykyisenä OEM-laitevalmistajana se ei tule koskaan kannattamaan kummoisesti softafirma Microsoftin mittapuiden mukaan.

Mutta pitääkin laskea mukaan kaikki NSA:n saamat vakoilun lisäkorvat, kaikkien maailman Lumia-luurien kautta.

Sitä kautta, maailmanlaajuisen teollisuusvakoilun merkeissä, Nokia-deali alkaa kääntyä Amerikalle erittäin voitolliseksi bisnekseksi.

Äänestä

Saa kai uudenkin firman pystyyn eri nimellä. Kunhan nimi on hyvä.

Äänestä

Mitteehän met seuraavaksi myytäs ale-hintaan tietenki, kai vielä köytyy myytävää, onhan noita rauta-ruukkia, metsä-firmoja, ja monia muita,

Äänestä

Viekää huoletta! :D ... ja pitäkää hyvänänne!

Meen koskis mikkihiirisoftalliseen Nokiaan edes pitkällä tikulla, että mulle ihan sama valmistaako/omistaako sen vaikka Marsilaiset!

Äänestä
  • amerikkalaisten androidin googlesoftaa mitä vakoilevat vielä paljon enemmän.

    Äänestä

Nyt tikkari on Gatesin persiissä ja se ostetaan varmaan tulevaisuudessa sieltä julkisilla varoilla takaisin, kun se on lutkutettu loppuun.

Äänestä

Se on oikein teille ääliöille jotka olette halunneet samaistua kokkareihin ja äänestäneet ne vuodesta toiseen valtaan.Sitä saa mitä tilaa,

Äänestä

Siilasmaa oli noista kahdesta aivan täydellinen flegmaattinen limbo. Miksi ihmeessä tuollainen Elisan hallituksessa "pätevöitynyt" kansainvälisesti kokematon, arkaileva sälli laitettiin Nokian hallituksen johtoon?Just siks.

Äänestä
  • Paljon pahempi oli ollila joka tuon myyrän halusikin palkata ja kallasvuo ei tuntunut olevan muuten oikein pätevä tai ainakin epävarma. Puheet pyrkimyksistä yhä suurempiin markkinaosuuksiin vain ärsyttää. Monopoliasema on vienyt suosiota ms:ltakin.

    Takana on paljon muutakin ja ehkäpä amerikkalaiset ajoivat Nokian Intelin avulla ms:n syliin. Lukekaapa tuolta, MeeGoa ei olisi ilmeisesti saatu pitkään aikaan kunnolla toimivaksi laitetoimittajan takia. Vaihtoehtona olisi ollut kuitenkin android, pienempi paha sekin kuin myydä pois kokonaan.

    http://taskumuro.com/artikkelit/nokia-meegon-tarina,5

    Äänestä

Vain 27% Nokiasta on suomalaisomistuksessa. Joten ei tässä mistään suomalaisesta yhtiöstä ole kyse.

Äänestä

Nokian puhelinosasto sortui pässinpäiden palkkaamiseen. Joku Marko Ahtisaari pätevöityi huippumuotoilijaksi kuuluisalla nimellä.

Muotoilu ei ole kaikki kaikessa, mutta kuka haluaa teräväkulmaisen möhkälekameralla varustetun kännykän?
Vielä kun sisuskalut ovat mitä ovat, heIvetin haukutulla alustalla, niin ei voi olettaa, että ne viedään käsistä.

Nokian kännykät olivat joskus kilpailijoihin verrattuna hyvännäköisiä ja älyttömän kestäviä ja sillä Nokia nousi ykköseksi, mutta kuten tapana on aina syntyy kilpailijota ja kilpailijan on pantava paremmaksi jos aikoo menestyä.

Nokia tarjosi niille kaiken kultalautasella, kun jälkiviisaasti katsoo, niin se tuntui suorastaan heittäneen pyyhkeen kehään jo kauan sitten, kun uusia malleja ei tullut.

Politiikan kanssa tällä ei ole mitään tekemistä. Hallituksenko olisi pitänyt käskeä tekemään parempia puhelimia?

Äänestä
  • Lumioita on lähes poikkeuksetta kehuttu ulkonäöltään ja paljon paremman näköisä kuin samsungit. Vanhat Nokiat olivat suurin osa oikeasti rumia ja käytettävyydeltään huonoja, paljon parempaan suuntaan oli menossa. Vain wintoosan aloitusnäyttö mainoskuvissa oli hel-vetin ruma, mutta ilmeisesti tahallaan tehty sekin, että saisivat halvalla ostaa kun ei mene kaupaksi. Kehitystyö kuitenkin tehty valmiiksi ja nyt on helppo alkaa myydä kunnon markkinoinnilla.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


puupää suomalaiset kirjoitti:

Joilta vietiin NOKIA kuin pikkulapselta tikkari .....HÄVETTÄÄ !!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu