Mieheni on "masentunut" suomessa. Olimme melkeinpä koko kesän hänen kotimaassaan. Nyt neljä viikkoa sitten kotiin tulon jälkeen on hän edelleen "masentunut" ja hinku kotiin palaamiseen on suuri. Hän on tullut kolme vuotta sitten suomeen opiskelemaan ja nyt on siis enää päättötyö meneillään. Olisi tämän voinut kotimaassaan tehdä mutta on suomessa minun takia. Olemme suunnitelleet muuttoa hänen kotimaahansa ( yhdysvaltoihin) mutta se on aikaa vievä asia. ensin meidän täytyy mennä naimisiin ja sitä kautta aloittaa se papereiden kanssa pelleily. Joten sanotaanko näin että olemme ajatelleet, josko kahden vuoden päästä olisi mahdollista En kuitenkaan tiedä mitä pitäisi nyt tehdä, en tullut tänne siis eroa miettimään :) olen vain jotenkin yrittänyt tehdä kaiken jotta hän viihtyisi täällä, mutta ei. Ja nyt vielä kun syksy tulee, pimeät illat ja sitten talvi, tekee se varmasti hänet entistä masentuneemmaksi. Ei minulla tämän tähdellisempää asiaa ollut. Halusin vain tulla tänne juttelemaan, koska koen, että elämme mieheni kanssa nyt hieman vaikeaa aikaa. Onneksi rakkautemme on niin suuri, että tiedän että me selviämme tästä, mutta kyllä tämä hänen alakuloisuus ihan rehellisesti sanottuna minuunkin vaikuttaa ja siihen miten jaksan hoitaa omat arikset asiani. Väillä tulee se pelko ja pakokauhu että mitäpä jos hän ei jaksakaan "odottaa" minua ja päättää lähteä kotimaahansa ja jättää minut tänne. Vaikka sisimmässä tiedän ettei näin ole, mutta niinä vaikeimpina hetkinä se ajatus vain hiipii salakavalasti tuonne pääkopan perukoille..
"Masentunut" mieheni
"masentunut" myös
5320
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tunteeko hän suomessa paljoa amerikkalaisia? Se voisi auttaa jos hän viettäisi enemmän aikaa omanmaalaistensa kanssa.
Tuo koti-ikävä saattaa olla ohimenevä vaihe. Voisitte alkaa konkreettisemmin suunnitella usaan muuttoa ja mennä nopsaan naimisiin niin mies ymmärtäisi että tämä on hetkellistä. Tai varata matka usaan jouluksi
Ymmärrän miestäsi. Suomi on vaikea maa asua, erityisesti ulkomaalaisille. Syynä sosiaalisten suhteiden puute ja raskaat vuodenajat.
Ehkä muuttaminen olisi teille hyvä ratkaisu, jos luulet että taloudellisesti pärjäätte siellä.
Sosiaalisuuden puute ja liian pieni/tiivis ydinperhe ilman yhteydenpitoa sukulaisiin/ystäviin on varmasti syynä myös useisiin itsemurhiin. Samasta asiasta kärsivät myös suomalaiset itse, juuri viime keväänä taas kävimme hautajaisissa jossa tuttu viettänyt liian kauan aikaa mökissä yksinään...
Toisekseen rasismi. Suomalaiset kaipaavat enemmän sosiaalisia suhteita ja ihmiskontaktia, ja samalla kuitenkin ovat todella sisäänpäinkääntyneitä ja ennakkoluuloisia. Myös tämä palsta paljastaa, haluamme aina ensimmäisenä ajatella pahaa muista, emmekä näe siinä mitään omituista.
USA:n kulttuuri on niin erilainen. Jos itse voisin muuttaa mieheni kotimaahan ja saada sieltä hyvän työpaikan, niin lähtisimme heti.
"USA:n kulttuuri on niin erilainen. "
Ei oikein ole olemassa sellaista asiaa kuin USA:n kulttuuri. Se on ihan hemmetin iso maa, jossa on ihan hemmetin heterogeeninen väestö. Siellä sitä on kulttuuria joka lähtöön.
USA on monikulttuurinen maa, monenlaista löytyy amisheista Ku Klux Klaniin, mafiosoista punaniskoihin. Rasismia myös paljon suuremmassa mitassa kuin Suomessa.
Köyhän ja työttömän osa on USA:ssa surkea. Sieltä kun puuttuu meidän rakas Kelamme, ilmainen koulutus yms. Muutamat toki pärjäävät siellä oikein hyvin.
Aloittajan miehen kannattaisi nyt keskittyä lopputyönsä tekemiseen ja katsoa tilannetta uudestaan sitten, kun tutkintotodistus on kourassa.
Sekoilet itsekin, somaliasta ei ole tunkeutunut yhtää todellista opiskelijaa, eikä somalia ole osa yhdysvaltoja.
Muuten loistava provo, paitsi aivan typerä.