Voiko iho venyä vahauksen seurauksena???

kulmavaha

Vahasin kulmakarvat toissapäivänä, ja nyt oon paskat housussa. Kävi nimittäin niin, että toi iho tossa silmäluomen yläpuolella on venähtänyt ja löystynyt??? Näyttäis siltä että jonkin sortin ihokerros siitä on lähteny myös, mutta se, mikä tässä huolestuttaa on, että jos toi iho voi oikeasti jäädä tollain lörpöttää??!!

Jakakaahan kokemuksia, mielellään heti!!!!! Kaipaan nyt aika hätäseen apua, ihan helvetin kiva meinaan jos parikymppisellä on kuuskymppisen silmäluomat.

1

209

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonymus

      Jos sul on huonolaatunen kollageeni niin voi olla ettei tu palautumaan täysin. Hieman luulis kuitenkin palautuvan sittenkin koska oot kuitenkin niin nuori. Onko sul heikot hiukset/ohut iho tai kestääkö harjoituskivuista ja venähdyksistä palautuminen kauemmin kuin sun kavereilla? Silloin sul luultavasti on heikohkot geenit ja huono kollageeni (kollageeni on se proteiini joka "pitää sut kasassa"). Ihmisillä joil on heikko kollageeni ei kannata venytellä hirveesti treenin yhteydessä eikä kannata missään vaiheessa lihottaa itteään.

      Tää nyt kuulosti varmaan aika synkältä mut kannattaa muistaa se että me ollaan yksilöitä ja kropat hyvinkin erilaisia. Ei pidä sokeasti vertailla muihin ja keskimääräisyyksiin jne.
      Sori, meni ehkä hieman off topiciks. Mut pointti on se että voi pahimmassa tapauksessa olla että toi iho sun kulmakarvojen yläpuolella ei tu korjaantumaan koskaan täysin mut se riippuu millanen iho sulla on. Onksul ohut heikko iho? Ootko joskus ollu yli 10 kiloa lihavampi? Ihohan menee ohuemmaks jos sen on läskeillä venyttää paskaks. Toi ihokerros irtos luultavasti sen takia että sun iho veny paljon ku riuhtasit. Ja se iho veny paljon koska se ohut ja heikko. Kannattaa siis jännittää otsalihaksia ja hieman kiristää ihoa vierestä seuraavan kerran ku riuhtaset. Jos vielä uskallat vahata sun kulmakarvoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      91
      2933
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      86
      2420
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      36
      2237
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2228
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1746
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      13
      1486
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1267
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1150
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1097
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1064
    Aihe