Voiko työnantaja vaatia ötehtäviä suoritettavaksi loman aikana?

Tietämätön

Loma alkoi ja jo kolmantena päivänä esimies soittaa ja vaatii raportteja tehtäväksi. Ei ollut puhetta ennen lomaa. Vinkkejä, miten toimia?

2

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuuklasin

      Vuosilomalla ei saa teettää työntekijällä töitä. Työnantaja ei voi keskeyttää myöntämäänsä vuosilomaa ja määrätä lomalla olevaa töihin.

      http://www.sefe.fi/lomalla-ei-toita
      http://www.ykl.fi/sites/default/files/kcfinder/files/UKK/VOIKO_LOMALLA_TEHDÄ_TÖITÄ.pdf

      Jos olet ainoa, joka pystyy tehdä niitä raportteja ja firma menee nurin, jos raportit odottaa lomasi loppuun asti, niin sovit, että loman keskeyttäminen raporttien takia korvataan antamalla sinulle niiden tekemiseen kulunut aika vähintään kaksinkertaisesti lomana myöhemmin itse valitsemanasi aikana ja korvaamalla kaikki kulut, mitkä syntyy sinun ja perheen lomasuunnitelmien peruuntumisesta tai muuttamisesta.

      • Tietämätön

        Kiitos! Tämä auttoi kovasti!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2434
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      29
      1817
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      73
      1511
    4. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      266
      1420
    5. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      138
      1230
    6. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      13
      990
    7. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      11
      983
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      978
    9. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      65
      965
    10. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      953
    Aihe