Minut irtisanottiin laittomasti ja asia on menossa oikeuteen. Työnantaja on kuitenkin tarjonnut minulle lepyttelynä huonompaa työtarjousta.
Jos suostuisin työtarjoukseen, työnantaja irtisanoisi minut kuitenkin joko koeajalla tai millä tahansa tekosyyllä, jolloin koko rumba alkaisi uudelleen. Työnantaja todistettavasti kiusaa tekemällä kaikenlaista pientä jäynää. Palkanmaksussa vitkutellaan eikä työvuoroja anneta ajoissa, lisäksi hän vaatii tekemään työtehtäviä, jotka ei minulle kuulu.
Voiko tällaisesta "työtarjouksesta" kieltäytyä?
apua tartteisin
lhugvjk
1
164
Vastaukset
- valejuristi
Jos irtisanominen on menossa oikeuteen, niin silloinhan sinulla on lakimies. Neuvottele hänen kanssaan ennen kuin teet mitään. Ainakin minä luottaisin enemmän oikealta lakimieheltä saatuihin neuvoihin kuin keskustelupalstalaisten mielipiteisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2754699Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343040Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442877Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k302855Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761811Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061664Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601429
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151190