Aloitin juuri hommat vuokratyöntekijänä hok-elannon kassoilla. Olen oppinut perusasiat kassakoneen käytöstä, mutta yksi asia vaivaa: nimittäin kuitin korjaus! Kukaan ei ole ehtinyt sitä minulle näyttää, ja joudun aina pyytämään jonkun toisen tekemään sen puolestani. Vakituiset ja kokeneemmat myyjät taas hoitavat sen homman niin nopeasti, etten ehdi edes näkemään, mitä nappeja he painavat. Osaisiko joku selittää selkeästi, miten kuitin korjaus tehdään hok-elannon kassajärjestelmällä ja missä tilanteissa se ylipäätään tehdään?
HOK-elannon kassamyyjät huomio!
8
3418
Vastaukset
- katjushki
No laitoinpa hölmösti väärälle palstalle, vuokratyökin olisi sopinut paremmin.
- potkut ansaitset
Miksi tuollaisia alisuoriutujia otetaan töihin? Sopisit korkeintaan johonkin 9e harjoitteluun, siellä opit korjaamaan kuitin muutamassa kuukaudessa (toivottavasti).
- katjushki
Olen siis "alisuoriutuja", koska en ole muutaman kiireisen vuoron aikana ehtinyt oppia kuitin korjaamista.. :D
- Kaupassa töissä
Onkohan tämä nyt ihan oikea paikka keskustella työpaikan kassakoneen toiminnasta? (salassapito) Ehkä kannattaa vaan rohkeasti uudestaan kysyä työkaverilta. Ei kaikki aina jää heti mieleen kun on kaikkea muutakin opittavaa. :)
- katjushki
Ei tämä varmaan paras paikka olekaan. Se on vain vuokratyöntekijänä hankalaa, kun vakituiset työntekijät eivät oikein ehdi tai näe mitään syytä auttaa minua kassakoneen käytössä, sillä he eivät tiedä, tulenko koskaan heidän myymäläänsä töihin enää. Ainakin tämän käsityksen olen saanut, koska en vain saa pyytämääni apua. Mutta toki on parempi pyytää kiireiseltä vakkariltakin neuvoa pahan paikan tullen, sen sijaan että lähtisi säheltelemään jotain omaa. Tosin onhan tuo totta, ettei kaikki voi jäädä heti mieleen, varsinkin kun on aina uudessa paikassa uusien ihmisten kanssa työvuorossa :) Ja tietyt tilanteet (esim. kuitin korjaaminen) eivät tule kovin usein vastaan, joten rutiinia ei ole vielä muodostunut. Mutta eiköhän se tästä, vuoro kerrallaan. Hyvä kun muistutit muuten tuosta salassapitovelvollisuudesta, en tullut sitä ajatelleeksi kun tämän keskustelun tein.
- vastuumyyjä
Pakko nyt kommentoida tähän, jos joku etsii samaa tietoa: Vuokratyöntekijät eivät saa korjata kuitteja itse eli teidän ei kuulu sitä osatakaan. Ja vaikka olisitkin kaupan oma uusi työntekijä, kukaan ei oleta sun osaavan kuitinkorjausta tokana päivänä. :D Ne hommat opetetaan sitten, kun hallitset perusasiat vaikka unissas. :)
- itsepalvelukassatulossa
Kuitinkorjaus ei ole ydinfysiikkaa. Kyllä kuitinkorjaus opetetaan jo työhön perehdytyksessä. Tuotteiden skannaus ja asiakkaiden rahastus ei ole ydinfysiikkaa.
Jos vuokratyöntekijä ei voi kysyä apua työpaikan vakituisilta kassamyyjiltä, niin jo on kumma työyhteisö! Kauppoihin tulee lähivuosina itsepalvelukassoja. Vain kassatyötä kaupassa tekevät kassamyyjät siirtyvät vähitellen historiaan. Itsepalvelukassoja on jo monissa tavarataloissa. - Vuokratyöntekijä
Jos joku tätä keskustelua vielä lukee, niin kerron(joka tapauksessa), että kuitin korjausta ei voi tehdä ilman avainta näppäimistöön. Ja avain on usein vain Kassa vastaavalla. Näin ollen ei vuokratyöntekijä voi kuittia itse korjata, vaikka teoriassa sen osaisikin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1412789- 2312127
- 521946
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1951903Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva261700Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1421525Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä801436- 1221168
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo3111014Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65885