Selkä vai Munuaiskipu?

jarkkotee

Eli mulla on välillä selässä oikealla puolella munuaisten kohdalla kipuja, yleensä aamuisin kun herään. Mistä erottaa munuaiskivun selkäkivusta?
Syön melko epäterveellisesti joskus iltaisin, lopetin juuri tupakanpolton ja minulla on lievää ylipainoa. Olen 28 v mies. Onko tämä vaiva joka vaatii röntgeniä tai verikokeita vai pystyykö itse havaitsemaan, että onko kyseessä selkä- vai munuaiskipu?

3

5062

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jatkuessa lääkäriin

      Kyllä kai lihaskipu tutnuu enemmän olevan pinnalla ja sisäelinkipu sisällä. Saattaa se kyllä lihasperäistäkin olla. Suola ja proteiint rasittavat munuaisia. Jos oireet vain jakuvat niin kannattaa mennä lääkäräiin. Eiköhän ne alussa ala veri- ja pissanäytteitä tutkimaan.
      Muutenkin painon pudotus ja ruokavalion terveellistyttäminen kannattaa. Olethan nuori ja elämäsi on edessä.

    • abcdefghijklmnop1234

      Poikkeaako virtsan tulo jotenkin normaalista? Enemmän tai vähemmän kuin ennen? Tuleeko helposti/vaikeasti ulos? Veristä? Hyvin tumman keltaista tai oranssia? Jos siinä muutoksia, voi olla munuaisista. Myös kohtauksittainen kipu voi viitata munuaisiin.

    • ghjgjhgjh

      Selkäkipu on todennäköisempi vaihtoehto, mutta munuasten kunto on helppo selvittää ottamalla verestä kreatiniiniarvo. Tämä toki edellyttää lääkärissäkäyntiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      180
      6567
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1814
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1588
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1310
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      47
      1019
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      40
      973
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      942
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      869
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      243
      853
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      819
    Aihe