HOK-elannon kassamyyjät huomio!

katjushki

Aloitin juuri hommat vuokratyöntekijänä hok-elannon kassoilla. Olen oppinut perusasiat kassakoneen käytöstä, mutta yksi asia vaivaa: nimittäin kuitin korjaus! Kukaan ei ole ehtinyt sitä minulle näyttää, ja joudun aina pyytämään jonkun toisen tekemään sen puolestani. Vakituiset ja kokeneemmat myyjät taas hoitavat sen homman niin nopeasti, etten ehdi edes näkemään, mitä nappeja he painavat. Osaisiko joku selittää selkeästi, miten kuitin korjaus tehdään hok-elannon kassajärjestelmällä ja missä tilanteissa se ylipäätään tehdään?

8

3485

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katjushki

      No laitoinpa hölmösti väärälle palstalle, vuokratyökin olisi sopinut paremmin.

    • potkut ansaitset

      Miksi tuollaisia alisuoriutujia otetaan töihin? Sopisit korkeintaan johonkin 9e harjoitteluun, siellä opit korjaamaan kuitin muutamassa kuukaudessa (toivottavasti).

      • katjushki

        Olen siis "alisuoriutuja", koska en ole muutaman kiireisen vuoron aikana ehtinyt oppia kuitin korjaamista.. :D


    • Kaupassa töissä

      Onkohan tämä nyt ihan oikea paikka keskustella työpaikan kassakoneen toiminnasta? (salassapito) Ehkä kannattaa vaan rohkeasti uudestaan kysyä työkaverilta. Ei kaikki aina jää heti mieleen kun on kaikkea muutakin opittavaa. :)

      • katjushki

        Ei tämä varmaan paras paikka olekaan. Se on vain vuokratyöntekijänä hankalaa, kun vakituiset työntekijät eivät oikein ehdi tai näe mitään syytä auttaa minua kassakoneen käytössä, sillä he eivät tiedä, tulenko koskaan heidän myymäläänsä töihin enää. Ainakin tämän käsityksen olen saanut, koska en vain saa pyytämääni apua. Mutta toki on parempi pyytää kiireiseltä vakkariltakin neuvoa pahan paikan tullen, sen sijaan että lähtisi säheltelemään jotain omaa. Tosin onhan tuo totta, ettei kaikki voi jäädä heti mieleen, varsinkin kun on aina uudessa paikassa uusien ihmisten kanssa työvuorossa :) Ja tietyt tilanteet (esim. kuitin korjaaminen) eivät tule kovin usein vastaan, joten rutiinia ei ole vielä muodostunut. Mutta eiköhän se tästä, vuoro kerrallaan. Hyvä kun muistutit muuten tuosta salassapitovelvollisuudesta, en tullut sitä ajatelleeksi kun tämän keskustelun tein.


    • vastuumyyjä

      Pakko nyt kommentoida tähän, jos joku etsii samaa tietoa: Vuokratyöntekijät eivät saa korjata kuitteja itse eli teidän ei kuulu sitä osatakaan. Ja vaikka olisitkin kaupan oma uusi työntekijä, kukaan ei oleta sun osaavan kuitinkorjausta tokana päivänä. :D Ne hommat opetetaan sitten, kun hallitset perusasiat vaikka unissas. :)

    • itsepalvelukassatulossa

      Kuitinkorjaus ei ole ydinfysiikkaa. Kyllä kuitinkorjaus opetetaan jo työhön perehdytyksessä. Tuotteiden skannaus ja asiakkaiden rahastus ei ole ydinfysiikkaa.

      Jos vuokratyöntekijä ei voi kysyä apua työpaikan vakituisilta kassamyyjiltä, niin jo on kumma työyhteisö! Kauppoihin tulee lähivuosina itsepalvelukassoja. Vain kassatyötä kaupassa tekevät kassamyyjät siirtyvät vähitellen historiaan. Itsepalvelukassoja on jo monissa tavarataloissa.

    • Vuokratyöntekijä

      Jos joku tätä keskustelua vielä lukee, niin kerron(joka tapauksessa), että kuitin korjausta ei voi tehdä ilman avainta näppäimistöön. Ja avain on usein vain Kassa vastaavalla. Näin ollen ei vuokratyöntekijä voi kuittia itse korjata, vaikka teoriassa sen osaisikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      53
      1087
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      23
      1069
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      842
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      824
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      735
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      659
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      615
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      62
      609
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      38
      562
    Aihe